Lenka Wernerová, 22. 7. 2021

Všimli jste si někdy sebevědomí, které mluví z ženy ve skvěle padnoucím saku? Letní nálady bílých šatů a rozpuštěných vlasů? Svůdnosti spadlého ramínka dokonalé krajkové podprsenky? S lidmi kolem nás můžeme komunikovat různými způsoby. Slovy, gesty nebo třeba oblečením a doplňky. Oblečení za nás beze slov vyjadřuje to, kdo jsme, kým chceme být i jaká je naše momentální nálada.

Móda situace

Na pohřeb se halíme do černé, abychom vyjádřili smutek. Svatební šaty bývají bílé, jako symbol nevinnosti a neposkvrněnosti. Na pracovní pohovor se oblékáme důstojně. Do plážového baru lehce. Na běhání sportovně. Ať už chceme nebo ne, první dojem si o nás lidi udělají ještě dávno předtím než na ně promluvíme, a to i podle toho, jak a do čeho jsme oblečeni a zda je naše oblečení vhodné situaci. Možná je to nespravedlivé, ale je to tak. I my sami se přece většinou rozhodujeme, co si oblečeme podle toho, jak se cítíme nebo kam a s kým jdeme.

To, kým jsme

Jinak se oblékáme na první a na dvacáté rande. Jinak se oblékáme, když jdeme ven s dětmi a jinak, když vyrážíme s kamarádkou na večeři a drink. A úplně jinak se možná oblékáme, když jsme ve vztahu rok a deset let po svatbě (dnes nechme stranou, jestli je to dobře nebo špatně). Pokaždé náš kousek oblečení ale ostatním říká „toto jsem já“. Proto bychom mu měli věnovat náležitou pozornost. Ať už si o tom myslíme své, ostatní nás podle našeho oblečení posuzují. Lidský mozek má totiž rád škatulky, a nic není jednoduššího než si kolemjdoucího nebo kolegu někam rychle zařadit, třeba právě podle toho, co má na sobě. Pokud se vám to zdá povrchní, buďte k sobě upřímní. Opravdu vám něčí oblečení doslova nevyrazilo dech? Ať už v dobrém či špatném? Tak vidíte.

Beze slov

Při výběru jakéhokoliv kousku je dobré položit si otázku, co tímto kouskem o sobě říkáme, a zda vyjadřuje to, kým jsme. Jinak budeme působit na ostatní v krátké džínové sukni a crop topu, který odhalí tetování a pupík, a jinak v lněných kalhotách s vysokým pasem, do nich ležérně zastrčené halence bez rukávů a perličkách kolem krku. Pamatujte, že žádné oblečení není špatné, pokud jste s ním ztotožněni a víte, proč ho oblékáte. Každým svým kouskem můžete dát najevo respekt, ale i pohrdání. Pokud si do opery oblečete slušné šaty, vyjadřujete tím hercům své díky za jejich práci. Pokud však na představení dorazíte v džínách s dírou na koleni, bude z vás mluvit povýšenost a neúcta. Ať se vám to líbí nebo ne a ať už je váš úmysl jakýkoliv.

Móda jako zábava

Když začnete hrát s módou hru, zjistíte, že je to docela zábava. Móda nemusí totiž ovlivnit jen to, jak působíte na ostatní, ale jak se cítíte i vy sami. Oblečení vám může být také nápomocné na cestě k většímu sebevědomí, a to když si uvědomíte, že stojíte za to, obléct se do něčeho kvalitního i za vyšší nákupní cenu. Ve kvalitních kožených botách protáhnete krok, ve skvěle padnoucích kalhotách si budete připadat hezčí, v krásném trenčkotu vztyčíte hlavu. A v krásném spodním prádle se i doma budete cítit prostě božsky. Oblečení skutečně může změnit vaši náladu.

Experimenty patří k věku

Jestli někde opravdu záleží na věku, pak je to v módě. I když občas můžete kroutit hlavou nad módními výstřelky teenagerů, ať už je potkáváte doma jako své děti nebo na ulici, je dobré si uvědomit, že tito mladí lidé se teprve hledají a poznávají. Proto je fajn nechat je experimentovat a hledat se. Netřeba je ihned soudit a usměrňovat, ale naopak se s nimi o módě jakožto sebevyjádření bavit. Otevřít diskuzi o tom, že svým oblečením dávají najevo své pocity, náladu či aktuální postoj. Vždyť ne nadarmo jsou mezi lidmi tolik oblíbená trika s nápisy, které si kupují právě proto, že se s nimi ztotožňují.

Styl nemusí stát tisíce

Za oblečení nemusíte utrácet tisíce, abyste působili upraveně a reprezentativně. Stačí nepodléhat módním trendům a pořídit si nadčasové kousky, které budete moct mít v šatní skříni několik sezón.
- Upřednostněte jednobarevné a jednoduché kousky, které mezi sebou budete moct snadno kombinovat.
- Vyhněte se divokým vzorům, které vás za několik nošení omrzí.
- Velikost oblečení nekupujte podle čísla na cedulce, ale podle toho, jestli a jak vám padne.
- Vyvarujte se umělým materiálům a dejte přednost těm přírodním (v létě se v nich nezpotíte, v zimě vás zahřejí)

A nezapomeňte: „Šaty nejsou jen šaty. Jsou odrazem nálady, touhy, stavu duše a zviditelňují naše sny. Ženská silueta je metamorfózou snů a nadějích celých generací. Šaty jsou alchymie, kámen mudrců. Nebo druhá kůže, kterou jsme si vybrali. Umění transformace, jež na sobě nosíme.“ (Jeanne Mackin; Poslední rivalka Coco Chanel)