Lucie Kašparová, 22. 12. 2020

S blížícími se svátky vám přijdou možná vhod tipy, jak si Vánoce užít a vyhnout se nadbytečným kilogramům a následným výčitkám svědomí. Vánoce jsou přeci svátky klidu, míru a pohody. Tyto tipy navíc využijete kdykoli během roku, neplatí totiž jen pro Vánoce a Silvestr.

1. Zaměřte se na odpočinek spíše než na jídlo

Přestože je to v dnešní době složitější a kontaktu s dalšími lidmi bychom se měli vyhýbat, zkuste Vánoce pojmout spíše jako příležitost si odpočinout. Nejen že se zbytečnými nákupy zásob jídla v přeplněných obchodech vyhnete riziku nákazy, ale taky toho nebudete mít doma ke konzumaci zbytečně moc.

2. Vynechte sladké snídaně

Svátky skýtají přehršel příležitostí, jak si užít spoustu dobrot. Hromady cukroví, několik porcí bramborového salátu, smaženého kapra, omáček, knedlíků a tak dále. Pokud si nechcete odepřít tyto dobroty, zkuste alespoň přes svátky vynechat sladké snídaně. Vánočka s máslem a marmeládou na Štědrý den je samozřejmost, ale další dny to zkuste jinak. Zkrátka tak jak jste zvyklí přes rok. Celozrnné pečivo, žervé, šunka, sýr a zelenina. Nebo případně tvaroh s jogurtem a kousek čerstvého ovoce. Palačinky, lívance, sladké cereálie či müsli často skýtají velké množství energie. Proč se ládovat palačinkami, když na nás ke kávě čeká cukroví?

3. Na návštěvě ochutnejte to, co doma nemáte

Zkuste se na návštěvě zaměřit na to, co jste sami nepřipravovali či nepekli, případně na specialitu hostitele. Má vaše sestra linecké a vanilkové rohlíčky stejné jako vy, protože recept jste obě podělily po babičce? Pravděpodobně vás tedy žádný nový chuťový zážitek nečeká. Jenže vaše sestra na rozdíl od vás pekla druh cukroví, který vy v repertoáru nemáte. Tak ochutnejte ten. Naopak pokud se na stole mezi dobrotami vyskytuje miska chipsů či solených oříšků, ty můžete s klidným srdcem vynechat. To přeci znáte a opět vás chuťově nijak nepřekvapí. Navíc jsou to přesně ty pochutiny, u kterých bohužel nezůstane jen u jednoho kousku.

4. Zařaďte pohyb

Choďte na procházky! Chůze je jeden z nejprospěšnějších pohybů co se týče prevence kardiovaskulárních chorob. Navíc právě v dnešní době je daleko prospěšnější vyrazit s blízkými do přírody nebo zkrátka někam ven než se scházet ve vnitřních prostorech. Pomůžete tak svému zdraví hned několikrát: eliminujete riziko nákazy, zvýšíte výdej energie potřebný ke spálení přijatých kilojoulů a ještě prospějete svému pohybovému aparátu a srdci.

5. Méně znamená více

Zkuste se zaměřit víc na kvalitu než na kvantitu. Nekupujte ani nevařte hordy jídla, které pak musíte dojídat několik dní po sobě. Smažený kapr s bramborovým salátem stejně nejlépe chutná na tu slavnostní štědrovečerní večeři. Vánoce jsou výbornou příležitostí koupit si například kvalitní a klidně i dražší maso na steak. Nesníte jej kilo, ale dvě porce. Když jej doplníte zeleninovým salátem a pečenými brambory v troubě máte luxusní večeři bez zbytečných kalorií navíc.