Doslova. Ekologická odpovědnost a udržitelnost jsou témata skloňovaná čím dál více. Není to ale žádný bezvýznamný trend, s nímž zkrátka jen „jdeme s dobou“. Otázky šetrnosti vůči naší planetě – tedy jedinému domovu, který máme – jsou důležitější než kdy dříve. Vydejte se s námi budovat lepší místo pro život.

Ekologická odpovědnost je již několik let hlavním celosvětovým tématem. Jedná se o závazek jednotlivců, firem, organizací a vlád k chování a rozhodnutím, která minimalizují negativní dopady na životní prostředí a přispívají k udržitelnosti planety. Zahrnuje širokou škálu opatření, jako je snižování emisí skleníkových plynů, ochrana biodiverzity, minimalizace produkce odpadu, využívání obnovitelných zdrojů energie, podpora ekologických praktik ve výrobě a spotřebě a další. Celkově řečeno, ekologická odpovědnost je nezbytná pro udržení rovnováhy mezi ekonomickým rozvojem a ochranou životního prostředí a pro dosažení dlouhodobé udržitelnosti naší planety.

Naštěstí stále přibývá firem, pro které je ekologická odpovědnost jednou z nejdůležitějších hodnot, a tak se snaží svou činností minimalizovat dopad na životní prostředí či dokonce obnovovat udržitelné zdroje. Pokud milujete svět módy a zároveň se stavíte na stranu „zelené cesty“, potěšíme vás informací, že se tyto aspekty nevylučují. Než přejdeme ke konkrétním značkám, pojďme si nejprve přiblížit několik základních pojmů – a jak souvisí s ekologicky šetrnějším přístupem, potažmo dopadem na životní prostředí.

Využití recyklovaných nebo částečně recyklovaných materiálů

Mnoho společností se při výrobě prádla a oděvů snaží využívat alespoň částečně recyklovaný materiál. Už jen z názvu můžeme vyčíst, že se jedná o vlákna již minimálně jednou zpracovaná a tedy připravená na likvidaci. Jejich následné znovupoužití má pak zásadní dopad na životní prostředí – samozřejmě pozitivní. Ale proč?

Snížení odpadu: Použití recyklovaných materiálů umožňuje snížit množství odpadu, který by jinak končil na skládkách nebo ve spalovnách. Tím dochází k mírnější zátěži životního prostředí spojené s nezpracovaným odpadem.

Ochrana přírodních zdrojů: Recyklování omezuje potřebu nových surovin jako dřevo, bavlna nebo ropné produkty, které jsou často používány při výrobě textilních materiálů. To přispívá k ochraně přírodních zdrojů a zabraňuje nadměrné těžbě.

Snížení energetické náročnosti: Výroba recyklovaných materiálů obvykle vyžaduje méně energie než výroba nových surovin. To znamená nižší emise skleníkových plynů a menší ekologická stopa vznikající při produkci.

Podpora oběhové ekonomiky: Použití recyklovaných materiálů je klíčovým prvkem oběhové ekonomiky, která podporuje znovupoužití a recyklaci materiálů místo jejich jednorázového použití a odstranění. Tím se snižuje tlak na přírodní zdroje a energetické zdroje.

Zvýšená uvědomělost a odpovědnost: Používání recyklovaných materiálů může vést k většímu uvědomění spotřebitelů o dopadech jejich nákupních rozhodnutí na životní prostředí. Důležitost ekologické udržitelnosti není nikdy zbytečné si připomínat. Často nám důsledky našeho chování nedochází v takovém rozsahu, proto hraje roli každý jeden krok – a myšlenkou vždy vše začíná.

Královna udržitelnosti Marlies Dekkers

Výjimečné, originální a osobité prádlo je hlavním důvodem, proč Marlies patří mezi nejoblíbenější stálice v oblasti luxusního prádla. Každou sezónu zásobuje trh nadčasovými kousky nesoucí silné příběhy. Inspiraci nizozemská návrhářka čerpá od významných odvážných žen napříč staletími a kombinuje jejich hlavní poselství s aktuálními společenskými tématy a trendy. Kromě toho přísně dbá na proces zpracování. Proto aktivně využívá kombinovaného ekologického přístupu – často vyrábí produkty z recyklovaných materiálů a k potiskům využívá výhradně digitální formy tisku. Touto metodou tak ušetří až 60 litrů vody na metr látky. Ohromné!

Simone Pérèle a její program Simone Cares

Přední francouzská značka spodního prádla Simone Pérèle zahájila v roce 2021 program s názvem Simone Cares. Jedná se o oficiální závazek k ekologické šetrnosti formou udržitelných činností při výrobě, řemeslné technice, balení a dalších firemních aktivitách. Simone Pérèle tak každou sezónu uvádí na trh ekologické kolekce z recyklovaného materiálu s certifikací Oeko-Tex® a zaměřuje se na „zelenější obaly“.

Zároveň se značka spojila se dvěma charitativními organizacemi, skrze něž už pomohla například přes 100 školám na Madagaskaru získat přístup k čisté nezávadné vodě a hygienickým produktům. Dále pravidelně poskytuje oblečení osobám v nouzi, které si jej z různých důvodů nemohou dovolit. To znamená, že koupí prádla od Simone Pérèle podpoříte ekologicky odpovědnější přístup, a tedy se přičiníte na snížení negativních dopadů na planetu, ale zároveň pomůžete tam, kde je to opravdu potřeba. Ale to ještě stále není vše.

Smyslná Aubade a bezkonkurenční PrimaDonna

I značka Aubade postupně mění svou původní politiku směrem k udržitelnější budoucnosti. Pro jarní a letní sezónu 2024 započala před časem spolupráci s Luz Collection, ekologickou značkou sportovního oblečení. Vzájemným spojením jejich know-how vznikla kolekce Hot Motion – z plně recyklovaného materiálu. V podobném duchu se nese i další kolekce od Aubade, Rosessence care, navazující na původní Rosessence, avšak s drobnými úpravami. Žakárovou krajku nově tvoří recyklovaný materiál. Podobně je na tom i PrimaDonna, potažmo PrimaDonna Twist, značka zaměřená na luxusní kvalitní prádlo pro plnější křivky. Ve své nové neonově zářivé kolekci Verao také sáhla po recyklovaných vláknech.

Udržitelnost v plavkové módě

Ani plavkové kategorii se ekologicky přívětivější způsoby výroby nevyhýbají, naštěstí. :-) Belgická Marie Jo se na letošní dovolenkovou sezónu připravila opravdu svědomitě a s pořádnou dávkou vědomé udržitelnosti. Přichází totiž hned se třemi kolekcemi plavek, které tvoří recyklovaný materiál. Ikonická námořní Saranji, retro elegance Su Ana či neonově zářivá Almoshi – každá je jiná a naprosto jedinečná. Kromě obvyklých střihů Marie Jo najdete v kolekcích i stylový plážový doplněk v podobě šatů nebo tuniky perfektně ladících s plavkami. Užívat si osvěžujících mořských vln v recyklovaných plavkách vás samo o sobě přiblíží k přírodě mnohem víc.

Slow fashion znamená mnoho

Využití recyklovaného materiálu ale zdaleka není jediným způsobem, jak šetřit naši planetu. Velice důležitou roli hraje problematika pomalé vs rychlé módy. Ač se totiž může zdát rychlá móda v mnoha ohledech lepší variantou, rozhodně tomu tak není – jak s ohledem na veškeré ekologické aspekty, tak na naši peněženku. Představa zakoupení na první pohled krásného svetříku za 250 Kč je zkrátka velice lákavá, ale investice do o několik stovek dražšího kousku se nám vrátí mnohonásobně více. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v jiném článku, který doporučujeme během cesty za vědomějším ekologickým žitím přečíst.

Šetrnější pěstování podle typů a původů materiálů

Přírodní či syntetické?

Obecně pochopitelně platí, že vlákna přírodního či živočišného původu jsou v dnešní době lepší ekologickou variantou než ta umělá. Ne však nezbytně. Není-li při pěstování a zpracovávání přihlíženo k vícero faktorům, může být i pěstování bavln pro textilní průmysl velmi zatěžující. Především pak poměrně vysokou spotřebou vody, kterou si bavlník vyžaduje. Pokud dochází k masové výrobě a z kvality se stává kvantita, není zkrátka ani bavlněné oblečení nutně „eko-friendly“. Vždy je třeba přemýšlet, dopředu zvážit veškeré případné důsledky a brát tuto problematiku ze široka a se všemi aspekty.

Co nejnižší zatížení při pěstování

Bavlna jako taková je však odbouratelnou a udržitelnou variantou textilu. Zároveň disponuje skvělými vlastnostmi, což z ní dělá jeden z nejlepších a nejoblíbenějších materiálů. O něco lépe si vede Tencel, jelikož objemem produkce ze stejně velkého pěstebního prostoru 10× převyšuje bavlnu. Méně proto zatěžuje přírodní prostředí. Ekologicky příznivější je také len. Vyžaduje významně méně vody než bavlna a zároveň se při jeho pěstování nepoužívá takové množství pesticidů a herbicidů – zato je ale jeho následný proces zpracování náročnější. Lněné produkty můžeme najít u značky Agua Bendita či Repeat, která zároveň často využívá organických materiálů.

Odbouratelnost a péče o půdu

Nejlépe si v tomto směru vede asijský kamarád jménem bambus. Roste 100% přírodně, na jeho pěstování není třeba žádných pesticidů a hnojiv a je zcela biologicky odbouratelný. K životu mu stačí přírodní voda ze srážek bez nutnosti dodatečného zavlažování, navíc roste velmi rychle a ještě zlepšuje kvalitu půdy. Je však třeba sledovat, jaké postupy jsou zvoleny při jeho následném zpracování. Bambus pro výrobu oblečení využívají značky Coemi, XPOOOS či Muchachomalo.

Kouzelné slůvko „organický“

Na závěr je dobré dodat, že vše, co má přívlastek „organický“ je vždy více eko než to, co jej nemá. Označení organický je jakousi zárukou, že pěstování probíhalo v souladu s přísnými standardy. To znamená, že nebyly použity syntetické chemikálie, o půdu se pečovalo s důrazem na zachování její biologické rozmanitosti a kvality a navíc se přihlíželo k ochraně vodních zdrojů a ekosystémů. Po organickém materiálu často sahá oblíbená značka Tommy Hilfiger, Repeat či Charmline.

Abychom mohli být k životnímu prostředí ohleduplnější, je třeba se seznámit s fakty a mít zkrátka dostatek informací. V tomto článku jsme se problematikou zabývali podrobněji, ale existuje stále ještě mnoho nezmíněného. Téma je to obecně velmi obsáhlé, takže pokud vás zajímá, určitě se vzdělávejte dále. Nicméně už nyní máte základní povědomí a v cestě za lepší budoucností pro naši planetu vám nic nebrání. :-)