Nejen naše pokožka, ale i vlasy potřebují v létě tu správnou péči. Ať už se chystáte strávit dovolenou v oblíbené letní destinaci, či jen tak u bazénu na zahradě… v každém případě potřebují vaše vlasy speciální pozornost. Slunce, mořská i bazénová voda jim totiž dávají pořádně zabrat.
Snad každá z nás se těší na sluncem zalité letní dny, které stráví někde u vody. Před dovolenou absolvujeme návštěvu kadeřnice, kosmetičky, manikérky… nakoupíme nové plavky a nějaké to nové letní oblečení. Zkrátka chceme být co nejkrásnější. Během dovolené se poctivě natíráme opalovacími krémy či oleji, ale na jedno zapomínáme. Nevěnujeme náležitou péči našim vlasům a vlasové pokožce.
Právě v letních dnech potřebují vlasy a vlasová pokožka naší pozornosti mnohem více. Zeptali jsme se proto vlasové stylistky Veroniky Jašek, jak o vlasy v tomto období pečovat a čemu se naopak vyhnout.
Jakou nejčastější chybu v péči o vlasy my ženy děláme?
Nejčastější chybou je, že nechráníme vlasovou pokožku. Tělo namažeme krémem s vysokým SPF, ale toto velmi citlivé místo jako by neexistovalo. Ideální je nosit jakoukoliv pokrývku hlavy. Ta ochrání citlivou vlasovou pokožku před spálením. Pokud nosíme pěšinku a jsme na pláži či u bazénu, můžeme ji lehce potřít opalovacím krémem nebo použít speciální suchý vlasový olej, který pokožku ochrání. Velkým problémem bývají oblíbené copánkové účesy. Odhalí velké množství vlasové pokožky a věřte tomu, že spálení v těchto místech dokáže velmi potrápit.
Velkým omylem bývá i to, že místo kvalitní sluneční péče používáme na vlasy olivový olej a máme za to, že vlas je perfektně chráněn. Bohužel. Olivový olej sám o sobě neobsahuje nic, co by vlas přes působením slunce, chlóru nebo mořské vody ochránilo. Často si také myslíme, že mořská voda vlasům neškodí, jen ta bazénová. I když je mořská voda k vlasům šetrnější, vlasům neprospívá ani jedna. Mořská voda zanechává na vlasech „krustu“ ze soli a dalších minerálů, které prostupují i do vnitřní části vlasů. Bazénová voda díky velkému množství dezinfekce vlas velmi vysuší a naruší.
Chybou je i to, že na dovolenou nevozíme svůj vlastní fén. V hotelech sice bývají k dispozici, ale většinou se nejedná o žádné kvalitní přístroje. Nespoléhejme na ně. Jsou to jednoduchá zařízení, která místo aby vlasy uhladili, spíše je jen vysuší (v negativním slova smyslu) a rozlítají.
Jak se o vlasy během léta a hlavně dovolené správně starat?
Během léta je ideální používat kvalitní vlasovou kosmetiku s obsahem UV filtrů. Zejména ženy s barvenými vlasy by na toto pravidlo měly dbát. Mají ovšem výhodu. Většina šamponů na barvené vlasy tyto filtry obsahuje. Chrání barvu před vyblednutím.
Pokud jsme na dovolené u moře vystavujeme vlasy mořské a mnohdy i chlorované bazénové vodě. Je tedy potřeba se o vlasy více starat. K tomu slouží speciální sluneční řady vlasové kosmetiky. Obsahují šampon, kondicionér nebo masku, ochranný vlasový sprej a mnohdy i suchý vlasový olej. Nejedná se o výmysl kosmetických firem, ale o funkční kosmetiku. Pokud si ji pořídíme a budeme ji správně používat, investice se vám po létě vrátí v podobě zdravých či mnohem zdravějších vlasů. Navíc nám mnohdy balení vydrží i na další dovolenkovou sezónu.
Jak by tedy měla vypadat ideální péče o vlasy během dovolené?
Po každém koupání doporučuji vlasy (ale i tělo) opláchnout čistou „sladkou“ vodou. Na většině pláží nebo u bazénu bývají k dispozici sprchy, takže by to neměl být velký problém. Během pobytu na pláži používáme vlasový sprej s UVA a UVB filtrem, který do vlasů aplikujeme po každém koupání. Vytváří na vlasech ochranný film, který značně omezuje proniknutí chlóru, soli a minerálů do kutikuly vlasu a lépe se pak vymývají. Pro ochranu již zmiňované pěšinky jsou výborné suché vlasové oleje s SPF.
Po ukončení koupání a slunění je potřeba vlasy opravdu dobře umýt. Ideálně právě kosmetikou ze sluneční řady. Šampon obsahuje nejen UV filtry, ale i speciální čistící složky, které odstraní sůl, minerály a případně chlór, který se do vlasu dostal. Poté je důležitá regenerace v podobě kondicionéru (ve sluneční řadě se chová více jako maska) nebo masky. Následně o vlasy pečujeme jak jsme zvyklé, ale doporučuji je vyfoukat. Vlasy se tím uhladí.
Sun kosmetiku můžeme kombinovat i se svým běžným šamponem. Poprvé umyjeme vlasy čistícím šamponem ze sluneční řady a pak použijeme svůj běžný. Následně pokračujeme péčí ze sluneční řady a upravíte vlasy jako obvykle. Vše by mělo být ideálně od stejné značky. Pokud nemáme přímo sun vlasovou kosmetiku, tak je důležité vlasy hlavně umýt, byť běžným šamponem a použít regeneraci. Lepší něco než nic.
Co naopak rozhodně s vlasy nedělat?
Po koupání v moři nebo bazénu si nikdy nečesat mokré vlasy. Ty se mohou rozčesávat pouze s kondicionérem. Mokrý vlas se rozčesáváním ničí a můžete si jich touto akcí zbytečně plno vytrhat. Pokud chceme mokré vlasy upravit, sepneme je do hladkého drdolu nebo opatrně spleteme do volného copu a rozpustíme je až večer. Hlavně vlasy nijak necucháme.
Pokud můžeme, tak nemáčíme vlasy v bazénové vodě. Vlasy se díky použité dezinfekci mohou polámat a nenávratně zničit. Pozor by si měly dávat zejména blondýnky. Těm mohou zesvětlené vlasy tzv. zelenat, tedy chytit jemný či výraznější zelený odstín. Stát se to může samozřejmě i u dalších barev, ale tam to není tak patrné.
Jak se zachovat k vlasům po létě a dovolených?
Doporučuji návštěvu kadeřnice, která zhodnotí stav vlasů, zastřihne konečky a případně doporučí vhodnou péči nebo vlasy v salonu přímo zregeneruje. Případně dnes už několik značek nabízí profesionální čistící kůry, které se provádí v salonu a odstraní z vlasů právě usazené minerály. Můžete tedy využít i tuto službu. Pokud si barvíme vlasy, bude nějakou péči potřebovat i barva. Barvit se můžeme samozřejmě i před dovolenou, ničemu to nevadí, ale počítejme s tím, že barva rychleji „vyšisuje“.