Zatímco svatební obřad má svůj řád, pevně dané náležitosti z právního hlediska i rituály z pohledu tradic a pověr, svatební cesta je čistě jen a jen na vás. Ani na ni nemusíte jezdit, ale ruku na srdce, bez ní by vaše svatba nebyla úplná. Pár dní nebo i týdnů pro odpočinek po náročném kolotoči svatebních příprav si rozhodně zasloužíte.

Na pozitivním významu svatební cesty se shodují i odborníci na mezilidské vztahy. První společná cesta je skvělou příležitostí upevnit pouto mezi novomanžely a vytvořit si hezké vzpomínky na začátek manželského života. Aby byla tato dovolená skutečně dokonalá, je důležité se na ni správně naladit a pečlivě ji naplánovat. Ano, tato velká romantika potřebuje něco tak neromantického, jako je plánování. Nejlépe dostatečně s předstihem před samotnou svatbou.

Rozmazlujte se včas

Datum je první důležitá položka, na které se musíte s partnerem shodnout. Na svatební cestu se můžete vypravit kdykoliv, klidně i pár měsíců po svatbě. To už cesta bude skoro jako každá jiná dovolená. Zato vyrazit jen co na oddacím listu uschne inkoust má svůj neopakovatelný půvab. Řada hotelů má pro novomanžele nachystané drobné pozornosti, třeba květinovou výzdobu na pokoji nebo slavnostní přípitek. Bylo by škoda se o takové rozmazlování připravit, vždyť to k atmosféře svatební cesty rozhodně patří.

Rozdíly se přitahují

Manželství aktivní sportovkyně a vyznavače plážového slunění může fungovat dobře, nicméně na představě jak budete trávit společné líbánky se můžete docela zásadně lišit. Abyste oba byli naladěni na stejnou vlnu, je naprosto zásadní vyjasnit si předem přání a očekávání obou partnerů.

V klidu se posaďte, udělejte si hezkou atmosféru a promluvte si o svých představách. Jaké destinace vás lákají? Jakou atmosféru a aktivity byste chtěli zažít? Inspirujte se společnými zájmy nebo sny o cestování v konkrétních destinacích. Zkuste hledat kompromis, který bude dobrý pro oba. To je ostatně velmi důležitá schopnost pro každé manželství. První půlka cesty může být aktivní, zbytek věnujete odpočinku.

My si dovedeme velmi dobře představit, že vás na svatební cestu snů vybavíme jak sexy krajkovým prádlem, tak plavkami nebo bytelnou sportovní podprsenkou. Tahle cesta bude jen a jen o vás dvou, co máte rádi a jak vám je spolu dobře. Žádné univerzálně správné řešení neexistuje.

Chybějící růžek

Pokud pojedete rovnou ze svatební hostiny, obrazně řečeno, budete muset přibalit cestovní pas i pro cesty v rámci Evropské Unie. Po svatebním obřadu vám totiž oddávající staré občanky přestřihne a s takovými se cestovat nedoporučuje. Pas zůstává platný i po svatbě, byť jste změnila příjmení.

Ať už se rozhodněte cestovat jakkoliv, mějte na paměti, že svatební cesta je čas, který je jen o vás a pro vás. Týden nebo dva bez obvyklých starostí a povinností vám umožní odpočinout si, lépe se poznat a nastřádat hezké fotky i nezapomenutelné zážitky. Takové, na které budete rádi vzpomínat celý život.