Lucie Kašparová, 22. 1. 2021

Každodenní vymýšlení, plánování a chystání jídel je rutina, která se člověku čas od času omrzí. Jednoduchými kroky lze přípravu každodenních teplých večeří, obědů do práce či svačin pro děti zjednodušit, aniž byste museli rezignovat na vyvážený a zdravý jídelníček. Ba naopak. Kromě vyváženého jídelníčku, ušetříte spoustu času, energie a především zamezíte plýtvání jídlem. Už žádné vyhazování zbytků od oběda.

Udělejte si plán

Improvizace skýtá určitou míru adrenalinu, nicméně nejenom štěstí, ale i zdravá strava přeje spíše připraveným. Není potřeba dogmaticky vytvářet týdenní jídelníček na nástěnku ve stylu pana Donutila v Pelíškách. Protože pak, stejně jako ve zmíněném filmu, se ho pravděpodobně stejně držet nebudete. Je dobré mít alespoň obecnou představu o tom, co chcete v týdnu jíst. Před větším nákupem zkontrolujte zásoby doma. Držte se zásady komplexnosti a mějte vždy v zásobě zástupce všech tří makroživin – bílkoviny (maso, luštěniny, tofu, sýry, mléčné výrobky), sacharidy (nejrůznější obilniny, nejlépe celozrnné), tuky (kvalitní oleje, semínka, ořechy). Vytvořte si seznam, nejlépe do mobilu. Papírky se snadno ztratí. Pokud si nákupní seznam vytvoříte formou sdílené poznámky, může nakoupit jakýkoliv člen rodiny.

Vařte ve větším množství

Jedno ze základních pravidel jednodušší přípravy jídel je vařit rovnou větší množství. Nejen že ušetříte spoustu času pro další vaření, ale také energii. Luštěniny jako je čočka, fazole či cizrna, stejně jako obilniny typu bulgur, quinoa, jáhly či kuskus můžete připravit ve větším množství v tlakovém hrnci. Uvařené luštěniny či obilniny rozdělte následně na tři dávky- první použijete hned do čerstvého jídla, druhou část dejte do ledničky na další den a zbytek si zamrazte- viz další bod.

Zásoby do mrazáku

Nejen letní ovoce či zelenina je vhodná na uskladnění do mrazáku. Mrazení představuje jeden z nejšetrnějších způsobů uchování potravin. Navíc je to praktická záležitost, pokud zrovna nestíháte, když dojdou čerstvé zásoby anebo toho zbyde víc a vy víte že v následujících dnech nestiháte. Místo nezdravých a průmyslově zpracovaných polotovarů, udělejte v mrazáku místo na vámi připravené „polotovary“ ve formě pytlíčku s vařenou čočkou, cizrnou, tarhoňou či quinou. Podobně lze uskladnit i předvařenou zeleninu či domácí vývar. Ve dnech, kdy potřebujete rychlé jídlo, jako když najdete a budete rádi, že jste jednou za čtrnáct dní věnovali více času této přípravě. S podobnými zásobami se perfektně improvizuje. Nezapomeňte si takto připravené sáčky do mrazáku popsat jak datem, kdy je tam vkládáte, tak názvem, co se v nich nachází (ve zmrzlém stavu to nemusí být často poznat).

Průhledné sklenice a dózy v lednici

Kouzlo průhledných dóz tkví jednoduše v tom, že když otevřete lednici hned vidíte, co tam na vás čeká. Tím že do dóz vidíte, vyhnete se pozdějšímu vyhazování týden neotevřených dóz, protože se vám zkrátka do nich nechtělo koukat.

Při vaření dochucujte až konkrétní jídlo

Jelikož většina zpracovaných potravin obsahuje sůl a mnohdy i jiná dochucovadla, neměli bychom to s dosolováním přehánět. Nadbytek soli může vést k vyššímu krevnímu tlaku. Bylinky a koření jsou jistě vítaným společníkem v kuchyni. Nicméně dochucování těmito přísadami si nechte až nakonec a na přípravu konkrétního jídla. Jakmile totiž například kilo cizrny do zásoby rovnou ochutíte kari kořením, protože ten den chcete dělat dhál, už z takto ochucené luštěniny budete horko těžko dělat středomořskou misku plnou zeleniny. Stejně tak oregano v rajčatové omáčce je super na pizzu, ale už se nebude moc hodit do indické polévky, na kterou omáčku použijete další den.

A na závěr pár tipů, jak zužitkovat suroviny na vícero způsobů:

Vařené luštěniny – čočku, fazole a cizrnu lze použít jeden den jako přílohu k masu, další den jako součást zeleninové polévky a ze zásob v mrazáku pak kdykoli jednoduše vykouzlíte vegetariánské placičky.

Vařené obilniny – v první řadě výborná příloha k pečenému masu, plnidlo k mletému masu do zdravějších masových kuliček a kdykoliv jindy komplexní sacharid do vyváženého zeleninového salátu.

Pečená zelenina – čerstvě upečenou ji servírujte v pekáčku s dipem z bílého jogurtu ochuceným bylinkami a česnekem, zbytek uložte do lednice do skleněné dózy a v týdnu použijte na hřejivou krémovou polévku.

Pečené maso – zbytek pečeného masa natrhejte a druhý den dejte do sendviče a doplňte čerstvou zeleninou. Pokud přeci jen ještě zbyde kousek masa, může z toho být v dalších dnech rizoto.