Lenka Wernerová, 26. 8. 2022

Léto je skvělé z mnoha důvodů. Dny jsou dlouhé, večery teplé, všude je živo a sluníčko na nás posílá zázračný vitamín D, díky němuž jsme šťastnější a čilejší. Nejlepší čas začít se zdravým životním stylem. A my vám řekneme, proč a jak.

99 % obyvatel celé planety si dává novoroční předsevzetí v lednu. Je to jasné. S novým rokem přichází i nové cíle. Jenže faktem je, že cíle, které si většinou dáváme nejsou nové, nýbrž se dost často (a to třeba i několik let za sebou) opakují. A patří mezi ně staré známé klasiky:

  • Začít sportovat
  • Přestat kouřit
  • Uběhnout 5, 10, 15 km
  • Jíst zdravě
  • Vstávat brzy

Proč nám to nejde v zimě?

Jenže jak začít chodit pravidelně sportovat, když přes den sedíme v práci a večer je venku tma a mínus deset? Je logické, že se našemu tělu nikam nechce, natož někam do posilovny. Že chce být pěkně v teple doma, pod dekou, s čajem, s knihou nebo se sklenkou svařeného červeného vína provoněného skořicí u filmu. Jak v zimě snadno přestat kouřit, když je to, přeženeme-li to, „jediný zdroj“ tepla venku? Jak začít běhat nebo trénovat pravidelně, když jsou venku namrzlé chodníky? Nemluvě o brzkém vstávání, když jsou první paprsky jakž takž vidět až po ranní osmé.

A proč to zkusit v létě

Za to léto, to je období přesně pro nové začátky a staré cíle. Ráno je brzy vidět a je tepleji než kdykoliv přes den během zimy. Dá se tedy vyběhnout ještě před prací a velkým teplem. Běh se dá také lehce natrénovat svižnou chůzí, která se na konci léta může snadno přetavit v pomalejší běh (pomalý běh je taky běh ☺). A běhání se západy slunce mají také něco do sebe. Zkrátka a jasně, léto je nejideálnějším obdobím, kdy s běháním začít. A se sportováním všeobecně. Ve větších městech existují sportovní skupiny, které cvičí venku. A kromě nově nabitých svalů tak můžete získat i nové kamarády. A co víc, ani sportovního oblečení není třeba mnoho. Stačí kraťasy, tričko a kvalitní podprsenka (třeba naše Panache Sport). Žádná bunda, žádná mikina. Žádné sáhodlouhé oblékání pěti vrstev.

A kdy jindy než v létě se dá naučit vstávat brzy. Takový ranní čaj s rozbřeskem a prvními slunečními paprsky zní naprosto dokonale a romanticky. A rozhodně se k němu nebudete muset přemlouvat na sílu tolik jako v prosinci, kdy od šesti ráno budete ještě dvě hodiny koukat do tmy. A nebojte, osm hodin spánku znamená, že spát půjdete kolem desáté večerní, a to už je i v létě tma, takže nebudete mít pocit, že o něco přicházíte ☺.

Zdravě se stravovat lze také mnohem snadněji než v zimě, kdy má naše tělo chuť na teplé těžší pokrmy, které ho zahřejí. V létě nám vstříc vychází také naše matka příroda, která na nás sype ovoce a zeleninu a my si tak můžeme spíš pochutnat na báječných salátech. A kdo by si chtěl zažehnout cigaretu, když je venku 34 stupňů? Jestli vám nejde přestat kouřit v zimě, proč to pro jednou nezkusit v létě? Všechno toto nám nahrává začít s „novoročními“ předsevzetími právě v létě a v zimě nechat tělo odpočívat a netrápit ho něčím, co mu nemůžeme z jasných důvodů slíbit.

Zvyk je železná košile

A přesto je ještě jeden velice vážný důvod, proč je léto dokonalým obdobím, kdy začít žít zdravěji. Tím důvodem je zvyk. Za dva tři měsíce si náš mozek zvykne na tento lifestyle a bude v něm chtít pokračovat i přes podzim a zimu. V lednu sice s plným nasazením zkusíme z výše uvedeného repertoáru něco třikrát či čtyřikrát, ale zvyk si z toho neuděláme. Sekneme s tím dřív, než mozek bude chtít další endorfiny. V létě, díky příjemným teplotám a sluníčku, snadněji vydržíme u nejrůznějších aktivit, na které si během letních měsíců navykneme natolik, že je nebudeme chtít přestat dělat ani v momentě, kdy ze stromu spadne první list. A spíš si budeme chtít najít náhradu v tělocvičně, fitness klubu nebo vnitřním bazénu.

Šťastný zbytek roku 2022

Mozek je plastický a co si zapíše a dělá mu dobře, to po nás bude chtít i nadále. My mu jen musíme umožnit lehký start. Což léto dokonale splňuje. Jen tomu dát šanci. Takže směle do letních předsevzetí ☺. A šťastný zbytek roku 2022 ☺.