Lenka Wernerová, 22. 12. 2019

Polovina prosince je za námi. Štědrý večer se kvapem blíží. Všichni si přejeme pohodu a klid, ale na ulicích a doma to však vypadá úplně jinak.

Netravte Vánoce v obchodních centrech

Zimní období by měl být čas, kdybychom se měli vracet k sobě, do svých domovů, k zapáleným svíčkám, knihám, čajům a rodinným večerům. Jenže kdo z nás si takový čas skutečně udělá? Prosinec, měsíc, kdy bylo dobré věnovat se sobě samým, svým myšlenkám nad téměř uplynulým rokem a přemýšlet nad cíli do toho nového, trávíme úplně tím největším shonem. Stresujeme se dárky pro nejbližší, volný čas věnujeme pobíháním po obchodních centrech, stáním ve frontách a brouzdáním po internetových obchodech. Za relax a odměnu po čase stráveném v obchodech bez vzduchu se stovkami dalších lidí považujeme prodírání se stejným počtem lidí na vánočních trzích, tlačením se ve frontě na předražené svařené víno, a podstata Vánoc nám přitom zcela utíká.

Vánoční úklid bez smyslu

A když už jsme konečně doma, místo toho, abychom si otevřeli knihu, hráli si s dětmi, a u toho popíjeli teplý zimní čaj, trávíme hodiny vánočním úklidem. Ten ale paradoxně nemá vůbec smysl, protože během Vánoc, kdy jsme doma my i děti, zmizí pomyslný úklid rychleji než kdy jindy. A my? Jsme akorát naštvaní, že si zbytek rodiny neváží naší práce, což vede k výčitkám a negativním emocím, kterým bychom se měli vyhnout především a hlavně v tomto období.

Stres, stres, stres…

Místo toho, aby byly Vánoce takové, jaké je přejeme na vánočních pohlednicích našim rodinným příslušníkům, tedy plné klidu, lásky a míru, jsou synonymem stresu, nejvíc utracených peněz, pracovních uzávěrek či nastavování budgetů do nového roku.

Jak na klidné Vánoce z pohlednic?

Co s tím? Především si nejprve uvědomit, že prosinec a s ním spojené Vánoce rozhodně nejsou o úklidu a počtu dárků. Zapomeňte na velké sobotní uklízení a místo na vánoční trhy vyražte s rodinou do lesa. Nejenže budete na opravdu čerstvém vzduchu, který udělá dobře tělu, hlavě (myšlenkám) i srdci (pocitům radosti), ale stoprocentně tam najdete víc klidu na příjemné rozhovory. Místo mačkání se za sebou, budeme mít příležitost chytit děti i partnera za ruku, proběhnout se a koukat si z očí do očí. Pokud toužíte po obojím, tedy po prožití společných chvil i nádherně uklizeném domovu, objednejte si tuto službu s předstihem u agentury specializující se na úklidy. Vězte však, že tip-top uklizený byt ve vás rozhodně nezanechá pocity naplnění a štěstí déle než pár hodin. Ostatně stejně jako desítky dárků, na které si za několik týdnů, možná dnů po Vánocích nevzpomenete.

Jak využít nabitý čas?

Pokud máte rodinu, věnujte se jí. Sedněte si na gauč, hrajte deskové hry, povídejte si. Vyražte s dětmi do kina, na výstavu nebo plavat. Ale nezapomínejte ani na sebe. Bilancování nad uplynulými jedenácti měsíci je skvělé cvičení proto uvědomit si, co se vám povedlo a co ne a proč. Zamyslete se nad vztahy, které jste prožívali, nejen těmi rodinnými, ale i pracovními. Přemýšlejte nad tím, co vás udělalo šťastnými, a k čemu byste se chtěli směřovat v novém roce.

Věnujte (si) čas

Čas je komodita, která je nejcennější. Věnujte ji k Vánocům sobě i blízkým. Místo nakupování zbytečností si pronajměte chatu, pozvěte babičky, dědečky, tety a strejdy z obou stran a prožijte Štědrý den a pár dnů k němu navíc mimo domov. Užijete si času pospolu, babičky můžou pohlídat děti, zatímco vy si s partnerem zajdete na procházku, užijete si rodinných výletů, děti si užijí dědy a jako bonus budete mít doma uklizeno i po Vánocích.