Vendula, 7. 2. 2019

Nosí je malé holčičky i staré babičky. Nejstarší, nejklasičtější a hlavně nejvíc rozšířený střih kalhotek. Střih, který většinu z nás napadne jako první při slově kalhotky. Všechny jsme je totiž nosily. Klasický střih kalhotek se stále těší velké oblibě, přestože oproti tangám nebo šortkám patří ke konzervativnějším modelům.

Na počátku všeho byla samozřejmě pánská verze. Ve 13. století se poprvé objevily pánské spodky, které měly delší nohavice ke kolenům. Dámskou verzi spodek rozšířily jako první prostitutky v nevěstincích. Dlouho ve společnosti panoval názor, že kalhotky nosí pouze ženy ze spodních vrstev, právě prostitutky, služky a chudé ženy. Větší oblíbenost se rozšířila až v 19. století. O největší kalhotkový boom se však postarala britská návrhářka Lucy Duff-Gordonová, která původní délku kalhotek po kolena zásadně zkrátila a dala tak vzniknout moderním spodním kalhotkám.

Klasické kalhotky jsou na bocích vykrojenější a tím opticky prodlužují nohy. Přední strana je plně krytá, stejně jako zadeček, u brazilských částečně. Kalhotky mohou být vyrobeny z hladkých i krajkových materiálů, které mohou být transparentní nebo také zcela neprůhledné.

Klasický střih

Kalhotky klasického střihu jsou nejběžnějším typem kalhotek, naleznete je v nabídce každého výrobce. Na bocích nejsou příliš široké, také pas mají nižší. Zadní i přední část je plně krytá, zakončení kalhotek může být elastické či bezešvé.

Svůdné či italské kalhotky

Kalhotky italského typu, často označovány také jako svůdné, mají stejný střih jako kalhotky klasické, liší se však zpracováním zadního dílu, který je z krajky nebo vyšívaného tylu. Zadní díl bývá často transparentní a díky krajkovému zakončení se kalhotky nevlní, ale dokonale přilnou k linii zadečku.

Vykrojené či brazilské kalhotky

Kalhotky klasické s vykrojenějším zadním dílem, který kryje pouze část zadečku. Jsou skvělým kompromisem mezi střihem klasických kalhotek a tang. Opticky může také vykrojený zadní díl zadeček zeštíhlit. Na bocích jsou nižší a vykrojené. Zakončení kalhotek je většinou bezešvé nebo ploché, často díky krajce, a proto nejsou kalhotky viditelné pod oblečením.

Kalhotky nízké

Dalším střihem klasických kalhotek jsou nízké bokové kalhotky. Na bocích jsou kalhotky tvořeny pouze tenkými pásky materiálu, proto více sluší spíše ženám se štíhlejší postavou. Díky nízkému střihu jsou vhodné i do bokových kalhot, kalhotky nebudou vykukovat. Přední část kalhotek je plná, zadní může být plná nebo také vykrojenější, hladká či s krajkou.

Vyšší střih

Pohodlný model klasických kalhotek má lehce vyšší pas, který končí pod pupíkem a plný zadní díl, který může být i krajkový. Na bocích jsou kalhotky stále vykrojené. Kalhotky jsou určeny na plnější postavy, hodně oblíbené jsou především u starších dam, které vyžadují naprosté pohodlí.

Vysoké kalhotky

Ještě vyšší variantou kalhotek jsou střihy, které kryjí celé spodní bříško, horní lem končí u pupíku. Nejčastěji jsou dostupné v krajkové retro verzi, která patří mezi velice populární střihy, které jsou v posledních sezónách hitem. Druhou variantou vysokých kalhotek jsou lehce formující a zpevňující modely pro vyhlazení boků a bříška.

Stahovací kalhotky

S rostoucí oblibou stahovacího prádla nesmíme zapomenout na stahovací kalhotky, které jsou nejoblíbenějším stahovacím typem. Kalhotky jsou vyrobeny z pevných materiálů pro dokonalý stahovací efekt. Většinou jsou hladké, ale určitě můžete vybírat i z kalhotek s krajkovým zdobením. Některé modely mají horní okraj doplněn o vnitřní silikonové pásky, které pomáhají udržet kalhotky na správném místě, okraj se neohrnuje a nesklouzává, kalhotky krásně drží.