Julie Kalodová, 7. 6. 2020

Dlouhé sezení u počítače, napětí mezi lopatkami. Známe to všechny. Jestli se po dlouhé odmlce chcete znovu začít hýbat a váháte, jestli jít do klasického fitka, máme pro vás dobrý tip. Zapátrejte v rozvrhu některého studia a hledejte PortDeBras. Cvičení, které charakterizuje půvabný a plynulý pohyb, začíná být čím dál populárnější. Potřebujete jen sebrat odvahu a vzít si do kabelky pohodlné oblečení.

“PortDeBras je potřeba zažít,” usmívá se lektorka Veronika Cieslarová, když se jí ptáme, jak by uvedla lekci, kterou vede každou středu cvičení v Yoga Pilates Studiu v Praze ve Štěpánské ulici. PortDeBras je podle ní jemné, elegantní a zvládne jej každý. “Nepotřebujete žádnou předchozí taneční nebo pohybovou průpravu,” doplňuje. Cvičení, při kterém se harmonicky propojuje mysl a tělo, patří do stejné rodiny jako třeba jóga, pilates nebo tai či.

Jemné sestavy cviků a příjemná relaxační hudba

Každá lekce začíná prohřátím, poté následuje sekvence jednoduchých prvků za doprovodu příjemné relaxační hudby. Sestavy jsou snadno zapamatovatelné a plynule přecházejí jedna v druhou. PortDeBras je funkční a dynamický strečink, při kterém zapojujete hluboké vnitřní svaly, posilujete a protáhnete celé tělo. Díky aerobnímu charakteru spalujete i kalorie. “Připadaly jsme si elegantně a zapomněly na všechno okolo,” popisuje pocity z první lekce skupinka mladých klientek. “Také se nám líbilo pomalé tempo,” shodují se. Podle lektorky Veroniky je právě plynulost základem celé metodiky. “Cílem není zvládnout taneční choreografii, ale ponořit se do hudby, vnímat své tělo a postupně se zlepšovat v plynulém pohybu,” říká.

Začít s PortDeBras může každý a třeba hned

Cvičení je dostupné pro ženy i muže bez rozdílu věku. Přestože dá PortDeBras zabrat, s tréninky může začít i úplný začátečník-nesportovec bez jakékoliv taneční zkušenosti. Lekce jsou upravené i pro začátečníky, takže můžete být s ostatními na stejné úrovni a postupně sledovat zlepšení. “PortDeBras je pro každého, nemusíte se bát složitých pohybů ani tanečních choreografií,” popisuje výhody lektorka Veronika. PortDeBras zaujme především ty, pro které je zumba, mamba, nebo taneční aerobik rychlý a jóga či pilates až příliš statické. PortDeBras harmonicky posiluje a protahuje svaly celého těla, mobilizuje páteř a zlepšuje pohyblivost kloubů.

PortDeBras vzniklo před 14 lety

Cvičení PortDeBras se u nás věnuje nemnoho lektorek. Kromě lekcí u Veroniky Cieslarové můžete zažít workshopy s Lucií Dědičovou nebo si vyhledat hodiny Ivy Mojžíškové. Cvičební program vznikl v roce 2006 v Moskvě. Zakladatelé Julio Dieguez Papí a Vladimir Snezhik vytvořili koncept, ve kterém chtěli přiblížit tanec obyčejným lidem, spojili prvky baletu, jógy, strečinku a dalších technik a vytvořil cvičení, které pojmenovali PortDeBras.