Redakce Le Chaton, 11. 10. 2021

V dnešním článku se podíváme kousek do historie. Zjistíte, jak se v průběhu let léčba rakoviny změnila a jak vůbec vzniká. Ale hlavně si ukážeme to nejdůležitější – jak včas odhalit, že není něco v pořádku za pomocí samovyšetření.

Někdo říká, že rakovina je výplod moderní doby, ale ve skutečnosti tu byla už v době starověkých Egypťanů. Způsob léčení se od té doby ale rapidně změnil. Počínaje starověkým Římem, kde jedinou možností byla operace, přes tehdy nový způsob léčení pomocí radiace, který objevila Marie Curie v roce 1903, až do dob druhé světové války, která byla průlomová v oblasti chemoterapie. Tato metoda je ostatně používaná již dodnes, ale v průběhu let samozřejmě prošla jistým vývojem.

A jak taková rakovina vzniká? V podstatě se jedná o různorodou skupinu chorob, jejichž společným rysem je to, že se některé populace buněk vymknou kontrole a začnou neregulovatelně růst. Takových buněk můžeme mít po těle i víc a mohou být neškodné. Problém nastává ve chvíli, když nádor pronikne do okolí a je schopný cestovat po těle a zakládat druhotná ložiska, tedy metastázy.

Nejspolehlivějším způsobem, jak se tomuto onemocnění vyhnout je prevence. Tím myslíme nejen zdravý životní styl, ale i aktivní kontrolu nádorových onemocnění – samovyšetření. To může v mnoha případech i zachránit život.

Jak na to?

  1. Sahejte si na ně každý měsíc. Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.
  2. Mrkněte na ně do zrcadla. Jsou stejná jako minule? TIP: Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu.
  3. Všímejte si. Sledujte změny prsou, jako jsou: výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a změna velikosti prsu.
  4. Sáhněte si na ně. Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.
  5. Prohmatejte je celá. Od klíční kosti až do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.
  6. Vyšetřujte vždy opačnou rukou. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. TIP: Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.
  7. A na závěr odměna! Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla.
  8. Když nic nenahmatáte, to máme radost! Tak si na ně sáhněte zase za měsíc
  9. Když něco nahmatáte, nepanikařte. Nestyďte se a nehledejte rady na internetu, ale začněte jednat! Ihned a osobně navštivte praktického lékaře nebo gynekologa. Ten vám vystaví žádanku na odborné vyšetření.

Tento článek vznikl ve spolupráci s organizací Loono.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Loono (@loonocz)