Nikol, 1. 11. 2018

Jste nadšená sportovkyně, nebo s cvičením teprve začínáte? Ať už vám vyhovují spíše hodiny jógy nebo si dáte ráda pořádně do těla na kruhovém tréninku, jedno máte společné – vaše prsa potřebují tu správnou podporu! Kvalitní sportovní podprsenka vám sice sama o sobě nevykouzlí postavu snů, ale zato vaše ňadra ochrání, ať už se rozhodnete pro jakékoli sportovní dobrodružství.

Nezáleží na tom, jak velká prsa máte – při sportování dostávají zabrat všechny velikosti. Ženská prsa totiž tvoří hlavně měkké tkáně, a jakmile se začnete hýbat, hýbou se s vámi. Nahoru, dolů, do stran, podle odhadů prsa například při běhu „urazí“ až 15 centimetrů. Což samozřejmě jednak bolí a také se při tom poškozuje citlivá vazivová tkáň. Pokud svým ňadrům nedopřejete kvalitní sportovní podprsenku, připravte se na to, že začnou gravitaci podléhat mnohem dřív, než když jim zajistíte pořádnou podporu.

Kvalitní sportovní podprsenka omezí pohyb prsou ve všech směrech. Jejím úkolem je nejen prsa podepřít, ale také rozložit jejich hmotnost mezi ramena a záda tak, aby žádná část těla nebyla přetížena. Podprsenek můžete mít hned několik, platí totiž, že čím akčnější sport provozujete (a čím větší je zátěž pro vaše ňadra), tím pevnější by měla být. Jak ji ale vybírat?

Menší prsa? Možností je spousta!

Pokud patříte k majitelkám menšího či středně velkého poprsí s košíčky velikosti A–DD, můžete vybírat z celé řady střihů. Výběr podprsenek je v tomto segmentu opravdu široký, a tak se značky snaží zaujmout i designem prádla. K dostání jsou klasické pevné podprsenkové střihy, bezkosticové verze vhodné na méně dynamické sporty, ale i sportovky s push-up efektem, které vaše prsa nejen podrží, ale navíc i pozvednou a vytvarují.

Nebojte se různé střihy vyzkoušet, a vybrat si z nich takový, ve kterém se budete cítit nejlépe. „Vyzkoušet“ ale v tomto případě znamená, že si v kabince trošku zaskákejte a zacvičte, abyste měla jistotu, že podprsenka obstojí i v akci. Pokud se nikde neshrnuje, neodstává, neškrtí vás a prsa v ní sedí pěkně na místě, našla jste svou ideální společnici.

Plnější prsa: Bez sportovky ani ránu!

Pokud máte plnější prsa, sportovní podprsenka je pro vás naprostou nutností. Naštěstí už dnes v obchodech najdete pohodlné a funkční podprsenky, které i ve větších velikostech pomáhají snižovat pohyb prsou, a to i při opravdu náročných sportovních aktivitách, například při běhu či výskocích. Tyto podprsenky mají vysoký plný střih a bývají vyrobené z funkčních materiálů, které odvádějí pot od těla. Vybírat můžete z variant vyztužených i nevyztužených, s kosticemi i bez nich. Výhodou jsou také širší, podložená přepínací ramínka a sportu uzpůsobené zapínání. Velikost si opět pečlivě vyzkoušejte, podprsenka by vás například neměla pod prsy příliš stahovat – přece jen při cvičení potřebujete pravidelně dýchat, takže by vás spodní lem neměl při hlubokých nádeších škrtit.

Funkční kalhotky nemusí nudit

I když v „civilu“ dáváte přednost nejjemnější krajce, sport bohužel není tou nejlepší příležitostí, kam ji nosit. Pod sportovní oblečení se více hodí neviditelné bezešvé kalhotky klasických střihů, vyrobené z funkčních materiálů. Přesto vás ale nemusí nudit, často jsou ve výrazných barvách nebo jsou doplněny kontrastními lemy a průhlednou síťovinou. Výrobci sportovního prádla si totiž dobře uvědomují, že ženy se chtějí především líbit – a to i v tělocvičně!