Lenka Wernerová, 19. 4. 2021

V minulém článku jsme vám prozradili několik tipů, jak vyzrát na prokrastinaci (zde) a dnes si povíme něco o největším faktoru, který má vliv na to, že prokrastinovat nepůjdete, ale pustíte se do čehokoliv, nezáležíc přitom na obtížnosti. Dnešní článek bude patřit motivaci.

Co to je motivace?

Wikipedia uvádí, že motivace je „vnitřní nebo vnější faktor nebo soubor faktorů vedoucí k energetizaci organismu“. Zjednodušeně řečeno, je to něco, co nás žene dopředu. Mezi ty vnější patří například okolnosti, jako je třeba pochvala, finanční odměna, vnitřní vychází naopak z nás samotných, a proto má, dalo by se říct, větší váhu. Je to například naše zapálení pro danou věc. Jak už to však ale v životě chodí, co je dnes, nemusí být zítra. Stejné je to s naší motivací. Jak si tedy motivaci udržet a neztratit ji někde na cestě?

Správné nastavení na začátku

Reálný cíl

I když máte tu největší motivaci zhubnout, a řeknete si, že do týdne zhubnete pět kilo, už třetí den se na to nejspíš vykašlete. Protože jste si nenastavili reálný cíl. A i když si přejete pravý opak, váš mozek ví, že to rozhodně nemá cenu a vrátí se k tomu, co zná, do svých bezpečných zajetých kolejí, které zná a kde mu nehrozí nic nového. Třeba cestu do ledničky místo obutí si bot na běh. Proto, abyste se k vaši vysněné postavě dobrali, nepotřebujete jen pevnou vůli, ale také splnitelné očekávání. Než se vůbec pustíte to hubnutí, zamyslete se, jaký sport máte rádi a začněte pomalu. Není nic horšího než přepálený start. Raději pomalu, po částech, než si vzít velké sousto, které se nedá spolknout. S tím souvisí i počet cílů. Je lepší nastavit si jeden cíl, který dotáhnete do konce než mít pět, které časem vzdáte všechny.

Správný cíl

Je vysněná práce v korporaci skutečně to, po čem toužíte nebo se chcete spíš zalíbit ostatním? Chcete zhubnout kvůli sobě nebo kvůli partnerovi? Pokud si uvědomíte, že cíl, který jste si zadali, vlastně není váš, raději na něho zapomeňte hned na začátku a věnujte svůj čas aktivitám a snům, které mají nějakou hodnotu pro vás, ne pro ostatní. Jednak máte větší šanci, že se v půlce nezastavíte, a když se tak opravdu stane, budete se cítit ještě hůř, protože jste zase v něčem ostatní i sebe zklamali. Přitom cíl nebyl váš, nýbrž někoho úplně jiného.

Rozplánujte si cíl na menší cíle

Když si dáte velký úkol, mozek se zalekne. Když si ale velký úkol rozplánujete na malé, které si budete moct odškrtávat, mozek vás podpoří. Dílčí úseky se mu budou plnit lépe, protože budou reálné a výsledky rychlejší. Příklad: Chcete zhubnout? Cíl tedy zní zhubnu pět kilogramů. Malé cíle budou – v pondělí si půjdu nakoupit zdravé potraviny, ve středu i udělám dvacetiminutovou procházku, v pátek si zacvičím. To zní hned lépe než zhubnu pět kilogramů, což je pro mozek (ano, vše nám řídí tento orgán) absolutně neuchopitelná informace, do které se mu nechce. Všechny jednotlivé kroky si napište na papír, nejlépe do deníku. Podle výzkumů zapojujeme při psaní mozek daleko intenzivněji, čímž se nám snáz podaří proměnit motivaci v akci.

Nemusíte, chcete

Pokud máte už na začátku z cíle, který jste si dali, špatný pocit a nechce se vám vydat se na cestu za jeho dosažením, promyslete, zda je to skutečně to, co od života chcete. Pravděpodobně ne. Přinejmenším na začátku byste měli mít z cíle radost, být maximálně motivovaní a těšit se z něj.

Jak si udržet motivaci v průběhu?

Lidé kolem vás

Lidé s cíli, kteří na sobě pracují vás budou popohánět stejně jako správně nastavený cíl. Když se obklopíte lidmi, kteří jsou cílevědomí, bude jejich cílevědomost hnát dopředu i vás. Zapálení pro věc (ne nutně stejnou) je nakažlivé stejně jako dobrá nálada. Ale pozor, platí to i opačně. Jsou-li lidem kolem vás negativní, nebo hůř jsou-li energetičtí vysavači, přijdete ze setkání s nimi domů spráskaní jak psi a na plnění vašeho snu už vám žádná energie nezbyde.

Inspirujte se

Vyrobte a pověste si na zeď nástěnku svých cílů, kterou budete mít neustále na očích a představujte si, jaké to je, když jich dosáhnete. Pravidelně poslouchejte motivační podcasty a přečtěte si motivační knihu. Všechny tyhle body vás správně namotivují dál pokračovat v tom, co jste započali i v okamžicích, kdy budete mít méně energie než na začátku celého vašeho projektu. Dobrým motivátorem a spouštěčem však může být i vaše oblíbená písnička, citát, ale i nějaký váš vzor či dokonce rutina. Nezapomínejte, že obzvlášť u dlouhodobých cílů, kde výsledky nejsou viditelné ihned, budete mít tendenci to časem prostě vzdát. Připravte se na to předem a nachystejte si na takové časy pomocníky. Vzdělávání v rovině seberozvoje se vám navíc bude hodit vždy. Nejen v okamžicích, kdy jdete za něčím konkrétním. Během cesty si tak osvojíte zvyky, které možná neopustíte, ani poté, co cíle dosáhnete. Takže se běhání nevzdáte ani potom, co vysněných pět kilo skutečně zhubnete. Budete běhat, protože jste si zvykli na pohyb a mix endorfinů, které se vám v cíli vyplaví. Teprve pak budete motivování nejlépe. Ne cílem, ale cestou. Vaší motivací už nebude hubnutí, ale pohyb samotný. Jakmile se vám podaří splnit si jeden cíl, do ostatních se vám bude pouštět lépe. Proč? Opět za to může mozek. Bude chtít znovu ochutnat tu slast, kterou dostane naservírovanou při splnění.

Představte si to

Dobrou zprávou je, že mozek lze tak trochu obelhat. Právě proto není rada „představte si splnění cíle“ jen frází, ale skutečným pomocníkem. Při představě vaše tělo pak vyplaví podobné hormony, jako při skutečném dosažení, a vy tak získáte energii v tom pokračovat.