Lucie Kašparová, 20. 2. 2020

Jistě vás na sociálních sítích již potkal trend v podobě barevných misek, tzv. Buddha bowls. Zatímco některé trendy ve výživě je dobré filtrovat a nebrat si tolik k srdci (jako různé detoxy apod.), mísu plnou zdravých potravin doporučuji do jídelníčku zařadit. A to hned z několika důvodů.

Univerzální recept neexistuje

Když do vyhledávače na internetu zadáte heslo „Buddha bowl“ vyskočí na vás nespočet různobarevných misek a receptů a v tom spočívá hlavní výhoda tohoto jídla. Neexistuje v podstatě jediný univerzální a správný recept. Fantazii se meze nekladou a tudíž si svoji misku plnou živin můžete poskládat dle libosti a především pokaždé jinak. Aby taková miska zasytila a dodala tělu vše potřebné, je dobré držet se jediného pravidla- obsáhnout komplexní sacharidy, hodně zeleniny a přidat zdroj bílkovin, který zasytí. Tímto si vytvoříte komplexní jídlo, které můžete poskládat i do krabičky s sebou do práce.

Začněme komplexními sacharidy

Komplexní sacharidy tvoří významný zdroj energie, který nám pomáhá nehladovět. Řadíme sem obiloviny jako je celozrnná rýže, bulgur, kuskus, pohanka, jáhly nebo quinoa. Obiloviny se vyznačují vysokým obsahem vlákniny, takže pomáhají navodit pocit sytosti. Zároveň jsou bohaté na vitamíny a minerální látky. Byť jsou primárně zdrojem energie, často v jejich složení najdeme i menší či větší množství proteinů. Sacharidům v takovéto podobě není potřeba se vyhýbat, ani když se snažíme hubnout, pomáhají nám totiž udržet stálou hladinu glykémie. Zařazením celozrnných obilnin do jídelníčku se vyhneme konzumaci jednoduchých cukrů, které s sebou nesou zbytečně vysokou energetickou hodnotu a nezasytí na příliš dlouho dobu. Takže uvařte obilninu.

Jak dosáhnout barevnosti, která je pro Buddha bowl taky typická?

Zeleninou přeci. Nebojte se sáhnout po lokálních a sezónních zdrojích namísto exotických. Jak již bylo zmíněno fantazii se meze nekladou a než shánět exotické druhy zeleniny, je snazší a taky levnější sáhnout po našich zdrojích. Zelenina dodá jídlu dostatek vlákniny, které bychom za celý den měli zkonzumovat 30 g na dospělého člověka. Jestliže zvolíte různé barvy zeleniny, zajistíte si příjem celé škály vitaminů a minerálních látek. Zelené listy jako je polníček, špenát, rukola apod. vám dodají mimo jiné kyselinu listovou, která je nezbytná pro těhotné ženy a správný vývoj plodu, ale i pro netěhotné. Zajišťuje totiž správnou krvetvorbu. Teď v zimě využijete kořenovou zeleninu jako je mrkev. Je bohatá na beta karoten, který je významný antioxidant. Nabízí se také červená řepa, celer, petržel. Použít lze papriku a z těch exotičtějších druhů oblíbené avokádo, které je bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Pohrajte si s tvary a zkuste některou zeleninu nastrouhat na nudličky, jinou na tenké plátky na mandolíně a jinou nechat vcelku.

Aby taková miska byla kompletní nezapomeňte na porci bílkovin. Zde se nabízí tempeh, tofu, sójové kostky nebo hrst uvařených luštěnin. Lze použít také sýr halloumi. Bílkoviny slouží jako stavební látka nejen svalové hmoty a podílí se také na správném fungování imunitního systému. Mají výbornou sytící funkci a z jídla udělají skutečně kompletní jídlo. Buddhovu misku můžeme zalít dresinkem z olivového oleje a citronové šťávy nebo rozmixovaných a předem namočených kešu ořechů. Krémová konzistence zajistí lepší stravitelnost a chuť a nasycené mastné kyseliny obsažené v rostlinných zdrojích jako jsou oleje, ořechy a semínka pomůžou se správným vstřebáváním vitaminů rozpustných v tucích.