Martina, 5. 5. 2024

Spodní prádlo se vyrábí z jemných a pružných materiálů, aby krásně vypadalo, a ženskému tělu perfektně padlo. Což ale také znamená, že je velmi choulostivé a citlivé na to, jak s ním zacházíte. Aby vám co nejdéle vydrželo, vyplatí se mu věnovat patřičnou pozornost. Jak o spodní prádlo pečovat?

I když dnešní pračky nabízejí programy pro praní jemného prádla při nízkých teplotách, v případě podprsenek a kalhotek se vám přece jen vyplatí praní v ruce. Důvodů je hned několik. Při praní v pračce nikdy nemáte kontrolu nad tím, co se s vaším prádlem děje. Tvarované vyztužené košíčky i výplně podprsenek se mohou během otáčení v bubnu pomačkat a ztratit svůj původní tvar, háčky nebo ozdoby mohou potrhat jemnou krajku či vytahat nitě, velké škody (a to i v samotné pračce) dokáže napáchat i uvolněná kostice.

Rizika se skrývají i ve složení pracích prášků. Velká část z nich totiž obsahuje chemická bělidla. A vaše prádlo zase s největší pravděpodobností obsahuje lycru. Jakmile se tyto dva prvky potkají, bělidla spálí jemné chloupky na povrchu lycrového vlákna, a vy po pár praních zjistíte, že se vaše bílá podprsenka proměnila v šedé seprané cosi. Stejně fatální vliv má na spodní prádlo (a cokoli s lycrou) i aviváž.

Jak tedy na to?

Pokud se rozhodnete prát v ruce, zvolte vlažnou vodu a co nejjemnější prací prostředky. Zkusit můžete například ekologické jádrové mýdlo nebo vlasový šampon, v prodejnách Le Chaton si můžete koupit i tekutý prací prostředek na jemné prádlo Šatónek. Má sníženou pěnivost, a protože je určen jemným dětským vláskům, je samozřejmě i hypoalergenní. Stačí, když s ním podprsenku a kalhotky pěkně potřete, necháte pár minut odležet ve vlažné vodě, a potom jemně vyperete. Nakonec prádlo vymáchejte v čisté vlažné vodě, vodu z něj jemně vymačkejte (žádné ždímání ani kroucení!), vyztužené košíčky prsty jemně vymodelujte do původního tvaru a nechte uschnout volně rozložené na sušáku.

Pokud se rozhodnete pro praní v pračce, dopřejte prádlu vlastní prací sáček – ideálně na zip. Pokud totiž zvolíte sáček s tkaničkami, šňůrky se vám s největší pravděpodobností zamotají do ostatního prádla, přičemž se mohou zkřivit kostice. Podprsenku i kalhotky opět potřete šamponem, zapněte háčky, vložte je do sáčku a dejte do pračky. Přidat můžete i další oblečení s lycrou, kousky z jemného materiálu nebo například vlněný svetřík. Na vše přidejte trochu šamponu a pusťte program pro jemné prádlo s teplotou vody maximálně 30 °C. Díky této péči se prádlo krásně vypere, ale zároveň si uchová elasticitu, barevnost i jemnost.

Nesušit a nežehlit

Ani sušička prádlu nesvědčí – a to dokonce ani v případě, když zapnete šetrný program s foukáním vzduchu o teplotě okolí. U vyztužených modelů totiž foukané teplo poškozuje výplně podprsenek a neprospívá ani elastickým vláknům či gumičkám. Ideální je podprsenky a kalhotky volně rozložit na sušák nebo pověsit na šňůru. V létě jen dávejte pozor na sluníčko – bílému prádlu neškodí, ale to barevné by vám mohlo vyšisovat.

Až budete podprsenky ukládat zpět do skříně, dejte si záležet. Hlavně ty s výztuží nebo push-up skládejte pěkně za sebe, košíček do košíčku. Když cestujete a chcete složit do menšího tvaru, přetočte podprsenku v jejím středu mezi košíčky tak, aby do sebe zapadly. U některých push-up podprsenek toto složením provést nelze, protože mají např. vyšší střed. V tomto případě je v kufru uložte tak, abyste košíčky pěkně vyztužily jiným drobným oblečením nebo prádlem a nedošlo k jejich promáčknutí. Nikdy košíček u vyztužených podprsenek nepromačkávejte na druhou stranu! To lze provést pouze u jemně vyztužených podprsenek z poddajného 3D úpletu (tzv. 3D spacer). Uvidíte sama, že se vám práce vložená do péče o podprsenky a kalhotky bohatě vyplatí!