Lucie Kašparová, 29. 7. 2021

Letní sezóna nahrává vyšší konzumaci zeleniny, a tak se nebojte si ji dopřát taky v hojném množství. Dozrávající rajčata, okurky, papriky, kedlubny i saláty jsou skvělým zdrojem vlákniny, celé škály vitaminů a minerálních látek. Denně bychom měli sníst 400 gramů zeleniny, přestože v zimních měsících se to zdá kolikrát jako nesplnitelný úkol, v létě naopak. Jak si udržet koupenou či vypěstovanou zeleninu čerstvou a vyhnout se změklým ředkvičkám, zvadlému špenátu či gumové okurce?

Listy patří do mokré utěrky

Veškeré zelené listí, to znamená saláty jako je polníček, rukola, listový salát, špenát, ale také bylinky po přinesení domů zabalte do vlhké utěrky a uložte do spodního šuplíku v lednici. Lisy vám tak vydrží déle čerstvé a nebudou vadnout. Nezapomeňte utěrku denně nebo obden znovu navlhčit a kontrolujte, zda listy neplesniví. I tak se snažte čerstvé saláty zkonzumovat co nejdříve a nenechávejte v lednici déle než týden.

Rajčata nedávejte do lednice

Zralá rajčata neukládejte do lednice. Nechte je na stole, můžou klidně posloužit jako jedlá dekorace na míse či tácu, než je sníte. Uložením v lednici rajčata ztrácejí na chuti a taky prospěšných látkách. Samozřejmě pokud máte zralých rajčat větší zásobu, nic se nestane, když část dáte na chvíli do lednice. Anebo je rovnou zpracujte. Ať už vyrobíte zásobu domácí rajčatové omáčky přidáním bazalky a oregana nebo domácího kečupu, obohatíte jídelníček o prospěšnou látku lykopen, kterou získáme pouze z tepelně upravených rajčat.

Brambory a cibule do tmy

Hlízy patří nejlépe do sklepa. Aby měly zimu a tmu. Přestože nedisponujete sklepními prostory, můžete takové podmínky simulovat v bytě. Brambory, cibuli a česnek zavřete do kameninové nádoby nebo dřevěné bedýnky a tu uložte nejlépe do místnosti, kde je stálá teplota netopí se (chodba, předsíň). Tma předchází klíčení těchto plodin.

Mrkev, ředkvičky, řapíkatý celer

Jistě to znáte, přinesete si svazek mrkve, odložíte na linku nebo hodíte do šuplíku v lednici a po pár dnech je gumová. Zkuste nelenit a po přinesení domů okrájet nať a zavřít do dózy s vodou a takto uložit do lednice. Mrkev, celer ale i ředkvičky takto zůstanou déle křupavé.

Meloun a okurka

Rozkrojený meloun, stejně jako okurka patří do lednice. Na slupce těchto plodů se totiž při nevhodném skladování tvoří bakterie způsobující salmonelózu. Před konzumací je tedy dobré i meloun omýt, rozkrájet a dužinu uchovat v lednici. Okurku můžeme samozřejmě konzumovat se slupkou, ale také pečlivě omytou.

Obecně platí, že čím dříve sníme sklizenou zeleninu, tím lépe pro nás i pro ni. Delším, byť správným uchováváním se ztrácejí prospěšné látky. V neposlední řadě je to samozřejmě znát i na chuti. Nebojte se mimo zeleninových salátů, přebytky zeleniny zpracovat do pomazánek anebo letních polévek.