Jejich příběh je strhující story odehrávající se na pozadí dějin dvacátého století. Story o velké lásce, válce, odvaze i byznysu. Přestože by tahle story vydala na celovečerní zpracování hollywoodskými filmaři, příběh českého manželského páru, který z Londýna dobyl a změnil módní svět, by u nás možná zůstal navždy zapomenut. Výstava Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda v Uměleckoprů­myslovém muzeu sedm desítek let staré vzpomínky oživuje. Za srdce vezme milovníky historie stejně jako módní nadšence.

Jak Zika Lídu potkal

Bylo jaro roku 1910, když se do významné pražské židovské rodiny narodil Zikmund Ascher. Zika, jak se mu později přezdívalo, byl, stejně jako jeho dva sourozenci, rodiči veden k pracovitosti a podnikavosti – už ve svých třiadvaceti otevřel, společně s bratrem Josefem, prodejnu s vlnou a hedvábím, která brzy získala věhlas po celé Praze. Zatímco rodinný podnik prosperoval, jeden z jeho spoluzakladatelů se se stejnou energií, jakou vkládal do podnikání, věnoval ještě své druhé vášni, kterou byl vrcholový sport. Stal se mistrem republiky v lyžařské trojkombinaci, Česko reprezentoval na olympiádě a díky neuvěřitelné rychlosti, kterou předváděl na svazích, si od novinářů vysloužil přezdívku Šílený hedvábník. Dalo by se říct, že ve třicátých letech ležel úspěšnému mladému muži svět u nohou.

Ludmila Tydlitátová přišla na svět na podzim roku 1913. Byla prvním dítětem zámožné české rodiny, jež si zakládala na svém římskokatolickém vyznání. Lída, od dětství velmi půvabná i společenská dívka, prošla, jak se tehdy v prostředí, ve kterém se pohybovala, slušelo, švýcarským penzionátem i obchodní akademií, studovala cizí jazyky a rodiče si pro ni přáli pohodlný život po boku zajištěného muže ze stejné společenské vrstvy.

Zikovi bylo sedmadvacet, Lídě dvacet tři, když se v Praze poprvé potkali. Jejich vztahu by možná za jiných okolností nestálo nic v cestě, psal se ale rok 1937, ve vzduchu visela válka a pro váženou katolickou rodinu bylo nemyslitelné, aby se její dcera provdala za Žida, byť jím byl úspěšný, bohatý a atraktivní sportovec Zikmund. Sňatku z velké lásky, který uzavřeli bez okázalé oslavy a doprovodu nejbližších 18. února 1939, však Ludmilini rodiče zabránit nedokázali. Novomanželé se dva týdny po svatbě vydali na líbánky do Norska, z nichž už se do okupované vlasti nevrátili. Díky Zikovým sportovním úspěchům získali, spolu s jeho mladší sestrou, víza do Anglie, která se jim měla stát novým domovem. Své rodiče už nikdy neviděli.

Módní impérium daleko za hranicemi Česka

Byť do Londýna neodcestovali zcela bez prostředků a uměli Anglicky, začátky pro mladý pár nebyly jednoduché. Oba však neměli v povaze se vzdát. Život byl přece stále ještě před nimi. Zatímco Zika sloužil v britské armádě, Lída od nuly začala budovat novou textilní firmu, Ascher (London) Ltd. Byla to právě ona, kdo za pomoci Zikova bratrance žijícího v Paříži oslovovala ke spolupráci první umělce, kdo navazoval první obchodní kontakty. A byla v tom skvělá. Když se pak milovaný muž konečně vrátil, síla dvojce, v níž on byl vizionář, dříč a perfekcionista a ona rozvážnou duší s darem spojovat lidi, se mohla projevit naplno. Šátky Ascher Squares, které firma vyráběla podle návrhů nejvěhlasnějších umělců doby (jež manželé možná trošku troufale oslovili) se staly brzy legendárním módním doplňkem, který chtěla mít každá žena. Jejich látky pak ve velkém začaly objednávat nejluxusnější módní domy jako Balenciaga, Lanvin, Chanel nebo Christian Dior. Byly to právě odvážné vzory navržené Zikou Ascherem, které udávaly trendy v západní Evropě i Americe. Do šatů z Ascherových látek oblékali módní návrháři i britskou královskou rodinu, včetně zbožňované princezny Diany.

Byli úspěšní; tak, že o tom možná nesnili ani v nejdivočejších snech, jejich jediný syn, který se narodil v roce 1950, však na oba rodiče vzpomíná především jako na do konce svých životů tvrdě pracující lidi. Roku 1983 zemřela v Londýně Lída, Zika, který ji přežil o devět let, oslavil své osmdesáté narozeniny krátce po revoluci v rodné Praze. 5.2.1992 se v Londýně celý příběh uzavřel.

Splněný kurátorský sen

Pro Konstantinu Hlaváčovou, přední českou odbornici na historii módy, byla únorová vernisáž v UPM splněním kurátorského snu. Když si ji před osmi lety nechala na vrátnici Uměleckoprůmys­lového muzea zavolat starší dáma s tím, že je Zikovou neteří a ptala se, zda by o Ascherových nechtěla uspořádat výstavu, neměla tušení, jak působivý příběh bude v následujících letech rozkrývat. Pátrala po rodinné historii, osobně se v Americe setkala se synem Lídy a Ziky Petrem a v Anglii i Americe zajistila zapůjčení šátků i modelů, které jsou dnes v UPM k vidění.

Výstava Šílený hedvábník autorku tohoto článku nadchla. Nejen vizuálním ztvárněním málem zapomenutého příběhu, nejen nádhernými exponáty. Byla pro ni především velkou inspirací. Lída a Zika dokázali, že navzdory době i nepříznivým okolnostem lze s vizí, pílí a vášní začít od nuly a daleko za hranicemi domova vybudovat firmu se světovým vlivem. Když to šlo tenkrát, proč by to nemělo jít i dnes. V jakékoli oblasti.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova
ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
středa až neděle 10–18 hodin
úterý 10–20 hodin
pondělí zavřeno

Vstupné
základní 220 Kč | snížené 120 Kč | rodinné 360 Kč