Každá barva má nějaký význam a každý rok má svoji barvu. Tento se ponese v duchu svěžích broskvových tónů. Jaké poselství nám sdělují a proč je dobrým nápadem zařadit je do svého života?

Barvu roku vyhlašuje Pantone Color Institut pravidelně v prosinci na rok následující. Experti mají za úkol vystihnout jedním odstínem aktuální náladu ve společnosti, hlavní probíraná témata, významné události a životní styl. Po poměrně dlouhé době se na výsluní dostal teplý pastelový odstín vyzařující něhu a klid – PANTONE 13–1023 Peach Fuzz.

Pohlazení duše

V doslovném překladu broskvové chmýří, na první pohled hřejivá, světle broskvová barva má do roku 2024 přinést teplé přátelské objetí s připomenutím, že bychom měli pečovat o sebe i okolní svět. Broskvová symbolizuje něhu, energii, optimismus, empatii a laskavost. Je to jasná pozitivní barva, která navozuje všestrannou harmonii a porozumění a podporuje hluboké citové vazby. V souvislosti s novodobými světovými konflikty potřebujeme mnohem více pozitivních stimulů a příslib míru.

Americká specialistka na barvy a výkonná ředitelka Pantone Color Institutu, Leatrice Eiseman, uvedla oficiální vyjádření ke zvolenému odstínu: „Vybrali jsme barvu vyzařující teplo a moderní eleganci. Odstín, který rezonuje soucitem, nabízí náruč objetí a jednoduše spojuje mladistvé s nadčasovým.“

„Barva roku 2024 se zaměřuje na komunitu a důležitost být nablízku těm, které milujeme. Teplý a přívětivý odstín Peach Fuzz vyjadřuje poselství soucitu, jeho jemnost spojuje lidi a obohacuje duši,“ doplňuje prezidentka společnosti, Laurie Pressman.

Svobodná cesta moderních žen

Díla poukazující na důležitost a úspěchy žen se dostávají do popředí v mnoha sférách a odvětvích, jako je třeba kultura či móda. Peach Fuzz tak představuje rostoucí povědomí o tom, že soft power (měkká síla) by mohla být způsobem, jak čelit agresi a nenávisti, která v současnosti společnost rozděluje. Bledé odstíny růžové a broskvové byly přeorientovány z barvy určené pro holčičí oblečení a šaty pro družičky, aby se staly symbolem feminismu a síly žen v moderním světě.

Kombinování a doplňky

V oblasti make-upu a kosmetiky najde své uplatnění hravě. Je ale zároveň skvěle kombinovatelným odstínem pro celkový outfit. Například s neutrálními odstíny (bílá, černá, šedá, béžová, hnědá) se snadno stane hlavním módním prvkem vašeho looku. Nemusíte se však bát i výraznějších tónů – broskvová barva vypadá skvěle třeba s oranžovou, žlutou, modrou či khaki. Barva roku 2024 zjemní celkový dojem a hned ráno vás naladí na pozitivní přátelskou vlnu. A pokud váháte nad vhodným odstínem pro své nové plavky – když zvolíte broskvovou, nebude zmíněná „vlna“ jen symbolem. :-)

Dny a noci zalité sluncem

Svou uklidňující energií je odstín Peach Fuzz ideální pro chvíle odpočinku. Ať už se jedná o pyžamo, noční košilku nebo domácí oblečení, budete mít zaručený ten nejlepší relax. V dlouhých zimních měsících pak oceníte broskvovou barvu pro její pozitivní hřejivé vlastnosti. Jen jediný pohled bude stačit k tomu, aby se pochmurný chladný den proměnil ve sluncem zalitou oázu.

Tak vzhůru do nového roku. Čeká na vás spousta výjimečných zážitků, pohody, klidu a objetí.