Lucie Kašparová, 13. 10. 2019

S přicházejícím podzimem přirozeně odpadnou některé oblíbené aktivity spojené s konzumací kaloričtějších jídel či nápojů. Venku se ochladí, tudíž vysedávání u bazénů s Aperolem či jiným alkoholických drinkem nebude dále probíhat. Pravidelná konzumace zmrzliny, která nám pomáhala přežít třicetistupňová vedra, už nebude potřeba. Letním grilovacím párty s přicházejícím podzimem také odzvoní. Dalo by se tedy očekávat, že jídelníček na podzim musí být zákonitě ukázkový, protože všechny letní prohřešky vymizí. Nemusí to být ovšem takto jednoduché.

Ze zahrádek restaurací je přeci snadné přesunout se dovnitř. Namísto zmrzliny, můžeme jednoduše zapadnout do útulné kavárny a pochutnat si na dortíku ke kávě. Podzim přímo vybízí k pravidelným večerům se skleničkou či lahví červeného vína. Jak se tedy vyhnout tomu, abychom jednu činnost nahradili druhou se stejným efektem?

V první řadě je dobré si uvědomit, že radikální řešení nejsou často ta vhodná. Spousta z nás, když už se rozhodne nějakým způsobem změnit dosavadní stravovací návyky, upne se k nereálným cílům a vymýšlí tak nesmyslná řešení. Není nutné ze dne na den přestat jíst veškeré pečivo a přílohy jen z toho důvodu, že přes léto jsme si dopřávali víc, než bylo zdrávo. Podobně nesmyslný cíl je „ode dneška už žádný cukr“. Tyto extrémní předsevzetí mají za následek jediné: většinou se nám nepodaří skutečně dodržet cíle a znovu „uklouzneme“. Tudíž se motáme v kruhu výčitek z nesplněných cílů. Motivace tak přirozeně ubývá a kýžené výsledky se nedostavují.

Buďme realističtí

Pokud jsme si dobře vědomi toho, že v létě bylo všeho, co se týče jídla jaksi víc a víme, že bychom měli ubrat, stačí malé změny. Místo toho abychom třikrát do týdne zamířili na schůzku s kamarádkou či pracovní meeting do kavárny, kde budeme jen těžko odolávat smetanovému dortu či větrníku a přeslazenému dýňovému latté, domluvme si schůzku v bistru, kde dělají výborné sendviče z celozrnného pečiva nebo čerstvé saláty.

Jak jsme již zmínili v úvodu, letní drinky můžeme jednoduše vyměnit za červené víno, grog či svařené víno a moc si nepomůžeme. Kaloricky se jedná o velmi podobnou hodnotu a zdravotně úplně stejná rizika jako u míchaných drinků. Alkohol je zkrátka alkohol. Jednoduše si spočítejme, kolik toho za týden či měsíc reálně zkonzumujeme a následně si stanovme dosažitelný cíl. Jestliže jsme si přes léto každý druhý večer dopřávali 1–2 skleničky alkoholu, zkusme pro začátek konzumaci alkoholu omezit na 1 skleničku týdně. Následně možná zjistíme, že není problém ubrat ještě více. Často taky funguje pravidlo nekupovat alkohol při každé možné příležitosti, rozumějme, když je v supermarketu akce na naše oblíbené víno, není nutné jej kupovat po krabicích a vytvářet tak nekonečné zásoby. Podobně funguje jako osvědčený trik pravidlo nekupovat domů vůbec žádný alkohol.

Pohyb místo lenošení

Brzké stmívání a chladnější počasí může vybízet k zachumlání se doma u televize s něčím dobrým. Zkusme ale i tento návyk odbourat. Nemusíme se pouštět do náročných sportů, k nimž nemáme vztah a ani možná předpoklady. Úplně bohatě stačí, když si naordinujeme pravidelné procházky. Vždyť podzimní příroda plná barevného listí přímo vybízí k procházce parkem či lesem. Nejenže spálíme alespoň nějaké kalorie, ale také můžeme zlepšit trávicí systém a především chůzí bojujeme proti kardiovaskulárním obtížím. V neposlední řadě pohybem na čerstvém vzduchu si budujeme imunitní systém, který je právě na podzim důležitý.

Sezónní potraviny

Podzim nabízí pestrou škálu zdraví prospěšných sezónních potravin a bylo by škoda je nezařadit do jídelníčku. Nyní je na místě zpestřit jídelníček podzimními druhy zeleniny a ovoce. Dýně, jablka, hrušky, švestky, ořechy, houby, červená řepa, mrkev, celer. Podzimní druhy zeleniny a ovoce obsahují široké spektrum vitaminů a minerálních látek. Zároveň obsahují vlákninu, která nám pomáhá se správným trávením, působí preventivně proti karcinomu tlustého střeva a prodlužuje pocit nasycení. Podzim konečně taky vybízí k přípravě teplých jídel, na které přes léto nebyl čas. Je dobré zahřát se talířem čočkového dhálu či dýňové polévky. Přirozeně tak nezbude prostor pro uzobávání kalorických pochutin navíc.

Základy racionálního jídelníčku

Obecně platí, že pro zachování zdravého a vyváženého jídelníčku platí pár pravidel, která ovšem nemusí být skličující. Není nutné následovat extrémní výživová doporučení a klást si nereálné cíle. Čas od času si zahřešit je dobré pro psychiku člověka. Nic bychom ovšem neměli přehánět. Důležitá je pravidelnost stravování. Pokud celý den hladovíme, není se čemu divit, že při cestě z práce jen těžko odoláme zákusku. Příprava teplých obědů případně večeří se právě na podzim nabízí jako prostředek k prohřátí organismu, a především zařazení nutričně bohatých potravin (luštěniny, zelenina, celozrnné obilniny). Pestrost a dostatečná rozmanitost nám zajistí přísun veškerých důležitých složek potravy. Neměli bychom zapomínat ani na pravidelný pohyb.

Jestliže se potýkáme s nedostatkem času a tudíž je naše pravidelná výmluva „nestíhám, takže si musím koupit něco s sebou v kavárně, jednoduše s tím přestaňme. Těch deset minut na to, abychom si namazaly žitnou housku se šunkou a sýrem či luštěninovou pomazánkou a přihodili k ní kus papriky nebo jablko si určitě najdeme. Koneckonců nestojíme náhodou těch zmiňovaných deset minut v té kavárně ve frontě při čekání na sladké kafe a croissant?