Jedna z věcí, kterou si letošní letní sezónu nejde nevšimnout, je trend chození bez podprsenky. Zdánlivě to spoustu problémů vyřeší, ale na jiné, na začátku neviditelné, to může zadělat. Pojďme si k tomu říct trochu více.

Ona taková podprsenka, která není, přece nemůže nikde čouhat a překážet. Netlačí a také se pod ní nedá nepříjemně zpotit. Takže když ji necháme ve skříni, přinese to v létě jen samá pozitiva, pravda?

Ano i ne. Prsa sama o sobě nejsou svalem, takže je prakticky nemožné udržet je stále pevná. Natolik pevná, aby jim běžný pohyb neškodil nebo dokonce nebolel. Čím větší poprsí, tím více podléhá zákonům gravitace. Prsa jsou přitahována směrem dolů, což je přesně ten opačný směr, než kde by je většina žen ráda viděla.

Tlak, kterému jsou prsa bez podprsenky vystavena, může způsobit drobná poranění v citlivé vnitřní tkáni prsou. Kvůli tomu prsa bolí a ztrácejí na pevnosti. Dochází k tomu už při klidné chůzi či stání, o běhu nebo sportu ani nemluvě.

Podprsenka s odepínacími ramínky z kolekce Karma od Simone Pérèle

Nenošení podprsenky má své skalní zastánkyně a je samozřejmě svobodnou volbou každé ženy, jestli se rozhodne podprsenku nosit či nikoliv. Nicméně ještě předtím, než ji necháte doma a vyrazíte jen tak, zvažte, zda je to pro vás akceptovatelné právě ve všech těchto bodech. A připočtěte i zvědavé pohledy lidí kolem, nejen mužů.

Rozhodně totiž existují možnosti, jak prožít zcela pohodlné léto s podprsenkou, která pomáhá, nepřekáží a absolutně není vidět. Chce to jen trochu kreativity. Nabídka i v běžných obchodech je už natolik široká, že to celé je jen o naší schopnosti akceptovat nová a na první pohled třeba nečekaná řešení.

Problém č. 1 – škrtí mě

Tady to nemusíme moc rozebírat, že ano? Prostě ji vezměte a vyhoďte. Když podprsenka tlačí, máte jednoznačně špatnou velikost. Takové prádlo vám ve finále stejně víc škodí, než pomáhá. Nechte se přeměřit od odborníků v obchodě, nebo to udělejte samy doma podle podrobného návodu. Když podprsenka opravdu dobře sedí, v podstatě o ní ani nevíte. Na druhou stranu to neznamená, že je moc volná nebo příliš měkká. Dobře padnoucí podprsenka je pevná a šetrně drží tam, kde ji potřebujete.

Problém č. 2 – potím se

Když teploměr nemilosrdně šplhá nad třicítku, je každá vrstva oblečení setsakra znát. Vyztužené podprsenky, podprsenky s vycpávkami nebo i kosticemi bude lepší vynechat. Ještě než vyrazíte úplně naostro, zkuste to se vzdušnou krajkovou podprsenkou. V nabídce jsou běžně i ve větších a opravdu velkých velikostech.

Podprsenka a brazilské kalhotky z kolekce Fait amour od Panache Cleo

Problém č. 3 – nechci ramínka

Čouhající ramínka dokážou spolehlivě zabít každý hezký outfit. Přitom se dají snadno spoutat k sobě pomocí háčků na zádech. Některé značky je šijí rovnou na všechny modely. Možná vás jen nikdy nenapadlo po nich koukat. Až prověříte svůj prádlový šuplík a háčky nenajdete, zajděte si koupit malé plastové „udělátko“, které udělá stejnou službu. Pomohou i podprsenky s odepínacími ramínky. Jde jen o to najít tu vhodnou, ve které se budete cítit pohodlně právě vy.

Problém č. 4 – kazí výstřih

Holá záda, rafinované průstřihy, hluboký dekolt nebo topy na jedno rameno. To jsou další kandidáti, kde je s klasickou podprsenkou na ramínka špatné pořízení. Teď samozřejmě nemluvíme o outfitech, kde se prádlo naopak nechává svůdně vykukovat. Mezi tím a letním čouháním je propastný rozdíl. Věřte, vyřešit se dá úplně všechno. Speciální podprsenky se dají zapínat různě křížem a dají se dokonce nalepovat. I jemná a zdánlivě slabá podpora, jako jsou tyto nalepovací podprsenky, je pro prsa mnohem lepší než žádná opora.

Obvykle nebývá na vině samotná podprsenka. Nejčastěji jde o špatně zvolený typ prádla ke konkrétnímu outfitu. S klasikou, která má jednoduchá ramínka, při dnešní variabilní módě prostě nevystačíme. Minimálně podprsenku s odnímatelnými ramínky by měla v šatníku mít každá žena. Ruku na srdce, nebo spíš na prsa – proč by právě prsa měla odnášet to, že se nám nechce investovat do více různých střihů podprsenek?