Lenka Wernerová, 3. 11. 2020

Možná jsme si představovali podzim jinak a možná jsme tušili, že se jarní lockdown zopakuje. Ať tak nebo onak, jsme opět všichni doma. Doma, které je teď naší kanceláří, školou, restaurací, kavárnou, posilovnou, a mnohým jiným, přitom stále samozřejmě naším domovem. A proto je teď tak důležité najít si rituály, které nám pomohou toto těžké období doma přežít.

Sychravý podzim a lockdown v jednom

Podzim v nás často díky sychravému počasí a rychle se zkracujícím dnům vyvolává pocity melancholie. Na radosti nám nepřidává ani současná situace kolem pandemie, která nás místo ven na podzimní procházky městem a sedánky v kavárnách, zavřela v našich domovech. Na několika metrech čtverečních teď musíme zvládat desítky různých úkolů. Proto je dobré najít si, a hned vzápětí dodržovat, několik rutin, které nám pomohou tuto situaci zvládnout.

Ráno

1. Nadýchejte se čerstvého vzduchu

Ještě předtím než vstanou ostatní členové rodiny, dřív než si uděláte snídani, čaj nebo kávu, a ještě před sprchou, běžte ven na vzduch! Stačí pár minut na to, abyste se párkrát zhluboka nadýchali, popřípadě se rovnou kolem domu prošli. Při každém výdechu si představujte, jak všechny obtížné situace vypouštíte, při každém nádechu naopak myslete na radosti, která vás ten den čekají. Ať už je to ranní káva, která voní na stole nebo malá objednávka z vašeho oblíbeného eshopu. Pokud nestíháte vyjít před dům, jednoduše na chvíli vystrčte nos z okna usrkávajíc přitom váš milovaný ranní nápoj.

2. Cvičte

Ještě předtím než usednete k laptopům, pustíte dětem online výuku, zacvičte si. Protáhněte tělo jógovými cviky, posilujte problémové partie a dopřejte svému tělu endorfiny. Nezapomeňte, že raději než „zničit“ tělo jednou a pořádně, je lepší dopřávat mu pohyb po troškách a pravidelně. Takže jestli máte výčitky, že na cvičení máte čas jen deset minut denně, nemějte. Přeci jenom dá deset minut denně, sedmdesát minut týdně!

3. Větrejte

Když nemůžete na vzduch, může vzduch za vámi. Proto průběžně a často větrejte. Nejenže dáte prostor virům z místnosti utéct, čerstvý chladný vzduch pomůže i vám. Rozhodně se vám bude lépe přemýšlet a nebude vás bolet hlava z vydýchaného vzduchu doma.

Odpoledne

1. Vařte zdravě

Pokud doma nemáte děti, může vás homeoffice svádět k rychlým fastofoodovým jídlům, které nemusíte vařit či rovnou k vynechávání obědů. Proto si připravujte týdenní obědové plány dopředu. Na trhu dnes existují výborné kuchařky i online platformy, kde přijdete na spoustu geniálních, rychlých a zdravých pokrmů, jejichž příprava vám nebude trvat déle než třicet minut. Tak toho využijte a jděte zlatou střední cestou. Tedy ani nezůstat o hladu, ani se nepřecpat k prasknutí.

2. Pracovní koutek

Každý kdo pracuje z domu by měl myslet na svoje pracovní pohodlí. Mít židli a stůl a nepracovat celý den v krkolomných pozicích z gauče. Pracovní koutek nemusí být nijak velký a klidně ho můžete vymyslet chytře tak, že vám bude sloužit jako toaletní stolek večer a pracovní koutek přes den. Čím méně věcí na něm budete skladovat, tím účelnější bude a tím raději u něho budete trávit čas. Jak se říká: „nepořádek na stole, nepořádek v hlavě“.

3. Hezké prostředí

Asi jste si už během jarního lockdownu vyzkoušeli, že lepší je mít doma méně, ale hezčích věcí. Pokud vás v jarním úklidu předběhlo letní uvolňování všech nastavených opatření, pusťte se do úklidu nyní. Pravidlo? Zbavte se všech věcí, které vám nedělají radost nebo vás dokonce štvou. Pravidlo dva, neberte ohledy, kdo vám věci daroval. Začněte vázičkami, na které sedá prach a nelíbí se vám, skončete u džín, do kterých jednou určitě (ne)zhubnete. Stejně tak si ale s klidem pořiďte dekorace a věci, které váš byt zvelebí a dodají mu (nebo vám) na kráse a dobrém pocitu. Ať už je to právě nový stůl, u kterého vám půjde práce od ruky nebo třeba nové spodní prádlo, ve kterém se během dne budete cítit báječně.

Večer

1. Čtěte

Stejně jako vás může domácí prostředí svádět k vynechávání obědů, může vás práce pohltit natolik, že nevíte, kdy s ní přestat. Proto si sobě (i kolegům) nastavte pravidla, od kdy do kdy jste k zastižení a zbytek večera věnujte sobě, své rodině a telefonátům s přáteli. Ušetřenou hodinu cestu do a z práce věnujte četbě knih, která vás přivede na jiné myšlenky, pobaví, něco naučí a odvede od negativních zpráv v médiích.

2. Projděte se

Stejně jako ráno, zkuste se i po práci projít. Na rozdíl od rána máte večer větší šanci a prostor na delší procházky. Uvařte si tedy třeba heřmánkový čaj (o kterém se říká, že má uklidňující účinky) do termosky, zabalte se do šály, obujte pohodlné boty a běžte na chvíli ven. Uvidíte, jak dobře vám takové procházky udělají. A co víc, z podzimního lockdownu si odnesete pěkný zvyk, který se vám bude hodit, i když už žádná pandemie řádit nebude.

3. Dělejte si radosti každý den

Nezapomínejte, že malé radosti dělají velké věci. Procházka do výdejního okénka s kávou, nové domácí oblečení, spodní prádlo nebo pyžamo z eshopu, kniha, kterou jste si vždycky chtěli přečíst. Ale také vana s pěnou, horká čokoláda se šlehačkou, ta deka, kterou jste si vždycky chtěli koupit nebo vonná svíčka a hezký film v pátek večer. To všechno jsou maličkosti, které vám teď mohou zpříjemnit každý den tak, abyste vstávali s pocitem, že kromě těch všech povinností vás čeká i něco hezkého. Něco, s čím se odměníte za to vše, co právě teď, během pandemie, zvládáte!