Lenka Wernerová, 11. 2. 2021

Valentýn klepe na dveře. Jenže letos ve výlohách neuvidíme ani obrovská červená srdce, ani nafouklé balónky a před obchody se nebudou tvořit fronty, jejichž výsledky budou dárky, které si partneři na důkaz své lásky 14. února předají. Přesto svatý Valentýn tohoto roku potřebujeme více, než kterýkoli rok předtím. Naše společnost zoufale potřebuje něco hezkého, pozitivního a možná i patetického. A ze všeho nejvíc potřebuje naději a lásku.

Valentýn v době Covidu

Ať už jste Valentýn nikdy neslavili nebo jste se na den, kdy se láme polovina února a slaví se láska ve velkém, každý rok těšili, letos je vše jinak. Jenže kdy jindy, než v této těžké době nám udělá radost něco, co je milé, láskyplné a zamilované? Pojďme si letos den svatého Valentýna užít, ať už jsme zadaní nebo žijeme single. Skoro si myslím, že by měl tento den letos patřit spíše lidem, kteří díky nejrůznějším opatřením neměli absolutně šanci se s někým seznámit a téměř celý rok tráví sami.

Happy Single Valentine (to Yourself)

Ano, přesně tak. Krásný single Valentýn hlavně nám samotným! Nesobecky, ale z čisté lásky k sobě samým. Máme za sebou těžký rok, během kterého jsme se museli poprat se vším možným, museli jsme být silní ve slabých chvílích a držet hlavy nad vodou. Nedovolme, aby nám na svatý Valentýn ztěžklo srdce kvůli samotě ještě víc, než se stává s každou další restrikcí. Udělejme si to hezké. Pokud jste single a zoufale toužíte si užít každý den včetně Valentýna, ale absolutně nevíte jak na to, hupsněte do postele. Ne s kapesníkem, do kterého byste zachycovaly všechny slzy světa, ale s novým ložním prádlem a v novém, pohodlném, krásném pyžamu. Ale ještě před tím, než do ní skočíte, napusťte si vanu s hromadou pěny, zapalte si svíčky, pusťte si do uší příjemnou hudbu nebo vzdělávací podcast a klidně na Instagram nasdílejte selfie „Happy Valentsmine“! A druhý den se brzy vzbuďte, běžte si ven zaběhat nebo se jen projít a ve výdejním okénku si vyzvedněte kávu s croissantem.

Women Power

Pokud jste single nebo máte single kamarádku, co své síly ve smyslu opravdové Women Power spojit a užít si valentýnskou neděli spolu. Ano, sice nemůžete jít do restaurace jako tenkrát Miranda s Carrie (což stejně neskončilo dobře), ale můžete se spolu jít vždycky projít, jít si zaběhat nebo jet dokonce na výlet a na rozdíl od všech zadaných kamarádek, proklábosit klidně celý den. A pokud máte kamarádku, se kterou se nemůžete vidět třeba z důvodu karantény, což takhle jí poslat kytičku s přáním a oblíbeným kosmetickým produktem, například hydratační pleťovou maskou nebo balzámem na rty?

Originální Valentýn v době Covidu

Zatímco single lidé mají v tento den vlastně docela hodně možností, jak a s kým si ho užít bez toho, aby Valentýna museli doopravdy slavit, zadaní lidé, kteří (nebo jejichž partneři) svátek zamilovaných slaví, si mohou lámat hlavu, jak to letos celé provést. A není se čemu divit. Zavřené obchody, zavřené restaurace, zavřené kavárny. Prostoru na nějakou velkou kreativitu není. I když … Co takhle partnerovi/par­tnerce (a popřípadě dát děti na jeden den k babičkám) naplánovat jako překvapení turistiku na nějakou romantickou vyhlídku či vaše oblíbené místo, zabalit s sebou svačinu, čokoládu a dvě malá prosecca? A já myslím, že když se vytasíte ještě s nějakým, klidně malým dárkem, a stačí pouze Valentýnka s těmi dvěma slovy (ano, Miluji Tě), je úspěch víc než zaručen. Co říkáte? Důvtipným prezentem bude ale i takový kávovar, který (mluvím teď i z vlastní zkušenosti) jede teď v mnoha domácnostech na plné obrátky. A pokud kávovar už máte, rozhodně zabodujete domácím brunchem (jako menu doporučuji toasty Croque Madame, dva lívance s čokoládovou polevou sypané mrazem sušenými malinami třeba ve tvaru srdce, sklenička prosecca) a s dárkem v podobě kapslí z limitovaných edic. A večer (pokud máte děti, až usnou) si místo do restaurace, vyražte do obývacího pokoje s knihami v podpaží a sklenkou červeného vína v ruce, zadejte do YouTube na počítači či televizi Real Fireplace, propleťte si nohy, zabalte se do deky a užívejte si společných chvil.

Ať už se inspirujete čímkoliv, jedno je důležité. Letos bychom lásku měli oslavovat každý den. Nejen 14. února v den svatého Valentýna. Co jiného než právě ona nám pomůže překonat tyto těžké dny, které nemají konce.