Udržitelnost a recyklace v módě je teď velmi aktuální téma. Tato slova můžete slyšet a číst v podstatě kdekoliv. Kromě recyklace je ovšem třeba ještě něco… Přemýšlet nad svým chováním k módě jako takové. Ona jen recyklace nás totiž nezachrání.

Upozornění: Pokud čekáte článek na odborné úrovni, plný čísel, grafů, děsivých fotek a podobně, tak rovnou přestaňte číst. Ne že by mi to neudělalo radost, ale nechci psát další článek plný informací, které si (pokud vás toto téma opravdu zajímá) můžete najít sami. Strýček Google ví všechno, stačí se jen zeptat.

---

Móda je krásná věc. Nabízí spoustu materiálů, střihů, stylů a barev. Díky oblečení je nám v zimě teplo, v létě nám nemusí být takové horko a mnohdy nám i velmi sluší. Spoustu lidí živí (mě taky) a spoustu lidí baví (mě jak kdy). Zamýšleli jste se někdy ale nad tím, jaký důsledek má každý zakoupený kousek oblečení nejen na vaši peněženku, ale i na naši planetu? Ono triko za 150 Kč na věšáku v obchodě vypadá jako lákavá nabídka, ale je tomu opravdu tak?

Když “rychle” zní dobře, ale opak je pravdou

Fast fashion, čili rychlá móda, je masová produkce levného (a ne moc kvalitního) textilu. Je přece fajn, že je móda lépe dostupná pro všechny. Zdá se to jako ušlechtilá myšlenka. Ale s fast fashion je to jako s fast foody. Na první pohled vypadá dobře, ale časem zjistíte, že dlouhodobá konzumace jídel z rychlého občerstvení nejen leze do peněz, ale také značně ničí naše zdraví. Nad konzumací fast foodových jídel, ale i módy je třeba přemýšlet. Proč? Jednoho dne na takovou konzumaci můžeme totiž šeredně doplatit.

Příliš vysoká cena za kus hadru

Z nebe samo nic nepadá a ani vy jste se tu nevzali jen tak. Vše se musí nějak vyrobit či vypěstovat. Suroviny na látky, výroba látek, barvení, tisk, přeprava a balení. To vše spotřebovává plno vody, energie, chemikálií… a v neposlední řadě vytváří obrovské množství odpadu. Nemluvě o tom co vše spotřebovává a používá zemědělství, které produkuje bavlnu, len, vlnu a další přírodní materiály. Tady krásně funguje přímá úměra. Čím je produkce vyšší, tím jsou důsledky horší.

Přílišná produkce textilu přírodu extrémně zatěžuje. Obrovská spotřeba vody, vyčerpaná a znehodnocená půda chemickými hnojivy či pesticidy nebo zplodiny z výroby v ovzduší nás jednoho dne doženou. Cena, kterou za takový kus oblečení platíme, je až příliš vysoká. Vaši peněženku možná tak moc nebolí, ale naše planeta a životní prostředí stejný názor nesdílí.

Hory v poušti

Na širých písečných pláních, mořských pobřeží, v lesích a bůh ví kde ještě se hromadí stovky tisíce tun takového levného textilu. Proč? Na levném textilu tak nelpíme. Nemáme extra potřebu se o něj dobře starat nebo si snad dát pozor, aby se nám nezničil. Takže když takové bílé triko už není jako „vyprané v Perwollu“, vyhodíme ho jednoduše do koše (ti zodpovědnější z nás ho dají na charitu). Přitom třeba na doma, chatu nebo úklid by se ještě s klidem použít dalo.

Dalším důvodem zbytečného vyhazování oblečení je rychlá obměna módních trendů. Občas to vypadá, že místo 4 ročních období jich máme 52. Nové neodolatelné kousky přichází do obchodů každý týden a do toho nás média tlačí být neustále in a šik. Tak nakupujeme, vyhazujeme a tak pořád dokola. Přijde vám to na hlavu postavené? Ano je. A děje se to jenom proto, že na to za A někomu skočíme a kupujeme to a za B na tom někdo nechutně vydělává.

Méně kvalitní textil navíc málo vydrží a tak jej stejně musíme brzy nahradit, ať chceme nebo ne. Je rozdíl koupit si 1 kvalitní tričko a 10 levných. To 1 opravdu kvalitní tričko vám vydrží totiž to, co těch 10 levných dohromady. A to pak ve výsledku leze celkem do peněz. V tomto případě z vás fast fashion vytáhla více peněz než jste původně plánovali. Gratulujeme.

Proč neskočit rychlé módě na lep

Nevím jak vy, ale já takovou horu z textilu za domem nechci. Mám ráda hory klasické, takové kde se můžu projít v krásné přírodě nebo si i zalyžovat. Nejhorší na tom všem není to, že haldy oblečení vypadají otřesně, ale to, že tuny takového textilu při rozkladu vypouští do ovzduší, půdy a spodních i povrchových vod plno chemikálií použitých při výrobě.

Třeba takové polyesterové vlákno, které se ve fast fashion hojně využívá, se rozkládá stovky let. Co se děje dál si domyslíte snadno sami. Nikdo to nehlídá, málo kdo to řeší a ono je vůbec mnohem levnější a jednodušší textil někde pohodit než zodpovědně zlikvidovat.

Co s tím?

Jednoduše takový trend nepodporovat. Ve výsledku stejně neušetříte. Stačí o tom trochu přemýšlet. Opravdu to tričko potřebuju nebo to kupuju jenom proto, že to do mě někdo “nahustil”? Můžete se také zaměřit na značky, které podporují recyklaci v módě a celkově i její udržitelnost. Díky zodpovědnému přístupu a použití moderních technologií jako je digitální tisk nebo využití recyklovaných textilních vláken takový módní kousek může být k přírodě mnohem laskavější a na kráse mu to rozhodně neubere. Naopak. Dodává mu přidanou hodnotu a vám dobrý pocit, že děláte něco málo pro budoucnost naší planety i našich dětí. No uznejte, kdo by v takovém „bordelu“ chtěl žít?

Slow je zkrátka lepší

Slow fashion se chová jinak. Nenutí vás myslet si, že jste out a nenutí vás neustále kupovat nové oblečení. Naopak. Jejím cílem je kvalita, ne kvantita. Slow fashion propojuje ekologii, etiku a fair trade do jednoho pojmu. Slow fashion značky svým zákazníkům nelžou. Zakládají si na upřímnosti, čestnosti a samozřejmě ohleduplnosti k životnímu prostředí. Nepodporují nelidské zacházení s dělníky třetích zemí nebo dokonce dětskou práci.

Slow fashion nás učí vidět oblečení jako investici, která nám bude sloužit dlouhou dobu a postupně se nám vrátí. Vede nás k vytvoření vztahu ke svému šatníku a dokonce k poznání, že v něm můžeme mít méně věcí, ale o to větší z nich mít radost (můžete vyzkoušet třeba kapsulový šatník). Učí nás, že poškozené oblečení není třeba vyhodit, ale stačí ho nechat opravit. Že si můžeme oblečení půjčovat, vyměňovat nebo dokonce prodat. Prodej u těch opravdu kvalitních či dokonce luxusních značek se dost vyplatí. Někdo má radost, že má vysněný kousek levněji a vy finanční injekci na nákup nového. Nakupovat nebo prodávat obnošené oblečení nemusíte jen na internetu, ale můžete objevit kouzlo secondhandů nebo jak se jim dnes moderně říká – vintage obchodů.

Tak, teď už víte jak to je. Je tedy slow fashion lepší? Za mě určitě ano. Nechci tím nikoho nutit kupovat věci, které si nemůže dovolit. Každý máme právo se rozhodnout co uděláme, za co své peníze utratíme a co nebo koho budeme podporovat. Pokud se někteří z vás po přečtení článku nad tímto tématem skutečně zamyslí nebo si dokonce najdou ta čísla a grafy, jak jsem psala v úvodu, bude to pro mne velká čest. I zdánlivě malá myšlenka má velkou moc. Stačí málo a můžeme změnit svět. A jelikož jsem věčný optimista, věřím že k lepšímu.

Inspirovat se můžete třeba těmito články:

12 základních kousků v kapsulovém šatníku

Základní kousky šatníku – jak nosit klasický trenčkot?

Základní kousky šatníku – proč si pořídit černý blejzr?

Základní kousky šatníku – proč bílá košile nikdy nevyjde z módy

Základní kousky šatníku – jak nosit (ke všemu) bílé tenisky

Základní kousky šatníku – proč investovat do vlněného kabátu