Lucie Kašparová

Nejčastější chyby v letním jídelníčku a jak se jim vyhnout

Léto nahrává celkovému odlehčení v jídle. Na druhou stranu teplé počasí a čas dovolené vybízí k častější konzumaci alkoholických drinků, sladkých limonád, grilovaných dobrot a dalšího. Pojďme se kouknout, v čem děláme nejčastěji chyby a jak se jim vyhnout, aby nám kila neletěla zbytečně nahoru.

Lucie Kašparová, 13. 5. 2023Životní styl

Aby zelenina zůstala déle čerstvá

Letní sezóna nahrává vyšší konzumaci zeleniny, a tak se nebojte si ji dopřát taky v hojném množství. Dozrávající rajčata, okurky, papriky, kedlubny i saláty jsou skvělým zdrojem vlákniny, celé škály vitaminů a minerálních látek. Denně bychom měli sníst 400 gramů zeleniny, přestože v zimních měsících se to zdá kolikrát jako nesplnitelný úkol, v létě naopak. Jak si udržet koupenou či vypěstovanou zeleninu čerstvou a vyhnout se změklým ředkvičkám, zvadlému špenátu či gumové okurce?

Lucie Kašparová, 29. 7. 2021Životní styl

Jaká zelenina nám dá nejvíc živin?

Zelenina by měla být součástí každodenního zdravého jídelníčku. Tento bohatý zdroj vlákniny, celé řady vitaminů a minerálních látek bychom měli dle Světové zdravotnické organizace denně konzumovat kolem 0,5 kg. Vláknina obsažená v zelenině nám pomáhá se vstřebáváním všech potřebných živin, trávením a vyprazdňováním. Díky vláknině se cítíme nasycení. Jak poskládat vyvážené jídlo? Talíř pomyslně rozdělte na třetiny: třetina připadne zdroji bílkovin (ryba, maso, tofu, luštěniny), další třetina patří sacharidům

Lucie Kašparová, 13. 5. 2021KrásaŽivotní styl

Mandlová mouka, raw dorty anebo česká klasická bábovka - co je zdravější?

Ať už se pustíte do hubnutí nebo jen zkrátka chcete ozdravit jídelníček, možná vás dříve či později napadne, jestli kromě více zeleniny, mléčných výrobků, luštěnin nezařadit do jídelníčku i zdravější dezerty. A pokud se dáte do vyhledávání takových receptů, jistě narazíte na dezerty, které se dle popisků zdají být zázračné, protože se údajně po nich nepřibírá ba dokonce hubne. Je tomu skutečně tak? A co je vlastně ta nejlepší varianta, jestliže si chceme zahřešit?

Lucie Kašparová, 18. 3. 2021Životní styl

Luštěniny jsou v jídelníčku vítané

Právě zimní období je ideální na to zařadit více luštěnin do jídelníčku. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, rostlinných bílkovin, celé škály vitamínů a minerálů. Díky tomuto složení skvěle zasytí a zároveň skýtají obrovskou variabilitu. Lze je doslova použít na sto způsobů. V dnešním článku si ukážeme pár tipů, jak přidat více čočky, fazolí a cizrny do jídla.

Lucie Kašparová, 21. 2. 2021Životní styl

Meal prep – praktické kroky k jednodušší přípravě jídel

Každodenní vymýšlení, plánování a chystání jídel je rutina, která se člověku čas od času omrzí. Jednoduchými kroky lze přípravu každodenních teplých večeří, obědů do práce či svačin pro děti zjednodušit, aniž byste museli rezignovat na vyvážený a zdravý jídelníček. Ba naopak. Kromě vyváženého jídelníčku, ušetříte spoustu času, energie a především zamezíte plýtvání jídlem. Už žádné vyhazování zbytků od oběda.

Lucie Kašparová, 22. 1. 2021KrásaŽivotní styl

Pět tipů jak zvládnout Vánoce bez výčitek

S blížícími se svátky vám přijdou možná vhod tipy, jak si Vánoce užít a vyhnout se nadbytečným kilogramům a následným výčitkám svědomí. Vánoce jsou přeci svátky klidu, míru a pohody. Tyto tipy navíc využijete kdykoli během roku, neplatí totiž jen pro Vánoce a Silvestr.

Lucie Kašparová, 22. 12. 2020Životní styl

Co bude k večeři?

Přemýšlíte čím zpestřit podzimní večeře? Máte pocit, že stále dokola točíte ta samá jídla, která spočívají v pečivu se šunkou a sýrem anebo dojídání těžších teplých jídel z víkendu? Chtěli byste jídelníček odlehčit a přemýšlíte, zda byste měli vůbec večeřet, když chcete nějaké to kilo zhubnout? V dnešním článku se podíváme, jak vytvořit lehká a zdravá jídla, která můžou sloužit jako večeře a stejně tak jako oběd do práce.

Lucie Kašparová, 12. 11. 2020Životní styl

Jak vybírat mléčné výrobky

Mléčné výrobky jistojistě patří do zdravého a pestrého jídelníčku. Vyznáte se však ve všech těch jogurtech, sýrech, zakysaných nápojích? Některé mléčné výrobky zároveň mohou být skrytou kalorickou bombou a plní spíše funkci dezertu než zdroje bílkovin. Pojďme se říct, po jakých mléčných výrobcích v obchodě sáhnout a čemu se raději vyhýbat.

Lucie Kašparová, 15. 10. 2020Krása

Se saláty se ještě neloučíme

Byť se léto blíží ke svému konci, zelenině a zeleninovým salátům neodzvonilo. Ba naopak. S přicházejícím babím létem dozrává například řepa, dýně, mrkve, celer a další oblíbené lokální druhy zeleniny. V dnešním článku si ukážeme, jak správně poskládat zeleninový salát, abychom za hodinu po jeho snědení neměli hlad.

Lucie Kašparová, 3. 9. 2020Krása

K létu patří zmrzlina

K létu neodmyslitelně patří zmrzlina. V jakékoliv podobě, ať už klasická kopečková, italské gelato, ovocné dřeně, nanuky na dřívku nebo retro nanukáče. Všechny skýtají v parných dnech osvěžení a tudíž po nich saháme možná častěji než v jiných ročních obdobích. Pokud se snažíte udržet pracně nabytou plavkovou fazónu, na které jste pracovali celé jaro, určitě je dobré vědět, která zmrzlina je kalorickou bombou a kterou si můžete dopřát téměř bez výčitek.

Lucie Kašparová, 6. 8. 2020KrásaŽivotní styl

Protein všude kam se podíváme

Zatímco potraviny označené jako “nízkotučné” či “bez cukru”, případně “light” vnímáme již jako běžné produkty a nijak nás jejich skutečnost nepřekvapuje, protože trend nízkotučných a nízkosacharidových produktů již nějakou dobu trvá, nově možná registrujeme čím dál silnější nástup potravin označených jako “high protein”. Výrobky, které slibují vysoký obsah bílkovin se stávají čím dál vyhledávanější a výrobci sází na trend vysokoproteinových diet. Je ovšem potřeba za každou cenu přijímat více bílkovin ve str

Lucie Kašparová, 18. 6. 2020Krása

Rostlinné alternativy mléka

V poslední době se čím dál více dostává do popředí rostlinná strava. Nejen striktní vegani a vegetariáni, ale i lidé konzumující živočišnou stravu často vyhledávají rostlinné varianty živočišných produktů. Jaké jsou výhody rostlinných nápojů a kdy je dobré je do jídelníčku zařadit?

Lucie Kašparová, 14. 5. 2020Životní styl

Velikonoční nadílka v době karantény

Možná na vás při vidině letošních Velikonoc dopadají chmury, protože kvůli současné situaci kolem koronaviru nebudou jarní svátky takové, jak jsme na ně zvyklí. Omezujeme kontakt s rodinou a přáteli a i jídlo a potraviny nakupujeme docela v jiném módu, než jak je pro nás běžné. Řada lidí má právě Velikonoce spojené s hojností co se týče velikonoční nadílky a velikonoční tabule. Není nutné nastalou situaci vnímat negativně, pojďme spíš vnímat pozitiva, která karanténa ve spojení s Velikonocemi nabízí a uprav

Lucie Kašparová, 9. 4. 2020Životní styl

Jarní bylinky osvěží jídelníček

S přicházejícím jarem máme chuť jídelníček celkově odlehčit a udělat po dlouhé zimě nějakou změnu. První jarní paprsky přímo vybízí k tomu, abychom si za okno postavili květináče s jarními bylinkami, případně vyrazili do přírody na sběr čerstvých bylin. Bylinky mohou pomoct v prevenci dýchacích, zažívacích či jiných obtíží.

Lucie Kašparová, 26. 3. 2020Životní styl

Zásady správného pitného režimu

Zatímco věnujeme veškerou pozornost pravidelnému stravování, může se stát, že opomíjíme neméně důležitou složku správného stravovacího režimu jako je pitný režim. Obzvlášť pokud se snažíme o redukci hmotnosti, neměli bychom zapomínat na zásady správného pitného režimu. To jaké tekutiny a kolik jich přijímáme může mít nemalý vliv na úspěšnost našeho hubnutí. Avšak i v případě, že nám nejde o snížení hmotnosti ale „jen“ o dobrou zdravotní kondici, neměli bychom pití zanedbávat. Co bychom měli pít? Kolik bycho

Lucie Kašparová, 3. 3. 2020KrásaŽivotní styl

Buddha bowls – barevné misky plné vitamínů a důležitých živin

Jistě vás na sociálních sítích již potkal trend v podobě barevných misek, tzv. Buddha bowls. Zatímco některé trendy ve výživě je dobré filtrovat a nebrat si tolik k srdci (jako různé detoxy apod.), mísu plnou zdravých potravin doporučuji do jídelníčku zařadit. A to hned z několika důvodů.

Lucie Kašparová, 20. 2. 2020Životní styl

Nový rok si žádá změnu. Je to skutečně tak?

Do nového roku většina z nás vstupuje s předsevzetími. Na začátku roku jsme obecně více motivováni začít něco dělat jinak nebo nově. Dost často se tyto změny týkají našeho životního stylu, obzvlášť po Vánocích a oslavách Silvestru. Než se pustíte do nesmyslných diet, detoxů a vytyčování nereálných cílů, zastavte, zhluboka se nadechněte a přečtete si následující řádky. Možná po přečtení usoudíte, že opravdu není třeba radikálních řešení.

Lucie Kašparová, 18. 1. 2020KrásaŽivotní styl

Jak uhlídat jídelníček přes Vánoce

Vánoce jsou obecně vnímány jako svátky hojnosti. Přestože původní pointa Vánoc spočívala v klidu, pohodě a míru, dnes Vánoce vnímáme jako výjimečný čas, kdy si můžeme dopřát více než celý rok. Není tedy výjimkou, že spousta z nás přes Vánoce přibere. Přehršel cukroví, alkoholu, tučných jídel a absence pohybu má přirozeně za následek, že hmotnost může vzrůst. Jak si letos ohlídat, abychom se v lednu cítili stejně fit jako každý jiný měsíc a ručička na váze neukazovala více než je nutné?

Lucie Kašparová, 20. 12. 2019KrásaŽivotní styl

Jak rozložit jídlo během dne

V ideálním světě bychom žili ve vakuu, které by nám umožňovalo plně se věnovat jen tomu, čemu v našem životě přisuzujeme nejvyšší význam. Troufám si odhadnout, že spousta z nás by ráda investovala svůj čas a energii například do vyváženého a téměř dokonalého jídelníčku. Jen si to představte: máte dostatek času na každodenní přípravu zdravého, skvělého jídla, protože nemáte žádné povinnosti jako je práce, děti, manžel, hypotéka ani nic podobného.

Lucie Kašparová, 25. 11. 2019Životní styl

Jak se inspirovat od chic Francouzek - výhody středomořské stravy

Přestože si většina z nás při slově Francie nebo Paříž ve spojitosti s gastronomií vybaví především nadýchané máslové croissanty, křehké makronky, červené víno a tučné sýry, i tak máme, co se týče zdravého životního stylu, od chic Francouzek co odkoukávat. Z čeho si můžeme vzít příklad?

Lucie Kašparová, 7. 11. 2019Životní styl

Jak dostat jídelníček po létě opět do formy

S přicházejícím podzimem přirozeně odpadnou některé oblíbené aktivity spojené s konzumací kaloričtějších jídel či nápojů. Venku se ochladí, tudíž vysedávání u bazénů s Aperolem či jiným alkoholických drinkem nebude dále probíhat. Pravidelná konzumace zmrzliny, která nám pomáhala přežít třicetistupňová vedra, už nebude potřeba. Letním grilovacím párty s přicházejícím podzimem také odzvoní. Dalo by se tedy očekávat, že jídelníček na podzim musí být zákonitě ukázkový, protože všechny letní prohřešky vymizí. Ne

Lucie Kašparová, 13. 10. 2019Životní styl