Martina, 1. 11. 2018

Řada žen má s nošením podprsenky spojené hlavně nepříjemné pocity. Jenže obvykle za to nemůže samotné prádlo, ale fakt, že je podprsenka zvolená špatně. Jakmile si koupíte prádlo, které opravdu sedí, drtivá většina obtíží prostě zmizí! O kvalitní podprsence totiž celý den ani nevíte.

Bolesti ramen? Špatná velikost

Velmi častým problémem je bolest ramen nebo nepříjemné pocity škrábání a tlaku na ramenou. Znamenají jediné – máte špatnou velikost podprsenky. Ta potom nenese váhu prsou svým střihem, ale veškerá tíha spočívá na ramenou. Podobné potíže by mohly vyústit i ve vážné nervové problémy. Řešením je vybrat si prádlo ve správné velikosti, u kterého prsa nedrží ramínka, ale celkový střih, a především obvodová část podprsenky (ramínka zajišťují jen asi 10 % podpory).

U menších velikostí nebudete mít se správně zvolenou podprsenkou s rameny žádné problémy. Bohužel u větších velikostí je možné, že i přes správný výběr velikosti bude prádlo na ramenou tlačit. Řešením bývá podprsenka se širšími ramínky, případně polštářky pod ramínka, která zamezují jejich „zařezávání". Někdy může být bolest způsobená i špatným utažením ramínek, která tak stačí povolit.

Otravná padající ramínka

Na tento problém si ženy stěžují velmi často. Na vině je opět špatný výběr střihu, případně fakt, že si žena neupravila délku ramínek. Pokud jde o střih, je třeba vybírat podprsenky s vhodným rozmezím mezi ramínky – menší ženy by si měly kupovat podprsenky s ramínky, která nejsou daleko od sebe. Případně lze opět využít polštářků pod ramínka, které zamezují jejich klouzaní.

Také při nastavovaní délky ramínek je třeba vzít v potaz fakt, že většina žen nemá obě prsa stejná, a proto je někdy nutné na každém ramínku nastavit trochu jinou výšku. Nebojte se toho, může to problém s padajícími ramínky lehce vyřešit.

Neposedný vršek košíčku

V podprsence, která perfektně sedí, by měl okraj košíčku krásně přiléhat k prsům. Neměl by se zařezávat, ani by mezi ním a prsy neměla být mezera. Také by se vršek košíčku neměl krabatit. Pokud se vaše prádlo chová jinak, nejspíš jste opět nezvolila správnou velikost. Pokud vás košíčky zlobí, přestože máte správnou velikost, půjde zřejmě o nesprávně zvolený střih.

Rozdíl ve velikosti prsou

Mnoho žen trápí znatelný rozdíl ve velikosti prsou. Řešení se odvíjí především od toho, o jak velký rozdíl ve velikosti jde. V případě menších rozdílů stačí vyztužená podprsenka, která rozdíl opticky vyrovná, a přitom dobře sedí a drží tvar. Při větším rozdílu je možností podprsenka push-up s vyndavacími vycpávkami, které jsou již ve většině moderních podprsenek – u většího prsu vyndáte vycpávku a u menšího ji necháte na místě.

Netlačí kostice na uzliny?

U správně zvolené podprsenky – tedy takové, která má nejen odpovídající velikost, ale i střih – kostice kopíruje linii těsně pod prsem, přičemž obkrouží celé ňadro a směřuje do podpaží. Pokud ale podprsenka nesedí a kostice končí v prsní tkáni, prádlo tlačí na lymfatické uzliny v podpaží a omezuje cirkulaci lymfy. Když pomineme fakt, že se v takovém případě nebudete cítit moc komfortně, můžete se po čase dočkat i zdravotních problémů. O důvod víc, proč investovat do podprsenky, která bude pro prsa opravdu oporou.