Eva Behenská, 22. 1. 2020

Porod je okamžik, kdy se žena mění v matku a tato transformace s sebou nese změny na těle i duchu. Ponechme nyní stranou otázku změny životní role a vrhněme se na popis toho, co se děje s vašimi prsy po porodu. Kojení je důležité ze dvou důvodů: za prvé, jedná se o nejpřirozenější výživu děťátka a za druhé, vaše tělo po porodu díky kojení „cvičí“. Díky mikrokontrakcím, které každé přisátí miminka vyvolává přes stimulaci bradavky, se lépe zavinuje děloha a aktivuje pánevní dno (a to i po porodu císařským řezem). Proto věnujte tématu kojení dostatek času i pozornosti, stejně tak i péči o prsa, o které si povíme příště.

Jak podpořit přirozený způsob laktace?

V knize Jsem po porodu laktační poradkyně Anna Krause svěřuje své triky a tipy. Možná, že jste slyšela, že ne každá prsa jsou vhodná pro kojení anebo, že je nutné dodržovat určitou techniku, časový harmonogram nebo že miminko nechce pít a mnohé další. OMYL! Na všechny tyto strašáky zkuste prosím na moment zapomenout. Co skutečně funguje?

1. Něžné doteky maminky a děťátka

Kojení je vlastně takové vyvrcholení něžných doteků, vzájemného kontaktu. Nikdy nemůžete své dítě rozmazlit přemírou hlazení, něhy, blízkosti a pusinkování. Položte si vaše miminko hanbaté na svou nahou hruď a nechte ho ať si zase samo projde procesem poznání. Ať může poznat znovu chuť vašeho těla. Zkuste ho něžným a klidným hlasem podporovat v jeho činnosti. Nechte ho probádat zákoutí vašich prsou. Miminko bude z počátku třeba jen “klovat” nebo “olizovat” bradavku. Vše patří k rituálu seznamování miminka se s prsy. Tím, že dítě olizuje bradavku, tak vlastně dává signál mozku maminky, že chce mlíčko. Sliny dítěte jsou dokonalým nosičem jeho potřeb pro tvorbu mléka.

2. Věřte své intuici a nehleďte na tabulky

Nenechte se zmást tabulkami a pokud to není nezbytně nutné, tak nepoužívejte žádné váhy před a po kojení. Jsou to opět kroky, které vyvolávají stres a tím nabourávají vaší laktaci. Pokud miminko prospívá, což znamená, že je spokojené, není apatické a pravidelně čůrá, tak není důvod k obavám. Každý jsme originál, který nechce zapadnout do tabulek. A v neposlední řadě, tabulky doporučované pediatry jsou ve většině případů tvořené z dětí, které byly na umělém mléku. Tudíž naprosto irelevantní. A víte, proč ještě nedoporučuji vážení před a po? Vždyť nikdy nevíme, zda miminko pije na žízeň, hlad anebo zkrátka jen potřebuje uklidnit a být ve vaší blízkosti. Jen pozor na zánět prsu!

3. Nechte si poradit

Máte-li jakékoli pochybnosti není nic lepšího, než oslovit zkušenou laktační poradkyni! Jak sama Anna Krause říká: všechna prsa lze rozkojit s trpělivostí, něhou a láskou! Zásadou úspěšného začátku kojení a celého procesu uvolňování a tvorby mléka je: ▪ kojit časně ▪ kojit často ▪ nedávat dítěti pít nic jiného než mateřské mléko z prsu

Jak vybrat laktační poradkyni?

Velice doporučuji již v těhotenství vyhledat laktační poradkyni, s kterou si bude žena rozumět a která bude především respektovat potřeby a přání maminky. Z mého pohledu by laktační poradkyně měla poskytovat především psychickou a chápavou podporu, umět naslouchat, a nikoliv soudit nebo dokonce nařizovat. Měla by umět uklidnit psychiku ženy, která je jedním z nejdůležitějších faktorů při úspěšném kojení.

Zbavme se obav a předsudků, že laktační poradkyně vypadají jako šamanky. V dnešní době je opravdu velká a především pestrá nabídka laktačních služeb, proto se nebojte sjednat si svou schůzku již před porodem. Dnes vlastně více, než kdy jindy je trend mít svou laktační poradkyni, která o ženu pečuje již v těhotenství. Doporučuji ženám se nebát říci nahlas laktační poradkyni svůj názor či obavu. Laktační poradenství je služba jako jiná, za kterou žena platí, a tudíž by měla být spokojený zákazník. Ale stále by žena měla mít na mysli i to, že se jedná o poradenství, nikoliv o zázraky na počkání.

V první řadě si musíte uvědomit o jakou pomoc máte zájem. Klidně si napište seznam vašich obav, ale i představ a přání co by pro vás kojení mělo znamenat. Doporučuji ženám odstranit v sobě strach, že říci si o pomoc je něco špatného a že to rozhodně neznamená selhání v její roli matky. Neposlouchat okolí, které mnohdy má jiný názor a argumentuje slovy, “že za nás nic takového nebylo”.

Strašák mnoha žen: co když nebudu moci kojit

Ano i to se může stát, ale to neznamená, že jste skončila v roli úspěšné maminky či ženy pro své okolí. Nebo že vaše dítě nedostane kvalitní základ pro svůj život, protože všechny kolem kojí. Především se k této myšlence, že něco nepůjde neupínejte a nestresujte se dopředu.

Kojení stejně jako život sám má mnoho proměnných a nedá se vložit do žádných tabulek a přesných údajů či pokynů. Vždy je to souhra více faktorů. A někdy život řekne ne a vy víte, že tudy pro vás cesta nepovede. Hlavu vzhůru. Nádech a výdech!

Nejste sama!

Nejste jediná žena, která nemůže v tuto chvíli kojit. Někdy se může stát, že už třeba z vyčerpanosti ani nemáte sílu pokračovat a nechcete trápit sebe i své dítě. Rozhodně o nic menší není vaše láska k dítěti jenom proto, že nekojíte. Vaše obejmutí a ochranná náruč je stále stejná a možná i klidnější, pokud tento fakt přijmete. V žádném případě se nejedná o vaše selhání. Stejně jako se v dnešní době ženy hrdě hlásí a možná někdy až předbíhají, která kojí déle, tak vy zvedněte hrdě hlavu nahoru a v klidu si nahlas řekněte “ano nekojím, ale jsem stejně úžasná a nejlepší maminka pro své děťátko”. Láska a péče se neměří dobou kojení.

Jak bez kojení aktivovat pánevní dno a podpořit zavinování dělohy?

I když nekojíte, bez potíží zvládnete stimulací a masáží bradavek spustit přirozenou aktivaci pánevního dna a zavinování dělohy. Prsa a bradavky jemně masírujte krouživými pohyby, případně můžete bradavku lehce potahovat a mírně kroutit (napodobujte pohyb, který by dělala pusinka dítěte).

Cvik pro kojící i nekojící prsa

Doporučuji také protahovat prsní sval např. v leže na boku, jak můžete vidět na obrázku. Lehnete si na bok, obě kolena pokrčená – kolena budou proti kyčelním kloubům. Paže leží před vámi na sobě a pak horní ruku pomalu zvedáte do stropu a pokračujete do otevření hrudníku. Hlídejte pozici kolen – mají být stále na sobě, aby nedošlo k posunu pánve a rotaci v bederním úseku zad. Nechte paži v protažení a pěkně prodýchejte pozici v rotaci. Poté pomalu vraťte zpět a opakujte.

Eva Behenská – autorka knihy Jsem po porodu a online programu pro maminky po porodu Skvěle je mi v těle (www.skvelevtele.cz)
Anna Krause – laktační poradkyně a porodní průvodkyně, majitelka Centra pro ženy (https://centrum.annakrause.cz/)