Černé prádlo je v dnešní době velmi oblíbená volba žen i mužů. Trendy a kolekce se mění, ale černá zůstává stále na výsluní. Kde se ale tato preference vzala? Proč tak rády sáhneme právě po prádlu takové výrazné barvy, zatímco jiné necháváme bez povšimnutí?

Louisa Bracq, kolekce Moonlight

Ochrana před duchy zemřelých

Černá barva je v naší kultuře barvou smutku, který držíme za naše zemřelé. Je to také barva pohřebního oblečení. Černé šaty se údajně nosily na pohřbu proto, aby si duch zemřelého nevšiml černě oděné osoby a nevzal ji s sebou do záhrobí. Černé oblečení provázelo pozůstalé po přesně definovanou dobu. Ženy nosily černé šaty, čepce, kdo si to mohl dovolit nosil také černé závoje. Ve viktoriánské Anglii patřilo k bontonu nosit v tuto dobu i černé prádlo. Pokud si žena nemohla dovolit černé prádlo, nechala aspoň černou stuhou olemovat košilku nebo spodničky. A tím se dostáváme na začátek naší historie, samozřejmě zatím zcela bez jakéhokoliv erotického kontextu.

Ikonické černé šaty

S počátkem dvacátého století se dřívější rituály prolnuly s myšlenkou, že oblékat se do černé je módní. Někdejší barva smutku, důstojnosti i kněžského odříkání dostala zcela nový rozměr. Coco Chanel vytvořila svůj ikonický little black dress, černé koktejlové šaty jednoduchého střihu. Byly nadčasové a cenově dostupné pro všechny. S rostoucí oblibou černého oblečení rostla také poptávka po černém prádle. Nyní už nepředstavovalo smutnou povinnost v době truchlení, ale nespoutanou volbu v aktuální módní vlně. Díky vývoji textilních technologií a vzniku průmyslových metod barvení dostala černá (i všechny ostatní barvy) intenzivnější odstíny, déle vydrželo praní a byla větší zábava je nosit.

Dlouhá bílá historie

Meziválečné období přineslo revoluci v prádle co do barev i střihů prádla. Stále to ale byla bílá, která dominovala pod viditelnými vrstvami oblečení. Podle některých statistik byly poměry až 9 ku jedné. Chtělo to až další oděvní revoluci v 60. a 70. letech, aby se poměry začaly pozvolna měnit. I když starší generace stále preferují bílé prádlo, v převaze je už nyní černá a zdatně jí sekunduje tmavě modrá.

Vypadá to tak, že i ve většině dalších obchodů je nejoblíbenější barvou černá, těsně následovaná bílou a neutrální béžovou. Ženy po celém světě milují mít v šuplíku se spodním prádlem černé kalhoty pro lenošení, zvláštní příležitosti, intimní chvíle a pro nošení pod oblíbené černé oblečení, nejen little black dress.

Antigel, kolekce Atelier seduction

5 důvodů proč milovat černou

Univerzální

  • Černé prádlo lze nosit pod jakékoliv oblečení bez ohledu na barvu nebo styl. Dokonce i pod bílou košili nebo top bude černá podprsenka vypadat lépe než ta bílá. Díky této univerzálnosti je praktickou volbou pro ženy, které chtějí investovat do spodního prádla, které lze nosit při více příležitostech.

Zeštíhlující

  • Černá je zeštíhlující, což platí i pro spodní prádlo. Díky černému prádlu můžete vypadat a cítit se štíhlejší. Je to skvělý způsob, jak se cítit sexy a sebevědomě, i když se necítíte nejlépe.

Nadčasová

  • Tato barva nikdy nevyjde z módy, slibujeme. Zatímco trendy přicházejí a odcházejí, černé prádlo vždycky zůstává základem každé ženské sbírky spodního prádla. Investice do černého prádla je vždycky sázkou na jistotu.

Tajemná

  • V prádle této barvy je cosi tajemného a svůdného. Vyzařuje sebevědomí, sílu a sex-appeal, což může být pro vás i vašeho partnera velmi vzrušující.

Lichotivá

  • Černé spodní prádlo lichotí všem odstínům pleti, typům postavy a tvarům. Je to barva, která dokáže zvýraznit vaše křivky a podtrhnout vaše nejlepší rysy, abyste se cítily sexy. A nebo ležérně a pohodlně, záleží na druhu prádla.

Cítit se dobře ve svém těle. Vždy.

Ženy obvykle vlastní několik poměrně odlišných druhů spodního prádla pro různé příležitosti: pohodlné pro dny doma, sportovní na aktivní pohyb a krajkové kousky pro dny, kdy chceme ovládnout svět. Černá barva je univerzální volbou pro všechny tyto tváře každé z nás. Ať už si chcete zvýšit sebevědomí, cítit se sexy nebo prostě investovat do spodního prádla, které nikdy nevyjde z módy, černé spodní prádlo je vždy skvělou volbou.