V dnešním článku se podíváme kousek do historie. Zjistíte, jak se v průběhu let léčba rakoviny změnila a jak vůbec vzniká. Ale hlavně si ukážeme to nejdůležitější – jak včas odhalit, že není něco v pořádku za pomocí samovyšetření.
Někdo říká, že rakovina je výplod moderní doby, ale ve skutečnosti tu byla už v době starověkých Egypťanů. Způsob léčení se od té doby ale rapidně změnil. Počínaje starověkým Římem, kde jedinou možností byla operace, přes tehdy nový způsob léčení pomocí radiace, který objevila Marie Curie v roce 1903, až do dob druhé světové války, která byla průlomová v oblasti chemoterapie. Tato metoda je ostatně používaná již dodnes, ale v průběhu let samozřejmě prošla jistým vývojem.
A jak taková rakovina vzniká? V podstatě se jedná o různorodou skupinu chorob, jejichž společným rysem je to, že se některé populace buněk vymknou kontrole a začnou neregulovatelně růst. Takových buněk můžeme mít po těle i víc a mohou být neškodné. Problém nastává ve chvíli, když nádor pronikne do okolí a je schopný cestovat po těle a zakládat druhotná ložiska, tedy metastázy.
Nejspolehlivějším způsobem, jak se tomuto onemocnění vyhnout je prevence. Tím myslíme nejen zdravý životní styl, ale i aktivní kontrolu nádorových onemocnění – samovyšetření. To může v mnoha případech i zachránit život.
Jak na to?
- Sahejte si na ně každý měsíc. Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.
- Mrkněte na ně do zrcadla. Jsou stejná jako minule? TIP: Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu.
- Všímejte si. Sledujte změny prsou, jako jsou: výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a změna velikosti prsu.
- Sáhněte si na ně. Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.
- Prohmatejte je celá. Od klíční kosti až do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.
- Vyšetřujte vždy opačnou rukou. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. TIP: Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.
- A na závěr odměna! Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla.
- Když nic nenahmatáte, to máme radost! Tak si na ně sáhněte zase za měsíc
- Když něco nahmatáte, nepanikařte. Nestyďte se a nehledejte rady na internetu, ale začněte jednat! Ihned a osobně navštivte praktického lékaře nebo gynekologa. Ten vám vystaví žádanku na odborné vyšetření.
Nejčastější otázky o rakovině
Je možné vyšetřovat s prsními implantáty? Ano, v současnosti se implantáty vkládají nejčastěji pod prsní sval, mléčná žláza je tedy při vyšetřování stále dobře přístupná.
Může se rakovina objevit i když kojím? Bohužel ano, nezapomínej proto na samovyšetřování ani při kojení.
Je lepší mamograf nebo ultrazvuk? U mladých žen (před těhotenstvím nebo do 40 let) se zpravidla provádí ultrazvukové vyšetření. Je to z toho důvodu, že prsní žláza má jinou strukturu než u žen po kojení, ve vyšším věku a po menopauze a nálezy jsou v tomto období lépe viditelné na ultrazvuku. Ve vyšším věku se ze stejného důvodu provádí mamograf. Pokud jsou pochybnosti, obě metody se kombinují.
Způsobuje mamograf rakovinu? Neexistuje důkaz, že mamograf způsobuje rakovinu prsu. Při mamografii se používá pouze malá dávka ionizujícího záření. Přínos mamografie tak jednoznačně převažuje rizika s ní spojené. Výzkumy navíc ukazují, že stejnou dávku záření dostáváme třeba při mezinárodních letech letadlem.
Dědí se rakovina prsu v rodinách? Ano, může. Proto je důležité informovat svého gynekologa, pokud měla maminka, babička či sestra rakovinu prsu. Gynekolog zhodnotí, zda bys i ty mohla být ve vyšším riziku a podle toho tě pošle na genetické testování (BRCA geny).
BRCA geny: Co to je? BRCA geny, z anglického breast cancer genes (geny rakoviny prsu), známé také jako geny Angeliny Jolie jsou v našich buňkách zodpovědné za opravu genetické informace. Rozeznáváme 2 druhy těchto genů BRCA 1 a BRCA 2. Pokud nefungují správně, čili jsou mutované, hromadí se v našich buňkách chyby, které mohou vést ke vzniku nádoru. Riziko je celoživotní a nejvyšší pak mezi 30 a 50 lety. Více o BRCA genech zde.
Platí se vyšetření prsu? To je různé: V rámci oficiálního screeningového programu mají ženy 45 – 69 let vyšetření mamografem hrazené ze zdravotního pojištění. Pokud si žena nahmatá bulku, a gynekolog ji vystaví žádanku, je vyšetření také hrazeno pojišťovnou. Pokud si chce žena nechat vyšetřit prsa preventivně před dosažením 45. roku (u některých pojišťoven do 40. roku), zaplatí za ultrazvuk mezi 600 – 800 Kč a za mamograf 800 – 1000 Kč. Některé pojišťovny na ně částečně přispívají, informuj se proto na infolince své pojišťovny.
Tento článek vznikl ve spolupráci s organizací Loono.