Lenka Wernerová, 12. 7. 2020

Úpěnlivě po něčem toužíte, používajíc přitom všechny triky a tipy pozitivního myšlení, přičemž výsledek veškerý žádný? Pak je dnešní článek přímo pro vás. Dozvíte se v něm, jak funguje zákon přitažlivosti v praxi. Život se vám v jedné sekundě po přečtení nezmění, ale může pro vás znamenat začátek, který ke změně rozhodně povede.

Pozitivní myšlení není v hlavě

Hned na úvod je třeba si říct, že není pozitivní myšlení jako pozitivní myšlení. Ačkoliv je toto slovní spojení odvozeno od slova myslet, na hlavu na chvíli zapomeňte. Pozitivně musíte totiž hlavně cítit. Když to, co chcete uvnitř vás skutečně necítíte, můžete do vesmíru vysílat cokoliv, ale s největší pravděpodobností nic nedostanete. Takže pokud si říkáte, že to určitě dobře dopadne, ale vevnitř stejně tušíte, že to bude pěkný průšvih, je vám jasné, jak to celé skončí. Na druhou stranu jste už asi zažili i opak. A to, když vám všichni říkají, že vaše rozhodnutí nebude mít dobrý konec, jenže vy jste prostě nějak cítili, že víte, co děláte a nakonec to dopadlo přesně podle vašich představ a dobře pro vás. Takových situací jsme zažili tisíce, ale chybí nám nad nimi určitý nadhled a odstup, abychom si uvědomili, že to, jak (se) cítíme, ovlivňuje to kde, s kým a za jakých podmínek se v životě nacházíme.

Prožívejte vděčnost

Snad nejdůležitější emocí v našem životě je vděčnost. Je v ní skryta láska i dostatek. Když jsme vděční za to, co máme, vysíláme do vesmíru, že jsme spokojeni, že máme vše, po čem jsme toužili. Je to jako s úsměvem. Pokud se na někoho usmějeme, nejspíš se na nás nezamračí. Naopak hněv nám úsměvem většina lidí neoplatí. I v tomto případě však platí, že prožívaná vděčnost (například, když s rodinou sedíte beze slov u stolu, a v srdci za ně cítíte příval lásky a vděčnosti) je silnější a hlubší než vděčnost, o které mluvíte. Je to síla prožitého okamžiku, která má moc. Stačí si ji jen tyto situace uvědomit a prožít je naplno.

Vděčnost

Pokud v životě zažíváte situace, které nechcete, je nejlepší se zastavit a podívat se na ně s nadhledem, z perspektivy, jako byste byli třetí osobou a neměli s tím, co se děje nic společného. Je logické, že jste zainteresovaní, ale velmi často přemýšlíme tak vehementně a rychle, že snadno přehlédneme, kde děláme chybu. Tou často je, že k sobě nedokážeme být upřímní. Do zaměstnání chodíme kvůli penězům, ne protože by nás bavilo. S (pro nás nedokonalým) partnerem jsme, protože nechceme být sami a falešné vztahy udržujeme, protože nemůžeme nebo nechceme vyjadřovat to, co si skutečně myslíme. Začneme-li být upřímní k sobě a dělat věc, které chceme, ne které musíme, přitáhneme si do života takové osoby, kteří budou za naši upřímnost vděční a získáme víc příležitostí vykonávat to, co nás baví a s čím rezonujeme. Změna však musí nastat v nás, neočekávejme ji od druhých.

Moc zvaná energie

Tam, kam jde (naše) energie, to sílí. Pokud se soustředíte na negativní zprávy ve světě, budou k vám přicházet. Byly tu, jsou a budou a je jen na vás, zda si jich budete všímat nebo je necháte projít bez zbytečných emocí. Je to velmi podobné jako naše chování na internetu. Hledáte-li tam jednou bílé tenisky, budou se vám tam zobrazovat. Budete-li se v životě soustředit na zamračené lidi, budete je potkávat, protože si jich budete víc všímat. Přičemž vám může uniknout, že mnohem více lidí se usmívá. Náš svět je naším odrazem. Určitě jste několikrát ve svém životě zažili, že jste na někoho usilovně mysleli, a do tří dnů jste ho i náhodou potkali. Není lepšího příkladu.

Ale u mě to nefunguje

Říkáte si, ale já jsem to už zkoušel/a a u mě to prostě nefungovalo? Ono TO fungovat nebude bez vás, vaší lásky, trpělivosti, vášně a odhodlání NĚCO změnit. Jste-li po ránu unavení, nemůže za to ráno, ale třeba fakt, že večer jdete spát pozdě, nebo že nezdravě jíte, či se málo hýbete. Všechno ve vašem životě je provázané a změna vždy musí vycházet z vás samotných. Pokud nesnášíte svoji práci kvůli nadřízenému, jste si jisti, že za to může on nebo jen skutečnost, že vás prostě nebaví obsah práce bez ohledu koho máte nad sebou? A kde berete jistotu, že váš nadřízený nevidí, jak do zaměstnání chodíte otrávení? Jak vás pak může hodnotit pozitivně? Vidíte ten začarovaný kruh? Zrcadlo, které vám je nastaveno každý den, jen se do něj nechcete podívat, protože byste viděli pravdu a museli s ní něco udělat?

Změna je jen ve vás

Na co se soustředíme, to posilujeme. To je zákon přitažlivosti v praxi našich všedních dnů. Můžete si vybrat, jestli se ráno budete soustředit na výtečnou snídani, voňavou kávu s nadýchanou pěnou nebo na to, že je zase ráno a zase musíte vstávat. Na to, že jste vděční, že zaměstnání máte nebo že ho nesnášíte, na to, že máte rodinu nebo že děti doma dělají nepořádek. Každý okamžik se můžeme rozhodnout, jakou emoci budeme prožívat. Své návyky a postoje dokážeme většinou změnit až ve chvíli, kdy se děje něco negativního. Buďte vy tou pozitivní změnou sami pro sebe. Nekoukejte pro změnu na okolí, ponořte se do sebe, najděte to, co vás naplňuje, prociťte každý okamžik, kdy jste šťastní a až procitnete zjistíte, že žijete život, o kterém jste vždy jen snili.