Redakce Le Chaton, 7. 2. 2019

Patříte k ženám, které se na svátek všech zamilovaných každý rok těší? Pak už určitě přemýšlíte, čím byste letos svého partnera překvapila. A že vám svatý Valentýn připadá spíše jako uměle vytvořená tradice? No, možná že po přečtení našeho článku přece jen trochu změníte názor. A i kdyby ne – vždyť láska (ať už ke komukoli) přece za oslavu stojí, nebo ne?

Kým byl ve skutečnosti muž, jehož svátek dnes tak rádi slavíme, se už nejspíš nikdy s jistotou nedozvíme. Víme o něm totiž opravdu málo – podle historiků byl ve 3. století našeho letopočtu buď knězem v Římě, nebo biskupem v Terni. Údajná data jeho úmrtí jsou dokonce hned tři. S jistotou tak lze říci jen to, že datum uctívání svatého Valentýna stanovil na 14. února v roce 496 papež Gelasius I. Ale proč? Papež nám moc nenapověděl – prohlásil totiž, že „Valentýnovy činy zná jen Bůh“.

Teorií o tom, čím si Valentýn pozdější svatořečení zasloužil, je tak hned několik. Některé z nich mluví o tom, že byl popraven kvůli své křesťanské víře – součástí těchto teorií je obvykle i nějaký zázrak, který měl údajně vykonat, například navrátit zrak mladé dívce. Podle jiných teorií přes zákaz císaře tajně oddával římské vojáky, kteří měli zakázáno se ženit. I podle těchto legend byl nakonec popraven, přičemž mu ještě před popravou vděční snoubenci do vězení posílali drobné dárky a přáníčka. Další teorie pak spojují svátek svatého Valentýna s římským svátkem Lupercalia, o kterém toho ale také mnoho nevíme.

Původ v Americe? Ale kdeže

To, co naopak víme poměrně jistě, je, že svátek rozhodně nemá kořeny v Americe – přestože právě tam má dnes asi nejvíc fanoušků. 14. únor spojil poprvé s romantickou láskou britský básník Geoffrey Chaucer v básni Ptačí sněm a z Evropy také pochází první doložená valentýnka – poslal ji francouzský vévoda Karel Orleánský v roce 1415 z londýnského Toweru své ženě. V tomto vězení strávil mladý šlechtic, zajatý v bitvě u Azincourtu, několik let a zmíněnou valentýnku si dodnes můžete prohlédnout v Britské knihovně v Londýně.

Ovšem pravdou je, že v Americe se zrodilo současné valentýnské šílenství. Svátku se totiž koncem 19. století chytila schopná umělkyně a obchodnice Esther Howlandová, která začala ve velkém vyrábět a prodávat valentýnská přáníčka. Dnes se Valentýn slaví na celém světě, a i když u nás se s jeho připomínáním opatrně začalo až po roce 1989, dnes už patří k tradicím.

Komu popřát? Komukoli!

Svatý Valentýn se přitom zdaleka nevztahuje jen na zamilované dvojice – přáním, květinou nebo drobným dárečkem můžete potěšit kohokoli, na kom vám záleží. Na mnoha místech světa se k tomuto svátku vážou zvyky, podle kterých si lidé jméno svého Valentýna nebo Valentýnky losují z klobouku, nebo se jím stává první člověk, kterého ten den potkají. A koneckonců – drobným dárkem můžete přece potěšit i samy sebe! Vždyť o tom, jak je sebeláska důležitá, jsme psali v našem nedávném článku.

Pokud je ale pro vás Valentýn příležitostí k romantickému večeru s partnerem, také dobře! Kulisy takového valentýnského dostaveníčka jsou vám asi jasné – večeře, svíčky, drobný dáreček a krásné prádlo. S večeří ani dárečkem vám dnes neporadíme, ale k výběru správného prádla pár tipů máme.

Hlavní motto? Zůstaňte svá!

Ať už se rozhodnete obléknout si na romantické valentýnské rande cokoli, spodní prádlo by mělo být pověstnou třešničkou na dortu! Abyste se v tento důležitý den cítila opravdu dobře, máme pro vás pár tipů, na které se vyplatí myslet už během příprav.

  1. Držte se svého stylu. Pokud se cítíte lépe spíše v jemnějším, romantickém oblečení, vsaďte na sladké a sexy spodní prádlo. Je váš módní styl o poznání divočejší? Pak můžete zariskovat i při výběru spodního prádla a vybrat si nějaký opravdu odvážný kousek. Jen proto, že vás čeká výjimečný večer, nemusíte se hned zpronevěřovat sama sobě. Pořád byste to měla být vy – jen možná o trošku víc sexy!
  2. Vyberte si prádlo, ve kterém se budete cítit sebejistě. Žena, která se cítí sebevědomě, je sexy. A platí to i naopak – můžete mít na sobě sebesvůdnější komplet, ale pokud se v něm nebudete cítit sebejistě, požadovaného efektu stejně nedosáhnete. Sáhněte po střihu, ve kterém se cítíte dobře i v běžném životě – jen v trochu odvážnější verzi!
  3. Oblékněte aspoň jeden kousek, který máte rádi oba – vy i váš partner. Stejně jako je důležité myslet na to, v čem se sama cítíte perfektně, stojí za to zamyslet se i nad tím, co má na vás rád váš partner. A potom to zařiďte tak, abyste se potkali někde uprostřed – najděte si prádlo, které bude bavit vás oba a které správně okoření tohle výjimečné rande!
  4. Udělejte z večera opravdu speciální příležitost. Buďte hravá a trošku sváteční – vždyť Valentýn je jen jednou za rok! Ke svátku lásky patří růžová a červená barva. Že je běžně nenosíte? Jistě, černá je sexy za každých okolností, ale sváteční atmosféra si žádá trochu experimentování s barvami. A pokud nechcete čistě červené prádlo, existují krásné modely v kombinaci černé a červené. Chcete přece, aby tento večer byl nezapomenutelný!
  5. Nezapomeňte, že prádlem to nekončí. Dotáhněte svůj vzhled k dokonalosti výjimečným make-upem i účesem. Zvlněné vlasy a kouřové líčení se hodí ke všem typům i barvám prádla. Jen pozor, abyste se nezpronevěřila bodům 1 a 2! Sebejistota je to, co se počítá!

A pokud zrovna partnera nemáte, ale přesto chcete obdarovat osobu sobě blízkou – kde je psáno, že si nějaké sexy prádlo nemůžete koupit jen tak, jako dárek sama pro sebe? Vždyť si to zasloužíte!