Lenka Wernerová, 11. 3. 2021

Nedávno tu „byl“ Valentýn, a sice nám nebyl na očích tak, jako roky minulé, přesto nám mohl vehnat do hlav myšlenky o lásce. Možná se totiž nacházíte v partnerském vztahu, ve kterém už ani zdaleka nejsou motýli v břiše, ba spíše naopak. Možná vás partner vytáčí do nepříčetnosti, ale podvědomě tušíte, že na vině není ze sta procent ani tak on, jako celá tato krize, ve které se celý svět nachází.

Krize roku 2020/2021

Jste podrážděná, nevrlá a i když na partnera vyjedete, víte, že z vás nemluví až tak vztek na něj jako bezmoc, kterou prožíváte, spojenou s nekonečným čekáním, kdy se život vrátí do svých kolejí? Vítejte v krizi let 2020/2021. Jenže jak to provést, aby se váš vztah „vrátil“ tam, kde byl a jak nastartovat vztah v době, kdy nemůžete jít na rande, natož, abyste se od sebe vzdálili na víkend a pocítili opět chuť svobody, protože tam, kde není loučení, nemůže být ani shledání?

Slevte z požadavků a přijměte situaci

V době, kdy každý z nás zastává kromě toho, co nás živí, také roli domácího, kuchaře, baristy a rodiče s dětmi také role vychovatelů, učitelů, uklízečů, psychologů, a mnoho mnoho jiných profesí, po sobě nemůžete chtít stoprocentní výsledky ve všem. Se současnou situací je třeba se smířit a uvědomit si, že smutkem, vztekem, dokonce ani protestováním daná opatření nezměníme. Jediné, co můžeme změnit je náš postoj a reakce. Čím víc budete na partnera (potažmo děti) „vyjíždět“, tím hůře se budete cítit, a tím negativněji se bude celá situace vyvíjet.

Prvním krokem je celou situaci přijmout takovou, jaká je. Klidně si řekněte nahlas, že je to celé jeden velký zlý sen, ze kterého jste vážně unavená, a klidně to řekněte partnerovi i dětem. Uleví se vám. Druhým krokem je slevit ze svých nároků, což si samozřejmě žádá vaši aktivní činnost v tom, že si řeknete: „ok, tak tu prostě bude přes den větší nepořádek, protože děti si hrají, nechám je a večer to společně uklidíme.“

Když nemáte děti

Jiná situace samozřejmě nastane, pokud děti nemáte. Je pak přirozenější, že se vaše pozornost upíná k partnerovi. Ne nadarmo existuje označení ponorková nemoc. Pokud ve skrytu duše víte, že za tím vším, co vás štve, je doba, kdy jsme všichni zavření doma, pak byste mohli vyzkoušet některý z našich tipů z článku Jak si užít Valentýn v době Covidu. To vám rozhodně pomůže navnadit hezkou atmosféru, nicméně bude to chtít víc. Bude to totiž chtít otevřít Pandořinu skřínku a začít o vašich pocitech mluvit. Tím, že je vyřknete nahlas, se vám za prvé uleví a za druhé to může rozvázat jazyk i partnerovi. Nikdy však skříňku neotevírejte v hádce, kdy můžete naopak celé situaci přilít do ohně. Řekněte partnerovi, co máte na srdci, jak vám z celé té situaci je, co vám ve vašem vztahu vadí a nezapomeňte se ho taktéž zeptat, jak se cítí ve vztahu on, co by rád změnil a co můžete proto, abyste měli hezký a spokojený vztah, udělat oba. Nezapomínejte ani na vztahové terapeuty, kteří dnes fungují i online. Promluvit si o vašem vztahu s odborníkem není rozhodně selháním, ale naopak důkazem silné osobnosti.

Vztah není romantická komedie

Zapomeňte ale, že váš vztah, obzvlášť v této době, bude vypadat jako na začátku nebo jako z nějaké romantické komedie. Nebude. Vztah se vyvíjí roky, zatímco romantická komedie trvá hodinu a půl a většinou končí u toho, že si vyznají lásku. Zamilovanost je chemická reakce, vztah je však budován na důvěře, konfliktech, problémech, usmíření a odpuštění. Všechno negativní, se může, pokud budete chtít a budete na vašem vztahu pracovat (oba dva!), proměnit v to pozitivní. Jednoduše proto, že to překonáte, poučíte se a něco změníte.

Změna…

… je v tomto ohledu převelice důležitá. Pokud chcete ve vašem vztahu něco změnit, jinak než změnou, to nepůjde. Vždy myslete nejprve na změnu ve vás. Je to jako jízda v autě. Pokud odbočíte místo doleva doprava, také vás to vezme jinam. Pokud na partnerovu otázku (větu, tvrzení, naštvání, cokoliv) nezareagujete jako vždy (například vztekem, pláčem, agresí), ale třeba otázkou „jak to myslí, a jestli by vám to mohl říct v klidu, protože takto se necítíte dobře“, pak celá následující situace se ponese v naprosto jiném duchu než tomu bylo doposud. Ale jak se říká, opakování je matka moudrosti. Musíte si uvědomit, že změna se nestane hned. Svou mysl musíte umět při každé konfrontaci ovládat. Zní to složitě, a rozhodně to jednoduché není, ale je to práce na vás, která vám vždy přinese jen ovoce. Nejen ve vztahu k partnerovi, ale i ve vztahu k ostatním. A hlavně k vám samotným. Jen si představte ten klid ve vás, když vás partner zase něčím „vytočí“ a vy budete přesto v klidu. Není to pěkná představa?