Lucie Kašparová, 18. 1. 2020

Do nového roku většina z nás vstupuje s předsevzetími. Na začátku roku jsme obecně více motivováni začít něco dělat jinak nebo nově. Dost často se tyto změny týkají našeho životního stylu, obzvlášť po Vánocích a oslavách Silvestru. Než se pustíte do nesmyslných diet, detoxů a vytyčování nereálných cílů, zastavte, zhluboka se nadechněte a přečtete si následující řádky. Možná po přečtení usoudíte, že opravdu není třeba radikálních řešení.

Odolejte marketingovým lákadlům na internetu

Riziko různých detoxikačních kůr tkví především v tom, že se jedná o nevyváženou stravu, která nás rozhodně žádným způsobem nečistí. Efekt pár shozených kil po několika dnech popíjení zeleninové či ovocné šťávy je způsoben především radikální energetickou restrikcí. Samozřejmě, že když už si zaplatíme za různé šťávičky, tak motivace vydržet výrobcem stanovenou proceduru je vysoká, protože jinak to budeme skutečně považovat za vyhozené peníze. A tak jednoduše několik dní poctivě popíjíme šťávy a striktně omezuje příjem jakéhokoliv jídla nebo alespoň eliminujeme „kalorické bomby“ v jídelníčku. Pokud racionální jídlo několik dní nahrazujeme pitím zeleninových a ovocných šťáv je jasné, že k nějakému úbytku na váze dojde. Bohužel se ovšem bude jednat spíše úbytek ze svalové hmoty, nikoliv z tuků.

Jednostranně zaměřenými detoxy bez dostatečného příjmu všech nezbytných živin si koledujeme o dost zásadní zdravotní problémy a především také o nežádoucí jojo efekty. A hlavně: lidské tělo nepotřebuje žádné detoxikační kůry, protože detoxikace organismu probíhá na každodenní bázi v samotném lidském metabolismu. Nevěřte tedy poučkám výrobců ani známých osobností, které dostaly za propagaci produktu zaplaceno.

Radikální zákazy a příkazy nemají smysl

Podobně jako jsou různé extrémní dietní režimy v dlouhodobém měřítku neúčinné a mohou být nebezpečné, stejně tak i radikální zákazy a příkazy ohledně změny životního stylu jsou nesmyslné.

„Ode dneška žádný cukr.“
Máte pocit jako byste se slyšely? Samozřejmě, že myšlenka omezit konzumaci jednoduchých cukrů je chvályhodná, ale není potřeba si hned od začátku zakazovat jakýkoliv cukr. Koneckonců to by znamenalo nejíst například ani žádné ovoce, a to by byla přeci jen škoda. Než na striktní cukrfree dietu se zaměřte na to, že přestanete sladit kávu a čaj, nebudete kupovat slazené minerálky a limonády a omezíte nakupování sladkostí.

„Vyřadím zcela veškeré pečivo.“
A po pár dnech budete hlady šilhat a sníte více pečiva, než kdybyste jej normálně zařazovali běžně v adekvátním množství. Pečivo určitě nemůže za to, že přibíráte a není potřeba jej z jídelníčku radikálně vyřazovat. Nehledě na to, že často vyřazené pečivo nahrazujeme ne příliš vhodnými alternativami jako jsou pufované rýžové chlebíčky, které nás nezasytí. Spíše než na eliminaci pečiva se zaměřte na jeho výběr. V obchodě zkoumejte složení a vybírejte celozrnné pečivo z žitné mouky. Raději si kupte kvalitní kváskový chléb místo bílých rohlíků nebo obarveného pečiva, které je sice posypané semínky, avšak je vyrobené z běžné pšeničné mouky. Naučte se rozlišovat mezi pojmy jako je celozrnné pečivo, vícezrnné a cereální.Celozrnné pečivo se pyšní vysokým obsahem vlákniny, tudíž nás nejlépe zasytí. Vícezrnné pečivo obsahuje více druhů mouky, ale nemusí se jednat o mouku celozrnnou acereální pečivo je jednoduše pečivo vyrobené z mouky.

„Ode dneška budu chodit do fitka každý den.“
Jasně a po pár dnech, kdy se na vás navalí spousta pracovních či domácích povinností nebo vás zkrátka skolí svalová únava se na takové předsevzetí vykašlete úplně a ve fitku vás pravděpodobně už nikdo neuvidí. Opět názorná ukázka nereálného cíle, obzvlášť pokud jste nikdy předtím pravidelně necvičili. Zkuste to jinak. Naordinujete si každodenní chůzi například z práce domů a k tomu aktivitu, která vás bude bavit. Pro začátek například dvakrát týdně. Ať už to bude lekce ve fitku s trenérem, který vás naučí správně cvičit nebo hodina intenzivní jógy či badminton s kamarádkou, vše se počítá.

Stanovte si reálné cíle a buďte trpěliví

Ať už potřebujete zhubnout pár nebo více kilogramů nebo jen zformovat postavu či být zkrátka a dobře fit nehledejte k těmto cílům zkratky. Nezní to tak lákavě jako všechny možné reklamní taháky, které naopak slibují rychlé výsledky, ale postupná cesta je daleko účinnější a věřte, že vás budete více bavit dělat postupné změny, které budou dlouhodobé a vy se budete moct radovat z dílčích úspěchů.

Nechtějte od sebe všechno a hned. Hmotnost, kterou nyní potřebujete nebo chcete shodit vám také nějaký čas trvalo nabrat. Stejně tak pokud jste se dosud nehýbali, nemá smysl najednou vyžadovat od sebe velké sportovní výkony. To si koledujete spíše o zranění a zmaření tak veškerých plánů. Jak tedy mohou takové postupné cíle vypadat?

  • Začnete jíst pravidelně – naplánujete si jídlo na celý den a nachystáte si krabičky s jídlem do práce. Úspěch bude, že neskončíte na oběd ve fast foodu za rohem.
  • Budete jíst více zeleniny a ovoce – každé jídlo doplníte o misku zeleniny a svačiny vyřešíte kombinací ovoce a neochuceného mléčného výrobku.
  • Omezíte konzumaci sladkostí – místo ochucených jogurtů a sladkostí se zaměříte v obchodě spíše na ovoce, zeleninu a neochucené mléčné výrobky. Oblíbený dezert či moučník nebudete zařazovat denně, ale dopřejete si jej například jednou týdně.
  • Zařadíte do jídelníčku více bílkovin – maso, ryby, tofu, luštěniny, vajíčka, sýry, mléčné výrobky, to vše budete zařazovat pravidelně a zbavíte se tak neustálého hladu a chutí. Zároveň tím eliminujete uzobávání různých pochutin po jídle.
  • Pohyb každý den – nebudete si nesmyslně předplácet fitko, když k tomu nemáte vztah, ale namísto toho budete více chodit pěšky a najdete si aktivitu, která vás bude bavit a zařadíte jí pro začátek dvakrát či třikrát do týdne.