Když se řekne Gottex, většina žen si vybaví izraelskou značku luxusních plavek a plážových doplňků, které vynikají atraktivním designem i kvalitou zpracování. Málokdo už však tuší, čím vším si musela zakladatelka Lea Gottlieb projít, než z malé továrny na pláštěnky v Československu vybudovala izraelské plavkové impérium.

Byl podzim 1918, Rakousko – Uhersko se rozpadalo a zatímco se v revoluční atmosféře rodila první Maďarská republika, v městečku Sajózenpéter přišla na svět Lea Lenke Rothová. Dívenka z židovské rodiny sice v dětství toužila po studiu chemie, jako velmi mladá se však vdala za Armina Gottlieba, jemuž porodila dcery Judith a Miriam. Idylku mladé rodiny záhy přerušila další válka; v nacisty okupovaném Maďarsku už pro ně nebylo bezpečno. Lein manžel byl odvlečen do pracovního tábora a ona se s dcerami skrývala v Budapešti, kde byly neustále nuceny měnit místa pobytu. Po letech paní Lea ve svých pamětech vzpomínala, jak před všudypřítomnými kontrolami skrývala svou tvář s židovskými rysy do velkých kytic. Právě jim prý vděčí za to, že její rodina okupaci přežila; květinový motiv, který se tak často objevoval v kolekcích jí navržených plavek i o dekády později, tak prý byl především poctou těmto květinám.

Válka skončila, rodina se opět shledala a manželé Gottliebovi poprvé projevili svého podnikavého ducha. Prameny neuvádí, proč se rozhodli továrnu na výrobu pláštěnek rozjet právě v tehdejším Československu; jisté je, že krátce poté, s příchodem osmačtyřicátého roku, politická situace výrazně zasáhla do jejich životů podruhé. Gottliebovi opustili nový domov i prosperující podnik a emigrovali do Izraele. Opět je čekaly těžké časy.

Jaká příkoří může jeden snést, aby se opakovaně odrazil od dna a vytrval ve svém úsilí? Lea a Armin toho snesli hodně. Po prvních letech bez peněz, přátel a domova v zemi, kde pro ně bylo vše nové, zkusili štěstí znova. Lea prodala svůj snubní prsten, pomohla rodina a nedaleko Tel Avivu založili fabriku podobnou té, se kterou uspěli v Československu. Happy – end se ale (zatím) nekonal. Kdo by kupoval pršipláště v zemi, kde stále jen svítí slunce?

V Leině hlavě se brzy zrodil plán, který už musel vyjít. Co takhle zúročit zkušenosti a namísto pláštěnek vyrábět plavky? Luxusní a velmi, velmi krásné. Jiné. V roce 1956 tak vznikla firma, jejíž název kombinoval slova “Gottlieb” a “textiles”. Gottex. Plavky už vyráběl kdekdo, Lea Gottlieb coby jeho kreativní ředitelka ale byla první návrhářkou, která o nich uvažovala komplexně, tedy ne jen jako o koupacím úboru – přetvořila je v kousky oděvu, které v kombinaci s šaty, tunikami a dalšími doplňky můžete nosit po celý den v rámci konceptu “od pláže k baru”. Gottex byl zároveň jedním z prvních výrobců, který do plavek zakomponoval vyztužené košíčky, a kromě důrazu na atraktivní design investoval do nových technologií a materiálů, jimiž se inspirovali ostatní.

Říká se, že v polovině sedmdesátých let Leu oslovily módní domy jako YSL a Pierre Cardin, aby dodávala plavky pro jejich značky. Ona místo toho rozšířila sortiment o pánskou a dětskou linii, lůžkoviny a závěsy. A úspěch, který se dostavil, možná předčil i nejdivočejší sny Gottliebových. Výrobky jejich značky se už v oněch sedmdesátých letech prodávaly ve více než 75 zemích světa. Gottex se stal největším exportérem plážové módy do Spojených států a v domovské Izraeli uzmul dvě třetiny trhu. V jeho plavkách se pravidelně objevovaly nejsledovanější celebrity, jako britská princezna Diana, španělská královna Sophie, herecká superhvězda Elizabeth Taylor nebo topmodelka Brooke Shields.

Samotná zakladatelka, paní Lea, ve firmě pracovala až do roku 1998, kde i po prodeji značky vedla návrhářský tým. Bylo jí osmdesát let, když odešla, ještě ve svých pětaosmdesáti však založila novou značku nesoucí její jméno. Zemřela jednoho listopadového dne ve svém domě v Tel Avivu. Dožila se 94 let.

Gottex je nadále symbolem toho nejlepšího, co může plážová móda nabídnout. V posledních letech patří k nejoblíbenějším značkám plavek prodávaných v Le Chaton. Na jeho aktuální kolekci se můžete podívat ZDE .