Lenka Wernerová, 8. 8. 2021

Pojem kapsulový šatník začíná být i u nás ve společnosti čím dál populárnější. A covidové období jako by mu šlo přímo naproti. Mnoho z nás začalo již před časem s vyklízením domovů, včetně skříní. Třídili jsme oděvy, které jsme nenosili během lockdownu, ale i dávno před ním. Jako bychom doma, kde jsme trávili veškerý čas, nechtěli být zbytečně zahlceni věcmi, a mohli volně dýchat. I to je jedním z cílů kapsulového šatníku. Co to ale vůbec je ten kapsulový šatník a jak si ho vytvořit tak, aby nám sloužil?

Co to je kapsulový šatník?

Kapsulový šatník je šatník, ve kterém visí kousky, které skutečně a často nosíme, jsou mezi sebou lehce kombinovatelné (barevně i mezisezónně) a sluší naší postavě. Mnohdy si totiž koupíme věc, která se nám opravdu líbí, ale nakonec ji nemáme k čemu nosit. Takže k ní dokupujeme top, boty a další věci. Nebo si koupíme kousek, který vypadá fantasticky, ale hodí se jen k podpatkům. Pokud však podpatky často nenosíme, nebude ani toto kousek, který budeme oblékat často. Není to však jen o topech, svetrech a kalhotech, ale také o spodním prádle či sportovním oblečení. Jako u čehokoliv, i u dobrého záměru vytvořit si šatník, který nosíme, můžeme lehce šlápnout vedle. Pojďme si proto nejprve říct několik pravidel, která nám ve vytvoření kapsulového šatníku pomohou.

Kdo jsem a co dělám?

Uvědomit si sebe, svou roli a pozici je prvním předpokladem k vytvoření takového šatníku, který budeme skutečně nosit. Za prvé je třeba si uvědomit naši výšku a typ postavy, kterou máme a nic si nenalhávat. Stejně jako u seberozvoje, i zde platí pravidlo, že teď je teď a co bude, nevíme. I při výběru kousků do šatníku je tak třeba žít pouze přítomným okamžikem a ne okamžikem „až zhubnu“. Je důležité vědět, jaký typ kalhot nám sluší, co lehce zakryje naše nedostatky a zvýrazní naše přednosti. Jaký typ ramínek si můžeme dovolit vzhledem k našim pažím, či jak často nosíme boty bez a s podpatkem. To vše hraje u kapsulového šatníku velkou roli. Kapsulový šatník se také bude lišit v závislosti od našich rolí, ve kterých trávíme denně nejvíce času. Jiný šatník bude mít nejspíš žena na mateřské dovolené a jiný vysoce postavená manažerka. I přesto se však mohou v lecčem protínat. V tmavých cigaretových kalhotách, topech v odstínech přírodních barev, propínacích svetřících, bílých teniskách či kvalitních kožených botách, ne nutně na podpatku.

Kvalita, ne kvantita

Opravdu nepotřebujeme dvanáctery džíny, dvacet různých triček s nápisem a patery bílé tenisky. Místo desítek různých riflových kalhot ze slev si můžeme pořídit troje skutečně kvalitní z butiků specializující se přímo na džíny. Budou stát sice ve výsledku stejnou sumu peněz, ale unosíme je, budeme si jich vážit, nebudou nám ve skříni zabírat veškeré možné místo a hlavně budou kvalitnější. To stejné můžeme aplikovat na všechny ostatní kousky. Pokud se naučíme investovat do kvality, naše kousky budeme víc milovat a vážit si jich. Platí to nejen u toho, co je vidět, ale i u spodního prádla, které tvoří základ našeho každého outfitu, a které bychom neměli upozaďovat jen proto, že není na očích.

Vzory

Všimli jste si, že když se někde hovoří o kapsulovém šatníku, většinou jde o kousky jednoduchých barev, nude odstínů a jemných, často klasických vzorů? Čím vzorovanější kousek si totiž pořídíme, tím méně často ho ve výsledku budeme nosit. Proč? Jednoduše proto, že nás nebude bavit tak často a možná bude i horko těžko kombinovatelný. Právě proto se v kapsulovém šatníku nachází základní barvy, jako je bílá, béžová, šedá, tmavě modrá a černá. Doprovodné barvy závisí na paletě barev, kterou zvolíme a může v ní být prakticky kterákoliv hodící se ke zbytku barev v naší skříni. Co se vzorů týče, mezi nadčasové patří určitě proužky nebo polka dot (puntíky).

Spodní prádlo

Jak už bylo řečeno, kapsulový šatník není pouze o svršcích, kalhotách a botách. Je i o spodním prádle. Základními kousky každého šatníku je kvalitní, hladká tělová podprsenka, která se hodí prakticky pod každý top a nebude tedy vidět. Taková podprsenka by neměla chybět skutečně v žádném dámském šatníku. Druhou základní barvou stejného typu podprsenky je samozřejmě černá. No a nakonec by v každém kapsulovém ženském šatníku mělo být i něco svůdného, ať už pro naše večery s pleťovou maskou nebo na vášnivé noci s partnerem.

Příliš mnoho barev a velikostí

Náš šatník nemusí fungovat jako kapsulový i z důvodu, že v něm máme barvy, které spolu neladí, a větší množství různých velikosti, které nejdou zkombinovat. Buď máme příliš mnoho oversize kousků, a pak vypadáme trochu jako v pytli nebo příliš upnutých topů, které jsou zase nepohodlné a možná zbytečně vyzývavé. Nejlepší jsou klasické střihy ověřené časem. V každém případě jde hlavně o postavu, kterou máme. Jinak bude vypadat oversize kousek na vysoké postavě a úplně jinak na malé. Proto je důležité soustředit se při výběru oblečení na všechno a neslevovat ze svých nároků jen třeba kvůli tomu, že je něco ve slevě.

Style over Fashion

Zapomeňme na módní trendy. Zapomeňme na módní barvy. Zapomeňme na módní doplňky a zapomeňme na aktuální módní střihy. Investujme do kousků, o kterých víme, že je unosíme dnes, za rok i za pět let. Věnujme pozornost klasice a kvalitním materiálům. Skvělou pomůckou při tvorbě kapsulového šatníku je napsat si to, co nám v šatníku chybí. Důležité je pak držet se představy a neustupovat ze svých nároků na kousek. Lepší je raději si počkat a našetřit si na to, co skutečně unosíme a budeme nosit dlouhá léta než, abychom měli ve skříni něco, co za rok už nebude in.