Spolu se začátkem jara přichází i nekonečná nabídka restartů, detoxů či očistných kúr, jejichž prodejci se nyní zase vyrojili jak houby po dešti. Přestože slovo “toxiny” zní opravdu velmi strašidelně, kor v případě, kdy vám někdo srdceryvně vypráví, jak vám zanáší organismus, můžete se nad těmito na první pohled lákavými nabídkami očisty jen sečtěle a pohrdavě pousmát.

Naše tělo má totiž naprosto nenahraditelný detoxikační systém v podobě jater, ledvin, plic, kůže či trávicího traktu. Tato důmyslná detoxikační síť funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 (či 366) v roce a rozhodně nečeká na to, až přijde ten jeden týden v roce plný ovocných freshů a zeleninové šťávy, aby mohla fungovat správně.

Zdroj: Mgr. Šárka Knížková

Prodejci nejrůznějších detoxikačních balíčků se nás však snaží zuby nehty přesvědčit o opaku (protože z něčeho se ta jejich dovolená na Bali zaplatit musí, že jo) – a tak obvykle sepíší seznam nespecifických příznaků jako je únava, bolesti hlavy, zažívací obtíže, problémová pleť, hormonální nerovnováha… při jejichž čtení logicky dojdeme k závěru, že minimálně 70 % z nich nás trápí (a koho ne, což?) a když na konci vidíme lákavou nabídku, že tato sada čajů, pilulek, náplastí či koktejlíků nás zbaví všech neduhů světa, máme zpravidla jasno.

Jarní očista dočista

Ono taková jarní očista zní vlastně i jako takové jednoduché řešení – že člověk bude týden hladovět na šťávičkách, přičemž veškeré jeho nutriční hříchy za poslední rok vysublimují někam do nebes, náš organismus za vším udělá tlustou čáru a jede se nanovo. Bylo by krásné, kdyby to takto fungovalo, to by si všichni zdravotníci rázem mohli hodit nohy nahoru. Realita je však, bohužel, odlišná.

Zázraky na počkání

Mnoho detoxikačních programů také slibuje přímo zázračnou redukci hmotnosti, která zní přinejmenším lákavě. A světe div se, spousta uživatelů i přikládá fotografie a konkrétní čísla jako dokumentaci tohoto zázraku. Bohužel se však jedná o dočasné a neudržitelné výsledky. Většina očistných kúr je totiž postavena na projímavých a diuretických účincích nejrůznějších bylin či látek. Zároveň hodně výrobců uvádí nutnost půstu (teda kromě konzumace těch superzázračných produktů), což vede k vyčerpání glykogenových zásob – takové “konzervy sacharidů”, kterou si naše tělo ukládá na horší časy.

Zdroj: Mgr. Šárka Knížková

Když se tělo tímto způsobem odvodní a zbaví přirozených zásob, je jasné, že kila půjdou dolů. Nicméně nejen, že organismus vám za to úplně nepoděkuje, ale navíc v momentě, kdy začne člověk normálně jíst a pít, veškerá hmotnost se vrací zpět jako mávnutím kouzelného proutku.

Čerpejte „palivo“ z kvalitní stravy

Hladovění během této očisty také není na místě. Naše přirozené detoxikační orgány, konkrétně třeba ta játra či ledviny, potřebují ke správné funkci aminokyseliny. Ty jsou stavební součástí bílkovin, jedné ze 3 hlavních živin nacházejících se v potravě. Suma sumárum, když týden nebudeme jíst, náš přirozený detoxikační systém prostě nemůže fungovat správně a celá kúra tak může být zcela kontraproduktivní.

Zdroj: Mgr. Šárka Knížková

Chcete-li podpořit činnost orgánů a dopřát svému organismu něco navíc, zkuste si najít dostatek času na sebe. Dopřejte si dostatečný spánek, s čímž přijde i omezení kofeinu – protože když jsme unavení, naše tělo si říká o odpočinek, ne o dvojité espresso. Snižte příjem alkoholu, konzumujte dostatek ovoce a zeleniny, sladkosti či fastfood zařazujte výjimečně. A jděte se alespoň jednou denně provětrat ven. Uvidíte, jak se po velmi krátké době budete cítit výrazně lépe, aniž byste vyhledávali bůhvíjaká zázračná řešení. Ne všechno je složité. Jediné, co totiž detoxikační kúry dokáží spolehlivě vyčistit, je vaše peněženka.

Mgr. Šárku Knížkovou můžete sledovat na Instragramu: @nutrie_v_behu