Redakce Le Chaton, 17. 4. 2019

Plánujete letos svatbu a přemýšlíte, v jakých šatech vám to bude nejvíc slušet? Při výběru svatebních šatů hraje roli nejen váš vkus a osobní styl, ale třeba i to, kde se vaše svatba odehraje – jestli v kostele, nebo na sousedovic louce. Na to, jaké střihy jsou letos v módě, o kolik dražší jsou šaty od tuzemských designérů nebo kolik času je dobré si vyhradit na výběr a zkoušky, jsme se zeptali Elišky Jamagne z pražského salonu Oui Boutique.

Co udává trendy v oblasti svatebních šatů? Jsou to podobně jako v běžné módě návrháři, nebo se na jejich utváření podílejí i třeba svatby celebrit nebo členů královských rodin?

Kolekce zahraničních designérů, ve kterých představují svůj náhled na aktuální trendy, se představují na tradičních týdnech módy. Každý fashion week bývá v zahraničí propojený s veletrhem, na němž značky kolekce reálně představují svým partnerům. To je tedy jeden proud, který udává směr. A pak samozřejmě když se daný rok vdává někdo známý, jako třeba Meghan v Británii, i to svým způsobem trendy ovlivňuje.

Vy spolupracujete také s českými a slovenskými návrháři. Ti mají také svatební kolekce?

Někteří návrháři se na svatební šaty zaměřují hodně, takže u nich pak vybíráme určité modely z jejich kolekcí. Málokdy bereme kompletně celou kolekci, ať už od českých nebo zahraničních návrhářů. Spíše vybíráme jednotlivé kousky podle toho, co si myslíme, že bude pro naše klientky fungovat. A pak jsou designéři, kteří se věnují navrhování na míru, a s nimi často pracujeme na konceptu šatů, které oni potom vytvoří na míru přímo pro nás, takže je nikde jinde nekoupíte.

Zdroj: OUI Boutique

Jací návrháři jsou u vás oblíbení?

Naše klientky reagují poměrně dobře na mladou moravskou značku WWO, která je hodně minimalistická. Pak tu máme třeba Zuzanu Kubíčkovou, která teď pro nás dělala dvoje šaty. Oblíbená je i Helena Mertlová a její šaty v antickém stylu, máme tu jeden komplet od Leedy. Náš butik je specifický tím, že šaty od návrhářů i půjčujeme. Ne všechny, protože třeba u některých hedvábných šatů od Heleny Mertlové je údržba tak náročná, že je nereálné je půjčovat, a tak je pouze prodáváme. Ale třeba šaty od Zuzany Kubíčkové nebo Leedy je možné si půjčit. Je super, že pokud chce někdo podpořit české návrháře a třeba nemá rozpočet na to, si šaty nechat ušít, tak si je může půjčit.

Jaký je vůbec poměr žen, které si šaty koupí a které si je půjčí?

Já bych řekla, že 70 procent žen se rozhodne pro půjčení a 30 procent pro koupi.

Zmiňovala jste se, že si z kolekcí většinou vybíráte, neberete všechny modely. Je to proto, že vkus českých žen je specifický, nebo zkrátka ne vše odpovídá zaměření vašeho salonu?

U zahraničních značek jde spíš o to, že ty kolekce jsou opravdu velké a my na takové množství šatů nemáme prostor. Takže pak volíme takové kousky, u kterých věříme, že se budou našim klientkám líbit. Myslím, že už samotný výběr značek, které tu máme, odráží naši vizi. A z jednotlivých kolekcí už potom volíme modely, po kterých se ženy ptají, kterým věříme, že budou fungovat. Naše šaty jsou stylově jednodušší, snažíme se, aby náš sortiment byl víc fashion, moderní. Chceme nabídnout něco jiného než klasické svatební salony.

Zdroj: OUI Boutique

Proměňují se trendy ve svatební módě stejně dynamicky jako ve zbytku módního světa?

Trendy se určitě proměňují, ale tím, že jde převážně o šaty a ne o celé kolekce různých produktů, prostor pro změnu je tu menší. Navíc si myslím, že návrháři svatebních šatů ani nechtějí jít do něčeho, co jim nepřinese jistotu, že bude kolekce finančně výdělečná. Určitě je na kolekcích vidět nějaká inspirace, jeden rok má konkrétní značka třeba nějakou aplikaci nebo styl zdobení látky, ale myslím si, že se snaží pokrýt co nejširší spektrum stylů, aby jim to finančně fungovalo.

Jak často se objevují výstřelky typu kolekce černých svatebních šatů, se kterou přišla před lety Vera Wang?

Myslím, že u opravdu známých návrhářů typu Very Wang jsou podobné experimenty častější než u nějaké značky, která není v módním světě běžným zákazníkům tak známá. A zrovna ty černé šaty byly myslím spíše o marketingu značky. Udělá se něco takto atypického, co třeba nefunguje tak dobře finančně, ale přitáhne to zájem a značka je viditelnější. Častokrát i návrháři dělají dvě kolekce, nebo mají dva různé směry, z nichž jeden je výstřednější a ten druhý pokrývá takovou tu klasičtější poptávku. A je samozřejmě i otázka, co je výstřelek, protože třeba na české ženy už je moc i overal. Bojí se ho, i když je nádherný.

Zdroj: OUI Boutique

Musí mít nevěsta vůbec nutně šaty? Co třeba crop top nebo body se sukní?

Podobné komplety, třeba právě crop top nebo body se sukní, určitě fungují víc než overaly. Navíc overaly je lepší vytvořit s návrhářem na míru, aby opravdu seděly. Nevěsta je také musí umět vynést, musí být trochu specifická, není to pro úplně klasickou nevěstu. Často je volí ženy, které třeba pracují v módním časopise nebo módní branži nebo jde už o jejich druhou svatbu. Případně mají overal jako druhou variantu, do které se převléknou po obřadu. Já sama jsem třeba měla na převlečení taky overal a by to super.

Jak časté je, že si ženy pořizují jedny šaty na obřad a druhé na převlečení? Není to také určitý trend, který postupně nastupuje?

Možná že ano. I když jde o první svatbu a nevěsta nechce obrovskou róbu, přece jen ne každá dokáže vynést úplně jednoduchý model. Takže třeba zvolí na obřad a na oběd něco trošku zdobenějšího, ale pak se chce převléknout. Ať už kvůli praktičnosti, pohodlí nebo proto, že to ještě podtrhne její osobnost. Třeba my jsme loni měli nevěstu, která měla na svatbu asi čtyři outfity. Vynesla je postupně během tří dnů. Na obřad měla klasické velké šaty a na večer šaty košilové. To je mimochodem také varianta, na kterou musíte mít odvahu. I když už jsme měli i nevěstu, která je oblékla i na obřad. U takových šatů je pak výhoda, že se dají zkrátit a můžete je nosit běžně dál.

Zdroj: OUI Boutique

Co se tedy bude nosit na svatbách letos?

Pořád pokračuje trend takových těch venkovských svateb na louce, ve stodole, kde je všude hodně lučních květin. Trochu se vrací i město, třeba obřady na střeše. V Česku jsme trochu omezeni místy, kde se dá svatby uspořádat. Některé lokace tu chybí, například tu nejsou pláže a moře, což se pak promítá i do trendů, které mají v zahraničí větší prostor. Ale venkovské svatby jsou pořád oblíbené a asi ještě chvíli oblíbené budou. Svatební koordinátoři, kteří tyto trendy také ovlivňují, se samozřejmě snaží nacházet každý rok něco nového. Ale asi už těžko zničehonic objeví nový zámek, kde by se svatby mohly konat. Co se týče střihů šatů, největší zájem je o odhalená záda. Což je také střih, u kterého se nejvíc řeší, jaké prádlo pod něj obléknout. Rozhodně přibývá dam, které neprahnou po zašněrování, obruči a korzetu. A co se týče doplňků, ženy si chtějí dávat do vlasů květiny a nechtějí závoj.

Jak vy sama vybíráte šaty pro svůj salon?

Naše zákaznice jsou specifičtější tím, že mají bližší vztah k módě, sledují trendy, spousta z nich pracuje v kreativních oborech, médiích, reklamě. Máme dva typy klientek. Jedna část je alternativnější a jde spíše směrem ke značce WWO a jednodušším věcem. A druhý směr není zas tak alternativní, ale chce servis, kvalitní zpracování, kvalitní látky a jde trošičku víc do klasiky. A my se snažíme jim z kolekcí vybírat takové kousky, aby si oba typy klientek vybraly.

Zdroj: OUI Boutique

Proměňuje se v čase vkus českých nevěst?

Určitě. A je to hodně spjaté se sociálními sítěmi. Všechno se proměňuje, vztah k jídlu, módě, a promítá se to samozřejmě i do svateb. Myslím, že spousta budoucích nevěst, ta generace, které je teď mezi 20 a 30 lety a která se ještě nevdává, ale sleduje trendy, už bude chtít něco jiného. Je to tím, že dnes je mnohem jednodušší dostat se k trendům a inspiraci než před 10 lety. Tehdy, pokud jste si nekoupila v Paříži časopis, neměla jste tušení, co se zrovna nosí.

Chodí k vám budoucí nevěsty už rozhodnuté, jaké šaty chtějí, nebo si nechají poradit?

Rozhodně za bé (smích). Ženy obvykle přijdou s určitou představou, třeba si něco vytipují na internetu, ale pak se častokrát stane, že jim podle typu postavy nebo podle lokace a stylu svatby vybereme šaty, o kterých by nikdy neřekly, že jim mohou slušet. Až když si je obléknou, s překvapením zjistí, že sedí skvěle. A často si je vezmou. Ženy si nechají poradit, protože málokdo, když se na nějaké šaty podívá, odhadne, že by zrovna tenhle model mohl být ten pravý.

Zdroj: OUI Boutique

Co všechno berete v potaz, když k vám přijde žena a chce pomoci vybrat svatební šaty?

Okamžitě si všímáme postavy a osobního stylu, třeba co má klientka na sobě. A pak se vyptáme na styl svatby, jestli bude v kostele nebo ne, a také lokace je zásadní. Ne všechny šaty se hodí všude. Z toho se dá odhadnout, jaké střihy by připadaly v úvahu. Některé ženy vyloženě nechtějí jednoduchý, minimalistický styl. Tam je pak jasné, že se vydáme druhým směrem. Řekla bych, že 80 procent žen si nechá poradit a odchází s jiným názorem, než s jakým přišlo. A 20 procent žen přijde, ukáže na šaty, které se jim nejvíc líbí, vyzkouší si je, a když sedí, vezmou si je.

Takže občas dokážete ženy i překvapit.

Velmi často. Některé ženy si myslí, že by třeba některou partii ukazovat neměly. A pak najednou najdeme šaty, ve kterých ta partie ukázaná je, ale je to vkusné a decentní. A klientka si uvědomí, že to vůbec nevadí, ale naopak to vypadá dobře.

Platí nějaká pravidla, jaké střihy jsou vhodné pro které typy postav, kterými se řídíte?

Řekla bych, že záleží i na tom, jak se žena ve svém těle cítí. Dvě různé ženy, které budou mít obě silnější ruce, k tomu mohou mít úplně jiný přístup. Ale taková ta základní pravidla střih versus postava fungují. Například pokud je na šatech v určitých partiích krajka nebo vzor, automaticky k těmto partiím přitahují pozornost. Proto bych třeba dámě s velkými prsy jako první nabídla šaty s hladším vrškem, pod které si může vzít podprsenku a cítit se komfortně, a pokud by chtěla nějaké zdobení, volila bych ho spíše na sukni. Vždycky také zákaznicím říkáme pravidlo tří: v šatech se musí dát sedět, musíte se v nich umět najíst a musíte v nich umět tancovat. Dalším pravidlem je, že pokud postava nemá úplně dobře vytvarovaný pas, skvěle funguje stahování. Pásek nebo zdůraznění pasu na samotných šatech jsou ideální jak pro sportovní postavy, tak pro ženy se širšími boky. A řada žen si také přeje schovat ruce, a proto volí šaty s rukávy.

Zdroj: OUI Boutique

O kolik finančně náročnější je nákup šatů od tuzemských módních návrhářů?

Pokud srovnáme koupi šatů od českého návrháře například s nákupem šatů značky Marylise, cena je podobná. Ale Marylise je značka. Pokud je srovnáme s šaty od zahraniční designérky, například od Francouzky Margaux Tardits, zahraniční návrhář nebo návrhářka vychází při nákupu zhruba 2,5 krát dráž.

Platí nějaké pravidlo také pro výběr doplňků?

Platí a je snadné. U jednoduchých šatů je prostor pro výraznější doplněk. Když jsou šaty naopak zdobenější, vybírá se decentnější zdobení nebo doplňky.

A jak pod šaty vybírat prádlo?

Největší výzvou jsou jednoznačně odhalená záda. V případě, že žena podprsenku mít musí, doporučujeme jí neviditelné nalepovací prádlo. A potom jsou to samozřejmě širší boky, které ženy mnohdy řeší stahovacím prádlem. Dámy, které k nám přijdou a které chtějí stahovací prádlo využít, už s ním ale většinou mají zkušenosti a vědí, jaké střihy a značky jim pod šaty vyhovují. Z barev potom doporučujeme jednoznačně tělovou.

Zdroj: OUI Boutique

Limituje fakt, že žena potřebuje mít podprsenku, nějak výběr šatů?

Platí, že čím větší poprsí, tím je to s výběrem prádla a šatů a jejich kombinací složitější. I když zase to neplatí vždy. My už při podávání ruky tušíme, jaké prádlo bude žena potřebovat. Ale občas potom zjistíme, že to překvapivě jde i bez podprsenky – prostě zkusíme určité šaty, a ono se ukáže, že to jde.

Kolik času by si měla žena vyhradit pro výběr svatebních šatů?

Doporučujeme dvě hodiny na první fitting. Někdy si ženy při první návštěvě předvyberou třeba dvoje troje šaty, a potom se vracejí, aby si je znovu vyzkoušely. Dvě hodiny jsou ale na první návštěvu a vyzkoušení různých střihů ideální. A je také velký rozdíl, jestli už si žena někdy někde svatební šaty zkoušela, nebo ne. Často také klientky nechodí samy, ale s maminkou nebo kamarádkou. Po všech svých zkušenostech bych ale doporučovala, aby při výběru svatebních šatů žena důvěřovala hlavně sama sobě. Myslím, že sama pozná, které šaty jsou ty pravé. To je totiž na těch dámách hned vidět – jestli se v šatech ošívají, jestli se chtějí hned podívat k velkému zrcadlu, jestli se chtějí fotit, jestli se v těch šatech hezky narovnají. Zkrátka je poznat, že se v nich cítí dobře.

A kolik si na půjčení šatů připravit peněz?

U nás se ceny za zapůjčení pohybují od 14 do 22 tisíc korun.