Helena Konarovská, 1. 11. 2018

Zjistila jste, že jste těhotná? Gratuluji! Máte před sebou spoustu krásných změn, ale čeká na vás taky dost práce – a o velkou část z ní se budou muset postarat vaše ňadra. Proto je jedině fér, když se vy na oplátku postaráte o ně.

Pomalu si zvykáte na životní změnu a přemýšlíte, co udělat pro to, aby vaše prsa těhotenství a následné kojení „přežila“ v co možná nejlepší formě? První věc, na kterou se soustřeďte, jsou změny velikosti – změřte si, o kolik se vám zvětšil obvod pod prsy a o kolik samotná ňadra. Podle mé zkušenosti existují dva typy žen – ty, kterým se prsa nejvíc nalejí do čtvrtého měsíce, a pak už jenom trošku na konci těhotenství. A pak ženy, kterým se do čtvrtého měsíce zvětší ňadra jen mírně, a doženou to od sedmého do půlky devátého měsíce. Pokud patříte do první skupiny, je důležitá především rychlost, s jakou na to zareagujete.

Platí totiž, že v průběhu těhotenství mění žena velikost podprsenky zhruba třikrát. Existují ženy, kterým se prsa zvětší během prvních pár týdnů, a ony jsou šťastné – manžel nebo partner je nadšený, oba si novou velikost užívají, a z podprsenky se stane nadbytečná věc. Je přece skvělé chodit s těmi novými, parádním ňadry bez ní! Jenže prsa bohužel nejsou z betonu. A pokud jim v těhotenství nedopřejete potřebnou podporu, nejspíš se ve chvíli, kdy dokojíte, dočkáte hodně nepříjemného překvapení. A váš partner s vámi.

Začínám kojit. Ale v čem?

Jedna věc mě rozčiluje už léta – instrukce, abyste si do porodnice přinesla i kojicí podprsenku. Přitom v první řadě není vůbec jisté, jestli budete moct své dítě kojit. A za druhé – hned po porodu, kdy máte prsa nalitá, ale miminko ještě nepije, nemůžete znát svou „kojicí“ velikost! Prsa se připravují na kojení, velikost se neustále mění. Proto ženám doporučuji, aby si do porodnice přinesly jen jemnou elastickou podprsenku, která prsům poskytne základní podporu, ale nikde netlačí ani neomezuje.

A teprve až zhruba za týden či dva, kdy už kojíte pravidelně, miminko má svůj pravidelný režim a prsa vyrábějí přesně tolik mléka, kolik dítě potřebuje, můžeme stanovit správnou velikost a vy můžete investovat do kvalitní kojicí podprsenky. Dnes ženám doporučuji vyztužené podprsenky, které se otevírají ve středu prsou. To znamená, že když vyztužený díl vyndáte, dítě přiloží hlavičku a schová si bradavku do pusy, a zbytek prsu zůstává oblečený v jemném materiálu. Tímto typem kojicích podprsenek výrobci původně reagovali na fakt, že ženy s miminky dnes hodně cestují a ne na všech veřejných místech mohou vyndat prsa a dítě nakojit.

Hlavně jednejte včas

V našich obchodech potkávám spoustu žen, které z prsou nikdy neměly komplexy a vesele proplouvaly životem, až je najednou zastavila tvrdá realita v podobě zjištění, že se jim prsa po porodu stejně jako 90 procentům žen významně změnila. A ony až teprve v tuto chvíli začnou litovat, že se o ně nezačaly starat včas. Veškeré informace k nim dorazily pozdě.

Také stále dokola slýchám větu: Až porodím a odkojím, tak si přijdu pro nějakou pěknou podprsenku. Jenže v ten vysněný moment už jsou ňadra často v takovém stavu, že ani sebelepší podprsenka nezachrání víc než jen část té pohromy. A přitom je úplně zbytečné dohnat svá prsa na smrt, místo toho, abyste jim v období, které je pro ně v životě nejnáročnější, kdy dostávají opravdu zabrat, dopřála péči, kterou si zaslouží. A díky které budete i po porodu tou stejnou sebevědomou ženou, která miluje své tělo, jakou jste byla před ním.