Vendula, 1. 11. 2018

Léto definitivně skončilo a teploty na teploměru zahájily pomalý sestup k zimním hodnotám. Jenže vy se pořád nechcete rozloučit se svými oblíbenými sukněmi a šaty. Co s tím? Pořiďte jim nové společnice v podobě stylových punčocháčů!

Punčocháče už dávno nejsou jen praktickým kouskem, který má především zahřát. Dnešní punčochové kalhoty jsou svébytným módním prvkem, který často dominuje celému outfitu. To platí hlavně o barevných kouscích nebo modelech s výraznými vzory.

První výzva, která před vámi při výběru punčocháčů stojí, zní – matné, nebo lesklé? Obecně platí, že lesklejší punčochové kalhoty se hodí spíše na slavnostnější příležitosti, matné zase na denní nošení. Toto pravidlo samozřejmě není striktní a záleží jen na vašich stylistických schopnostech, jak moc si ho troufnete porušovat. I když – jedno riziko tu přece jen je. Lesklé oblečení totiž přidává kila, takže lesklé punčocháče doporučujeme spíše majitelkám štíhlých nohou.

Další na řadu přijde DEN. Zkratka, která vyjadřuje sílu vlákna, ze kterého jsou punčocháče vyrobené. Čím vyšší číslo, tím jsou pevnější a méně průhledné. Běžné silonky bývají označené číslicemi 15 či 20. Punčocháče označené DEN 30 až 40 jsou pořád ještě dostatečně průhledné, ale spolehlivě zakryjí například drobné vady kůže. Posledních pár sezon jsou hodně populární poloprůhledné silonky, u nichž se DEN pohybuje mezi 40 až 90. S vyšším číslem jsou pak punčocháče neprůhledné.

Krajka vede

Právě silnější punčocháče a punčocháče zdobené různými krajkovými či vyšívanými motivy jsou největším hitem posledních let. Stejně jako puntíky, které si v decentní variantě mohou dovolit ženy všech věkových kategorií. Základní pravidlo u těchto kousků zní: méně je obvykle více. Vzorované punčocháče totiž obvykle outfitu dominují a od své nositelky vyžadují dobré stylistické schopnosti.

Punčocháče se vzorem vypadají skvěle k jednobarevným sukním či šatům, perfektně doladí například pouzdrové či áčkové střihy sukní. Pokud se rozhodnete je kombinovat s jinými vzory, výsledkem může být opravdu originální styling – nebo také ne. V minovém poli zvaném „kombinace vzorů“ umí chodit jen ty nejlepší, riziko, že se budou motivy vzájemně „tlouct“, je totiž velké.

Nechte své nohy rozkvést

Stejná pravidla platí i pro punčocháče se vzory květin, které působí velmi něžně a žensky a které se hodí k romantičtěji laděným outfitům. Vybírat můžete i ze široké škály geometrických vzorů, motivů vytvářejících optické iluze, napodobujících podvazky a podobně.

Vkročte do zimy barevně

Na podzim přicházejí ke slovu punčocháče silnější (doporučujeme DEN zhruba 70) a taky ty celobarevné (v zářivých i tlumenějších odstínech), které dokáží rozsvítit zšeřelé ulice. Že se výrazných barev bojíte? Nemusíte. Jen si vzpomeňte na 60. léta, jak skvěle vypadaly křiklavě barevné minisukně s podobně výraznými barevnými punčocháči!

Pokud si ale netroufáte rovnou na zářivě rudou nebo fialovou, jsou i jiné možnosti. K podzimu hezky ladí například šedá nebo vínová barva. Pravidlo, kterého se můžete při prvním seznamování s barevnými punčocháči držet, zní: tón v tónu. Když punčocháče sladíte se sukní nebo šaty, případně s botami, málokdy uděláte chybu. Platí také, že šedá si velmi dobře rozumí s pastelovými barvami, vínová zase s krémovými odstíny, ale i s černou, bílou, šedou či tmavě modrou. A jedna moc příjemná výhoda na závěr – když obléknete punčocháče a boty v jedné barvě, opticky si prodloužíte nohy!

A tyhle triky znáte?

Punčochové kalhoty ale mohou plnit i jiné než jen estetické funkce. Například ty těhotenské. Jejich široký pás nezanechává otlaky a navíc se umí přizpůsobit změnám vašeho bříška v průběhu celého těhotenství. U kotníků jsou tyto punčocháče lehce stahovací, díky čemuž budete mít po celý den pocit lehkých nohou.

A věděly jste, že existují punčocháče s falešným podvazkovým pásem? Jde o model s všitými podvazky a podvazkovým pásem, které jsou lemovány jemnou krajkou. Perfektním pomocníkem jsou i punčochové kalhoty s otvory na prsty, které můžete nosit do otevřených bot. Ano, například do těch oblíbených peep toe lodiček, které pro vás doteď byly v punčocháčích zapovězené!