Dámy, pojďme si upřímně říct jednu věc: o podprsenkách už toho víme celkem dost. Velikosti košíčků, obvod, tvar – to všechno umíme na jedničku, nebo aspoň máme dobré základní povědomí. Ale co kalhotky? Těm pořád věnujeme jen minimum pozornosti.

Tvar těla je základ

„Pojďme si na úvod říct, že neexistuje žádný univerzální střih, který by vyhovoval všem,“ říká Helena Konarovská s tím, že nikdy nepotkala dvě ženy, které by měly stejně tvarované tělo. Pod rukama jí prošly tisíce žen, které pomáhala oblékat, a je tedy jednou z nejpovolanějších. „Každá prsa i každý zadek jsou naprostý originál,“ vysvětluje. Správně padnoucí prádlo, kalhotky nevyjímaje, jsou výsledkem pozorování vlastního těla, vnímání jeho potřeb a ochoty vyzkoušet různé varianty, než najdeme tu pravou. Právě tento respekt k individualitě našeho těla je klíčem k pohodlí a spokojenosti po celý den.

Zdroj: Primadonna Twist

Naučme se znát svoji anatomii

Jedině ten střih, který padne jako ulitý právě vám, je ten správný. Žádný jiný. Nejdůležitější není módní trend nebo populární střih, ale konkrétní anatomie nositelky. Rozhodující roli hraje šířka boků, velikost a tvar stydké kosti, postavení nohou, přítomnost většího bříška, tvar zadečku ale například i tak intimní detail jako je velikost stydkých pysků. „To vše jsou zcela přirozené a běžné rozdíly, které by měly ovlivnit, jaký typ kalhotek zvolit,“ vysvětluje Helena Konarovská.

Ženy se širší stydkou kostí potřebují kalhotky střižené v rozkroku dostatečně velkoryse. „Pokud si taková žena vezme kalhotky s úzkým rozkrokem, bude celý den přemýšlet jedině o tom, jak je nenápadně vytáhnout z míst, kam slunce nesvítí,“ říká Helena Konarovská. Platí to i naopak. U žen s drobnější postavou, nohami blízko u sebe či úzkým rozkrokem se bude přebytek látky neesteticky, a hlavně nepohodlně shrnovat. Důsledkem pak bývá nejen fyzické nepohodlí, ale také pocit nejistoty při pohybu.

O čem se také málo mluví, je velikost stydkých pysků. Není málo žen, které mají větší stydké pysky a nošení kalhotek s úzkým rozkrokem pro ně může znamenat i značně bolestivé utrpení. Pohodlnější určitě budou modely s dostatečnou šířkou. Úlevu přinesou také kalhotky, které jsou v rozkroku vyložené froté látkou místo obvyklého tenkého úpletu.

Zdroj: Janira

Vybírejte podle aktivity

Kromě tělesných proporcí vybíráme kalhotky také podle toho, co se chystáme dělat. Podobně jako podprsenky si bereme jiné když se chystáme na ples, trénink nebo celodenní práci v kanceláři. Pro ženy se sedavým zaměstnáním jsou ideální bezešvé nebo „neviditelné“ kalhotky, které se přizpůsobí tělu a nezpůsobují žádný tlak ani při dlouhém sezení. Pro velmi štíhlé ženy, které nemají v sedací části tuk, může i ten tenounký proužek, kde je všitá gumička, znamenat nepříjemnou bolest a otlaky. V takovém případě je mnohem lepší zvolit široké kalhotky přes celý zadeček. Vhodnou volbou mohou být také tanga, která při správném střihu poskytnou pocit téměř neviditelnosti.

Už žádné škrcení lymfy

„Jednoduše řečeno, kalhotky nesmí dřít, škrábat, mačkat ani dusit,“ vyjmenovává Helena Konarovská. Když kalhotky tlačí v tříslech nebo se zařezávají pod zadek, není to jenom nepříjemné, ale i může to být i nebezpečné, neboť se může narušit proudění lymfy. A to není jen nějaké ezoterické varování – tělo se pak doslova dusí. Lymfa nestíhá odvádět odpadní látky a výsledek? Oteklé nohy, únava, někdy i bolest. Kalhotky mají tělo obejmout, ne ho svazovat. Kalhotky musí přitisknout se k tělu, ale netlačit. Měly by být jako nejlepší kamarádka – přítomné, ale ne na obtíž.

Hlavně ne čistá bavlna

Mýtus o čisté bavlně je silný. „Aspoň co se kalhotek a spodního prádla týká, je nejvyšší čas tento mýtus narušit. Ano, čistá bavlna je skvělý přírodní a udržitelný materiál, ale jinde. Rozhodně ne na prádle a na kalhotkách už vůbec,“ říká Helena Konarovská. Vysvětluje, že skutečně stoprocentní bavlna nedrží tvar, nahrne se do nepěkných faldů a ty potom překáží a tlačí. Velkou nevýhodou bavlny také je, že dlouho schne. Zpotit se v rozkroku se stane mnohým z nás nejen v létě. Kalhotky pak zůstanou vlhké přesně tam, kde to vůbec nemá být. V takovém prostředí se skvěle daří bakteriím a mikrobům, kteří nám nic dobrého nepřinesou.

Zdroj: Marie Jo

Helena Konarovská doporučuje volit bavlnu s příměsí elastického nebo dřevitého vlákna (modal, lyocell, viskóza). Takový úplet je mnohem vhodnější pro každodenní nošení. Zlepší se jeho elasticita, lépe sedí na těle a přináší mnohem vyšší uživatelský komfort.

Šikovný tip: jedny navíc do kabelky

Ano, mluvíme o náhradních kalhotkách. Ne, není to přehnané. Spousta žen nosí v kabelce rtěnku, tampon nebo powerbanku – proč ne i jedny čisté kalhotky? Nikdy nevíme, co den přinese. Můžeme se zpotit, cítit nepohodlí, nebo se stane něco tak prostého, jako je drobný únik moči. Ano, i to je realita, se kterou se potýká skoro každá druhá žena. Je to běžné a není to ostuda. A jedny náhradní kalhotky, třeba malá a skladná tanga, mohou zachránit den i dobrou náladu. Protože pohodlí není luxus – je to základ.