Redakce Le Chaton, 24. 1. 2019

Bezchybná v práci, přívětivá a inspirující pro vlastní děti, ukázková partnerka do společnosti, nápaditá milenka v posteli. Nezvládáte tohle všechno a jste z toho upřímně v úzkých? Pak byste měla začít pořádně milovat. Ne ostatní, ale sebe sama. Jak začít ihned?

Máte ráda sebe sama? Prostá otázka, možná jste s kladnou odpovědí ani neváhala, možná chvilku, ale nejspíš stále byla odpověď uspokojivá. Tak jinak. Partner, děti, práce, vaše postava, jak vypadáte, kolik máte peněz, kam (ne)můžete jet na dovolenou, co (ne)můžete zažít… Skutečně se nepřepínáte, netrápíte, a nestavíte potřeby ostatních před svoje vlastní?

Moderní doba i v souvislosti se sociálními sítěmi klade na ženy i muže enormní tlak přiblížit se dokonalosti v různých aspektech života. Jenže když vy nebudete „v pohodě“ samy, těžko bude fungovat vše ostatní kolem vás. Není ale sobecké začít najednou myslet především na sebe? „Jak je to v letadle? Kdo si nasazuje kyslíkovou masku jako první? Dospělý, až potom pomáhá dítěti. Je to sobecké a bezohledné, že myslí dospělý nejdřív na sebe? Ne, je to ohleduplné vůči dítěti. Jak by mohl dospělý, který sotva dýchá, dítěti pomáhat? A víte, že to tak často je?“ popisuje koučka a mentorka partnerských vztahů Lucie Königová ve své knize (Ne)gramotný rodič. Jste připraveny nasadit si kyslíkovou masku?

Zdroj: Shutterstock

Jak poznat, že máte problém?

„Člověk, který má problém se sebeláskou, se často bojí převzít odpovědnost, rozhodnutí raději nechává na druhých, a to pod jakoukoli záminkou. Často mlčí, bývá v ústraní nebo alespoň v zadních řadách, opětovně se obviňuje z různých důvodů. Obecně si nevěří, a to i přes kladnou zpětnou vazbu svého okolí,“ popisuje osobní kouč Jan Páv z Centra koučinku a osobního rozvoje Správnou cestou a dodává, že se toto dlouhodobé opomíjení může projevit i psychosomatickými zdravotními problémy nebo jako akné, lupénka, ekzémy, tiky a podobně.

Naopak ten, kdo má rád sám sebe, si sebe váží a žije sám se sebou v pravdě. Nepředstírá, nic si nenamlouvá, zná své chyby, a tudíž se nebojí, že je odhalí ostatní. Strach z odmítnutí ho pak netrápí, protože zná svou cenu.

Zdroj: Shutterstock

Začněte se změnou. Hned!

Pracovat na sebelásce můžete drobnými krůčky třeba ihned. Jaké strategie pomáhají?

Proměňte nedostatky ve výhodu: Nedokonalosti nemusejí být nutně nehezké. Možná nemáte ráda svůj nos, bradu nebo široké boky. Možná jste si je zošklivila spíš jen ve své hlavě a ve skutečnosti jsou přijatelné, jen ne prostě stejné, jako mají ostatní. Zkuste je nehodnotit a smiřte se jen s tím, že jsou jiné než průměr. A když už jste u toho, zkuste poslouchat svůj vnitřní tón, pokud je negativní, vědomě to měňte, a sebeponižování si rovnou zakažte!

Uberte s Instagramem a sociálními sítěmi: Vzrušení, životy naplněné zábavou a vždy dokonalá úprava zevnějšku, takových lidí „potkáte“ na sociálních sítích miliony. Výzkum expertky na vztahy a vědkyně Clarissy Silvy uveřejněný před dvěma lety v deníku Huffington Post ukázal, že 60 % lidí, kteří používají sociální média, zaznamenalo negativní vliv na jejich sebehodnocení, a 50 % přiznalo negativní efekt na jejich současné vztahy. Nedávno byl i v Česku populární denní detox od internetu a mobilu, zkuste ho také, mohlo by se vám ulevit.

Krásné věci si prostě napište: Začít můžete tak, že si každý večer v klidu sednete a vzpomenete si na vše, co se vám ten den povedlo. Mohou to být i drobnosti! Minimálně jednu si zapište do notýsku a pochvalte se za ni, případně na ni myslete už přes den a odměňte se drobností, třeba kabelkou, prstenem nebo novým kabátem (vtip, smoothie funguje taky dobře). „Osvědčila se mi technika vytvoření seznamu věcí, které jsem v životě dokázal, nebo situací, které jsem překonal. A to i zdánlivých maličkostí, protože každý z nás má ‚laťku‘ někde jinde a co je pro jednoho naprostá samozřejmost, je pro druhého vysněná meta,“ doporučuje kouč Jan Páv.

Zdroj: Shutterstock

Projevte si lásku před zrcadlem: „Stoupněte si v soukromí před velké zrcadlo, prohlédněte si svůj obraz a naprosto upřímně si řekněte ,Mám se rád‘, a to tak, že tomu opravdu věříte. Zprvu to může být velmi obtížné, proto je dobré najít si něco, co se vám líbí, co je pěkné, třeba nos, rty, vlasy nebo pupík, a na to se soustředit,“ radí kouč Jan Páv.

Buďte k sobě milosrdnější: Máte podřízené, ale jejich chyby dokážete vždycky nějak pochopit, naplánovat nápravu, dát další šanci. Ale jak se chováte k sobě, když něco pokazíte? Nejspíš si v hlavě dokážete pořádně naložit. Změňte to a zkuste být k sobě minimálně tak milosrdní, jako jste k ostatním. Chyby dělá každý. Prostě každý.

Čtvrt hodina dokáže zázraky: Pokud jste přehlcené a nedokážete vyskočit z tempa, které má každý váš den, vyhraďte si 15 minut jen pro sebe. Pro kafe, kde na vás nikdo nemluví a můžete si jen tak přemýšlet, pro napuštěnou vanu s pěnou, pro krátké protažení v podvečer. Vymyslete si rituál, který bude sloužit výhradně vašim potřebám, ne nikomu druhému.

A za jak dlouho můžete čekat změny? „Je to individuální a nelze to nijak generalizovat. Vliv má síla osobnosti, vědomí i síla potřeby změnu udělat. Pokud si necháte pomoct od odborníků a budete na tom intenzivně makat, můžete první reálné výsledky vidět už za půl roku,“ motivuje kouč Jan Páv.

Jak řešíte posilování sebelásky vy?