Lenka Wernerová, aktualizováno květen 2024, 23. 8. 2022

O tématu ženské sebelásky se často hovoří z pohledu duše. Snažíme se naučit mít se rády takové, jaké jsme, se všemi našimi povahovými vlastnostmi a charakteristikami. Učíme se přijímat se, říkat ne, být asertivní, zdravě sobecké a umět být občas jen samy se sebou. A když už to máme téměř na dosah, přijde léto, plavková sezóna a naše sebeláska udělá často při pohledu na plavky a do zrcadla pět kroků vzad.

Plavky jako úhlavní nepřítel

Plavková sezóna otřese se sebevědomím nemála z nás. Jak jsme po celý rok se svým tělem relativně v pohodě, pak v létě nejsme. Vidíme na sobě každý špíček, důlky od celulitidy se nám zdají větší než kdykoliv jindy a na plavky koukáme jako na úhlavního nepřítele. Náš vnitřní kritik je silnější, častější a mnohdy i hlasitější než jeho protipól „sebeláska“, jež slábne a pomalu se vytrácí. Tak co tedy s tím?

Náš vnitřní kritik

Na začátku je třeba si říct, že náš vnitřní kritik se neobjeví hned, zčista jasna, ale je s námi hezky dlouho. Někdy je slabší, někdy silnější. U někoho je neustále a u jiného se objeví jen v okamžicích, kdy si nevěří. Rozdmýchává v nás pochybnosti a nutí nás srovnávat se s tím, jací bychom chtěli/měli být. A své kořeny má, jak asi správně tušíte, v dětství. Čím častěji jsme kritiku slýchávali, tím méně jsme si důvěřovali (a důvěřujeme) a tím náš vnitřní kritik sílil. Obzvlášť, pokud vám naši blízcí říkali, že jste oškliví, tlustí a nikdo vás takové nebude mít rád.

Nevyztužené bikiny Melia od Simone Pérèle

Nesnažte se ho umlčet

Vnitřního kritika, tedy negativní myšlenky o sobě nezaženeme jen tak. Je proto dobré začít je vnímat, neutíkat od nich, ale uvědomit si je. Opravdu si o sobě myslíte, že jste tlustá nebo to jsou jen osvojené programy, které vám předhazují časopisy, reklamy nebo vaši blízcí? Nejde o to vnitřního kritika obelhat, jde spíše o to, začít se sebou pracovat, být na sebe milejší, mít se ráda a našeho vnitřního kritika možná i využít.

Jak vnitřního kritika využít?

Ne všechno je ale černobílé, a tak i vnitřní kritik nám může být ku prospěchu. Stejně jako nízká dávka stresu, která nás mnohdy popohání dopředu a je naším motivátorem. Třeba opravdu zjistíte, že jste to vy, která by chtěla začít sportovat, jíst zdravěji a chodit spát dříve. A teď vám tyto vaše cíle vyplavaly skrz negativní, kritickou až destruktivní myšlenku, že jste tlustá a v těch plavkách vypadáte hrozně. Pokud se ale s vnitřním kritikem naučíte správně komunikovat, nebudete dělat, že tam není. Naučíte se s ním pracovat tak, že vám s vašimi cíli nakonec pomůže.

Vyztužené jednodílné plavky Amalfi od Panache

Věnujte se svým myšlenkám

Takže až příště budete chtít vyrazit na koupaliště a ozve se váš vnitřní kritik, víte, co máte dělat. Neházejte myšlenky o sobě do koše, ale všímejte si jich. Jak jste se cítila v plavkách? Porovnávala jste se s ostatními ženami? V jaké jste byly roli? Koukala jste lačně po hubenějších ženách nebo jste kritizovali ty obéznější? Zkuste si všechny vaše myšlenky někam zapsat a až budete opět sama, zamyslete se nad nimi. Proč vám na mysl přišly právě ony?

Teď už víte, že když vašeho vnitřního kritika na chvíli umlčíte, objeví se znovu. A proto ho přijměte jako svoji součást a popovídejte si s ním. Zeslábne a nakonec zmizí jen tehdy, když k němu, a tedy vlastně k sobě samé budete laskavá.

Letní plavková sezóna pomalu končí, ale pokud přeci jen ještě ty pravé a dokonalé plavky na léto sháníte, můžete se inspirovat malým výběrem.