Eva Behenská, 13. 9. 2022

Nikdy jsem se netajila tím, že mám prsní implantáty, ráda jsem o nich mluvila, když se ženy zajímaly a měla jsem z nich radost. Našla jsem si v nich sebevědomí po ukončení kojení, kdy se moje prsa dramaticky změnila a prakticky zmizela. Odpověď na otázku: „Proč jsi si je nechala dát“, je tedy jasná: z estetického důvodu. A také ze zvědavosti. Zajímalo mne, jaké to je, mít hezká, pevná, tak akorát prsa, stejně jako mě zajímalo, jak se s implantáty klientkám cvičí. Byla jsem spokojená a měla jsem svá „nová“ prsa moc ráda.

Proč jsem se rozhodla pro explantaci?

Po třech letech od augmentace jsem začala cítit nepříjemné tuhnutí v pravém prsu, které ale odeznělo samo. Samozřejmě jsem byla na vyšetření, na kontrole, ale vše bylo v pořádku. Nicméně nepříjemné pocity, otoky a bolesti se začaly ve zkracujících se intervalech opakovat. Po natáčení cvičebního programu pro maminky po porodu prsa nejen otekla, ale přidala se i horečka. Na vyšetření bylo stále vše bez velkého nálezu: malá kapsule vlevo a lehce zvrásněný implantát vpravo.

Pracuji s psychosomatikou, věřím, že skutečně vše, co se odehrává v těle má svůj původ v hlavě, a tak jsem začala více pátrat po tom, co se se mnou vlastně děje. Pokud neznáte pojem Breast Implant Illness jedná se o souhrn příznaků, které způsobují prsní implantáty, co češtiny překládané jako „nemoc z prsních implantátů“. V Čechách se o BII ještě moc nemluví, úžasnou osvětu dělá Denisa Sládková (@breast_implan­t_illness_czech). V USA se již začínají lékaři v problematice BII více orientovat, dokonce se připravuje nezávislá studie o prsních implantátech, která by potenciálním uživatelkám sdělila nejen benefity implantátů, ale také jejich rizika.

Obtíže, které provázely mé prsní implantáty byly snadno zaměnitelné s jinými příznaky jako nachlazení, únava z práce, přetížení po cvičení… dlouho jsem vůbec netušila, že to, jak se cítím, není tím, co dělám, ale tím, že tělo začalo implantáty odmítat. Mezi nejčastější projevy, které se jsem vnímala i já, patří:

 • Extrémní vyčerpání
 • Únava už po probuzení
 • Špatná pleť, vlasy, nehty
 • Bolavé svaly, klouby
 • Zvýšená teplota
 • Zvýšená hladina kortizolu (zánětlivé procesy v těle)
 • Únavový syndrom
 • Nechutenství
 • Přibývání na váze bez příčiny
 • Trávicí potíže
 • A další…

Moje finální rozhodnutí, že implantáty musí ven i přesto, že na sonu bylo vše v pořádku, přišlo poté, co mne obě prsa bolela tak, že jsem nemohla ležet už ani na zádech (o cvičení, sportu ani nemluvím). Měla jsem velké štěstí na velice empatického a sympatického pana doktora, který se mnou jako první souhlasil, že implantáty musí ven (do té doby jsem většinou poslouchala, že potíže, které popisuji, nejsou takové, jak si myslím). Zákrok byl delší, než jsme očekávali, měla jsem kapsulaci přes celé implantáty, pan doktor si se mnou opravdu užil. Už když jsem se probudila, cítila jsem obrovskou úlevu nejen na hrudníku, ale i celkově v těle. Měla jsem se najednou báječně, a to jsem byla po dlouhé narkóze a s drény v prsou. Tedy v tom, co po nich zůstalo.:-)

Zdroj: Canva

Bez implantátů, bez modelace

Častý dotaz, který mi ženy dávají, po zveřejnění mého příběhu je: „Jak prsa vypadají teď, zbylo Ti tam něco?“ Chápu to. Sama jsem šla na implantáty z estetického důvodu, nicméně, nedokážu odpovědět jinak než, že mi na tom vůbec nezáleží. Ta permanentní bolest, nepříjemné pocity, brnění, píchání, otoky jsou pryč a já se cítím tak skvěle. To mi stačí. Co mi obrovsky pomohlo byl nákup nových podprsenek. Týden po zákroku jsem běžela (přísahám na holý pupek) do Le Chaton a nakoupila novou výbavu. Okamžitě jsem se cítila lépe, když jsem si oblékla krásnou sportovní podprsenku Simone Pérele – Harmony. I sportovní podprsenky mohou být luxusně elegantní a natáčím v ní teď 90% svých videí:-)

Explantace byla moje cesta, jestli je vaše, to víte jen vy

Závěrem mi dovolte napsat, že moje rozhodnutí nechat si implantáty vyndat, bylo otázkou pocitu v těle. Nikdy nikoho nebudu zrazovat od implantátů, sama jsem je měla moc ráda, stejně jako nikoho nebudu nabádat si je vyndat. Jen sdílím svůj příběh a zkušenosti, které bych si sama ráda přečetla. Obrátilo se na mě už hodně žen, které se cítí nejisté ohledně svých implantátů a nemají si s kým popovídat. Ráda se podělím i s vámi!

_________

Autorka je pohybová terapeutka, která nabízí své vlastní cvičebně-vzdělávací programy. Více na skvelevtele.cz.