Lucie Kašparová, 3. 3. 2020

Zatímco věnujeme veškerou pozornost pravidelnému stravování, může se stát, že opomíjíme neméně důležitou složku správného stravovacího režimu jako je pitný režim. Obzvlášť pokud se snažíme o redukci hmotnosti, neměli bychom zapomínat na zásady správného pitného režimu. To jaké tekutiny a kolik jich přijímáme může mít nemalý vliv na úspěšnost našeho hubnutí. Avšak i v případě, že nám nejde o snížení hmotnosti ale „jen“ o dobrou zdravotní kondici, neměli bychom pití zanedbávat. Co bychom měli pít? Kolik bychom měli denně vypít tekutin? A kolik káv je ještě zdravotně v pohodě?

Kolik bychom měli za den vypít?

Nedostatečný pitný režim může s námi více či méně zamávat. Dehydratace organismu se projevuje od kožních problémů, jako je suchá pokožka, bolesti hlavy, snížení fyzického i psychického výkonu až po celkovou únavu organismu. Zatímco zdraví dospělí jedinci mohou více méně spoléhat na pocit žízně, který je indikátorem nedostatečného zavlažení, u dětí a důchodců nelze na tento faktor spoléhat. U zdravého dospělého jedince se doporučuje příjem 40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Z toho vyplývá, že dospělá žena vážící 60 kg by měla denně přijmout kolem 2,4 l tekutin. Je ovšem důležité si uvědomit, že pokud pravidelně konzumujeme polévky, dostatek zeleniny a ovoce, která je bohatá na vodu, není potřeba takto stanovený objem přímo vypít, ale započítává se i do jídel právě bohatých na vodu. Co by se naopak do pitného režimu započítávat nemělo jsou kofeinové nápoje. Jednoduše z toho důvodu, že mají tendenci organismus spíše odvodňovat.

Co tedy pít?

Úplně nejpřirozenější je pro lidské tělo obyčejná voda. Kvalita kohoutkové vody je v České republice velmi vysoká a máme tedy to štěstí, že na rozdíl od jiných zemí nemusíme sahat po vodě balené. Nejlépe tedy uděláme, když denně vypijeme kolem 2 litrů právě kohoutkové vody. Slazené limonády typu Coca Cola, Fanta apod. jsou spíše cukrovinkou v tekuté podobě, 250 ml takové limonády obsahuje cca 4 kostky cukru. Proto nejsou vhodnou variantou tekutin. Obzvlášť pokud se snažíme o hubnutí, může taková sladká limonáda kazit naši snahu. Podobně na tom jsou i ochucené minerální vody, které obsahují cukru zhruba o polovinu méně (ve čtvrt litru minerálky průměrně najdeme 2 kostky cukru). Avšak na rozdíl od Coca Coly či jiné limonády v nás ochucená minerálka neevokuje pocit přeslazené tekutiny a nemáme tak problém za den vypít celou 1,5 l lahev. Celkově tak do sebe dostaneme 75 gramů cukru, přičemž maximální denní dávka cukru by neměla překročit 50 gramů. Zrádné co se týče kalorické hodnoty mohou být také džusy a ovocná smoothie. Jistěže si rádi zpestříme jídelníček sklenicí džusu nebo ovocného freshe, je ovšem potřeba si uvědomit, že kalorická hodnota džusu je srovnatelná jako stejný objem sladké Coca Coly. Nadměrný příjem jednoduchých cukrů v kombinaci s nedostatečnou pohybovou aktivitou přispívá ke vzniku civilizačních onemocnění jako je obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak atd. Pokud nám samotná čistá voda nestačí a chceme si ji zpestřit, můžeme k ochucení použít například čerstvé bylinky, citronovou šťávu, případně nechat vylouhovat bobulovité ovoce.

Kolik kávy je ještě v pořádku?

Jak již bylo zmíněno, kávu bychom neměli započítávat do celkového příjmu tekutin. Tudíž jestliže je náš standart vypít během dne pět silných espress a mimo to sotva jeden litr vody, nemůžeme se divit, že bojujeme s častými bolestmi hlavy a celkovou únavou. Kofein sice nakopává a povzbuzuje, ale jedná se o poměrně krátkodobý účinek a dehydratace organismu tento efekt jistě přebije. Maximální doporučená dávka kofeinu je dle obecně platných doporučení 400 mg kofeinu denně, což odpovídá právě zmíněným 5 šálkům kávy. Samozřejmě záleží na druhu a množství kávy. Upřednostňovat bychom měli kvalitní kávu se správným způsobem zpracování a pražení. Kofein se nachází také v čajích, přestože mu říkáme tein. Chemicky se však jedná o totožnou látku. Tudíž ani nadměrné konzumaci černého či zeleného čaje bychom neměli holdovat. Ovocné čaje tein neobsahují vůbec a můžeme jimi doplňovat potřebu pitného režimu.