Lenka Wernerová, 8. 1. 2020

Před pár dny začal nový rok. Stejně jako ty předešlé, i tento s magickými dvojkami a nulami, 2020, odstartovaly bujaré oslavy a velkolepé ohňostroje po celé Zemi. Nejsou to ale jen famózní barevné obrazy na obloze, které jsou symbolem pro každý začátek nového roku. Jsou to také naše předsevzetí, jež nás na začátku doprovází.

Než s předsevzetími začnete

Než si v hlavě nebo na papíře začnete rýsovat, čeho všechno chcete v roce 2020 docílit, sepište si, zda jste dostáli všech, které jste si dali v roce 2019. Právě to pro vás může být vodítkem, zda vás stanovení cílů vyburcuje k jejich splnění nebo naopak. Stejně tak, jak někoho mohou předsevzetí skutečně nakopnout, jiní z nich mohou mít skutečně stres. V tom případě zkuste fintu. Svá předsevzetí si zapište, ale ne se záměrem je splnit. I tak se do mozku dostanou impulzy o tom, co chcete a mozek vám tato přání bude chtít splnit, protože od toho tu pro vás je.

Čím a jak začít

Stejně jako u všech jiných aktivit, i u dávání si předsevzetí musíte znát především sami sebe (vaše přání až sekundárně). Zodpovězte si na otázky, proč si chcete předsevzetí dát, proč zrovna (až) teď a co vás k nim vede. Nakreslete si časovou osu, jak budete postupovat, a kdy byste chtěli vidět reálné výsledky. Vaše předsevzetí nemusí mít striktní časové hranice, ale určitě byste měli průběžně vidět, jak si vedete. Časová osa vám také nastíní, jaká jsou vaše očekávání na začátku a pravidelný monitoring vám zase ukáže realitu. Ve finále tak na papíře uvidíte vaši představu versus skutečnost, což vám pomůže hlavně u nastavování dalších předsevzetí nebo cílů i v průběhu roku samotného. Ale nejen to. Získáte také zpětnou vazbu o tom, co vás baví a naplňuje (to jsou předsevzetí, na kterých pracujete a která nezůstala v zapomnění prvních lednových dnů), a u jakých předsevzetí jste se takříkajíc zasekli (tedy kudy vaše cesta asi nevede).

Předsevzetí nemají být o stresu

Počet cílů, či předsevzetí, chcete-li, by měl být úměrný vaší vytíženosti a času, který máte. Pokud jste se jejich počtu zhrozili, rozplánujte si je do průběhu celého roku. A i tak začněte s jejich plněním pomalu. Dejte si čas a raději si je měsíc promýšlejte a sepisujte. Přestřelený start vás totiž, stejně jako u běhání vysílí a nakonec možná i odradí. Do cíle tak doběhnete buď bez energie nebo vůbec. A předsevzetí mají být o radosti. O radosti z naplněných tužeb a přání.

Jedna rada na závěr. Předsevzetí vůbec nemusí být o začátku roku. Můžete s nimi začít kdyloliv. Kteroukoliv středu v únoru nebo ve čtvrtek v červnu. Nemusíte čekat jen na začátek něčeho. Dne, týdne, měsíce, roku.

A nezapomínejte, že i cesta je cíl. Přejeme vám krásný rok 2020!