V textilním průmyslu existuje mnoho druhů materiálů, které nabízejí různé vlastnosti a výhody. Mezi novější a stále populárnější materiály patří modal a micromodal. Pojďme si přiblížit, proč se poslední roky těší takové oblibě.

Materiály jsou nedílnou součástí našich každodenních životů. Jednotlivé vlastnosti tak hrají zásadní roli při výběru závislém na konkrétním použití. Prodyšnost, savost či třeba pohodlí už obvykle bereme jako samozřejmost, ale s inovacemi v textilním průmyslu a potažmo dalších odvětvích, kdy se velmi aktuálně řeší obecná udržitelnost, vyhledáváme i další výhody a rozhodujeme se více zodpovědně. Zvýšení nároků můžeme považovat za nezbytný krok k zachování obnovitelných zdrojů. Dnes se podíváme na modal a micromodal, materiály, které jsou oprávněně na vzestupu.

Seznamte se

Modal a micromodal se řadí mezi tzv. regenerovaná vlákna. Stejně jako u jiných viskózových vláken, je základní složkou modalu dřevní hmota – především z buku či borovice. Zpracováním této hmoty vzniká celulóza, z níž se vyrábí modalová látka.

Úžasné vlastnosti a jeden hlavní rozdíl…

U modalu se setkáte přesně s těmi vlastnostmi, které lze u tak oblíbeného materiálu očekávat. Má velmi jemnou a hladkou strukturu, je prodyšný, hebký a odolný. K pokožce se chová velmi šetrně, proto poskytuje dokonalé pohodlí, a doporučit jej lze také alergikům a obecně lidem s citlivější pokožkou. Skvěle odvádí vlhkost, takže vás udrží v příjemném suchu a zamezí množení nežádoucích bakterií. Neméně zásadní je termoregulační funkce. Modal se dokáže přizpůsobit teplotě těla, a tu zachovávat – využití tak najde v chladnějších i vyšších teplotách. Micromodal se může pyšnit stejnou škálou benefitů, ale nabízí ještě něco navíc. Především je ještě jemnější a ne nadarmo se mu říká umělé hedvábí – vládne však větší odolností, a přesto okouzlujícím leskem.

Stále jako nový

Modal a micromodal patří mezi nejpevnější a zároveň nejpružnější materiály. I díky tomu jsou velmi odolné proti pomačkání – udržují si svůj tvar takřka za každé situace a ani pravidelné praní si na ně nepřijde. Zároveň drží barvu i tvar, takže se jen tak neoperou a nevyblednou. S tím souvisí značná odolnost vůči vnějším vlivům. Oproti jiným látkám si ty z modalu a micromodalu zachovávají svůj původní vzhled a vypadají jako nové mnohem déle.

Snadná údržba

Čas a energie patří mezi to nejcennější, co v životě máme. Je proto skvělým benefitem vlastnit oblečení a další textilie, které nevyžadují speciální péči. Modal a micromodal lze prát na běžný program a obecně doporučená teplota praní činí 40 °C, snese však i 60 °C. V otázce žehlení spadají pod odolnější materiály, nicméně vzhledem k vlastnostem nemačkavosti a schopnosti zachovávat tvar není tato fáze nezbytně nutná.

Šetrné a hypoalergenní

Svou prodyšností a termoregulační funkcí si modal a micromodal získávají spoustu příznivců. Není divu. Perfektně odvádí vlhkost, dovolují pokožce dýchat a vytváří nežádoucí prostředí pro množení bakterií a virů. Pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou jsou ideální volbou, protože efektivně brání vzniku nadměrné vlhkosti, ve které si libují spouštěči nejrůznějších kožních obtíží, podráždění a alergických reakcí.

Ekologie hraje roli

Modal a micromodal jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů, celý výrobní proces využívá šetrné chemické látky a vše směřuje do uzavřeného oběhu. To znamená, že odpady a vedlejší produkty se minimalizují, což snižuje jejich negativní dopad na životní prostředí. Navíc, dřevní hmotu používanou k výrobě těchto vláken lze získávat z udržitelně řízených lesů. Stoprocentně odbouratelný modal a micromodal se mohou přirozeně rozkládat, proto na konci životnosti nezatěžují přírodu. A to není vše. Látka z modalu a micromodalu skvěle drží tvar i barvu, proto se oproti většině ostatních materiálů neobnosí tak snadno. Snižuje se tím potřeba jej brzy vyměnit za nový kousek, čímž rovněž šetříme planetu.

Pohodlí za každé situace

Modal a micromodal mají stejně tak široké spektrum pozitivních vlastností, jako jejich využití. Setkáte se s nimi u běžného oblečení na denní nošení, jako jsou trička, mikiny, legíny, aj. Stejně důležité zastoupení mají ve spodním prádle či sportovních oděvech a nejvíce preferovány jsou v oblasti domácí pohody a klidného spánku – tedy u ložního prádla, pyžam, nočních košilek a souprav na doma. V poslední době se zároveň stávají velmi populární mezi sezónními kousky, z nichž můžeme zmínit například letní šaty a tuniky nebo mikiny pro chladnější dny.

Obecné vlastnosti vám pomohou zorientovat se v tom, co od daného materiálu očekáváte, ale osobní preference závisí především na vlastní zkušenosti. Pro inspiraci můžete navštívit náš e-shop, kde najdete spoustu kategorií v oblasti módy a třeba i nějaký ten nový oblíbený kousek. :-)