Nikol, 3. 6. 2024

Pořídila jste si právě nové plavky a už se nemůžete dočkat, až se v nich poprvé vykoupete? Pak nezapomínejte, že i o ně je důležité pečovat tak, aby stále vypadaly skvěle a co nejdéle vám sloužily. Poradíme vám proto několik tipů, jak se o plavky správně starat a čemu se naopak vyhnout.

Praní a sušení

Již před prvním nošením plavky vyperte ručně v teplé vodě s jemným pracím prostředkem (v Le Chaton takový nabízíme). Plavky perte samostatně, nikdy je neperte v pračce ani nepoužívejte aviváž, ta totiž může poškodit elastická vlákna, která pak přestanou být pružná.

Po vyprání plavky vždy propláchněte čistou vodou, lehce je vyždímejte a nechte je naruby volně uschnout. Spíše než na přímém slunci plavky sušte ve stínu a rozhodně se vyhněte sušičce. Plavky perte po každém nošení a to i ve chvíli, kdy jste se v nich jen opalovala.

Plavy nikdy nesušte na přímém slunci

Skladování

Před tím, než plavky uložíte „k zimnímu spánku“ je nechte úplně vyschnout a pro jejich skladování vyberte suché a vzdušné místo, abyste zabránili jejich zatuchnutí. Plastová pouzdra, taštičky či jiné sáčky, jsou vhodné pouze na přepravu plavek a plavky (především ty mokré) by v nich neměly zůstávat delší dobu. Plavky s vyztuženými košíčky uložte tak, aby košíčky měly dostatek prostoru a nebyly zdeformované.

Čemu se vyhnout

V pokynech od výrobců se často dočtete, že plavky by neměly být vystaveny chemikáliím. Chlor v bazénu může způsobit vyblednutí barvy nebo poškození plavek. Po plavání v bazénu nebo v moři je proto vždy důležité plavky důkladně vypláchnout čistou vodou. Pokud si plavky chcete užít co nejdéle, dejte si pozor na příliš vysokou teplotu vody v termálních lázních, bahenní koupele či vířivky.

Například značky Sunflair a Lise Charmel používají speciální technologie, díky kterým jsou plavky odolnější vůči působení chloru, mořské vody a mnohdy i opalovacím krémům. Využívají vlákna s označením LYCRA® Xtralife nebo také LYCRA® BEAUTY.

Plavky po koupání v bazénu či moři vždy vypláchněte čistou vodou

I ty nejkvalitnější plavky lze vcelku snadno mechanicky poškodit. Při vodních radovánkách proto myslete na to, že jemný plavkový materiál si příliš nerozumí se skluzavkami či příliš ostrými a hrubými kamínky na pláži.

Poslední nástrahou jsou pak opalovací oleje a opalovací krémy, které mohou způsobit zažloutnutí plavek. Ideálně tak opalovací krém nanášejte s dostatečným předstihem a plavky oblékejte až po jeho úplném vstřebání.

Výběr správné velikosti

Nezapomínejte ani na výběr správné velikosti! Plavky by neměly být příliš těsné nebo naopak příliš volné. Padnoucí plavky vám nejen lépe sednou, ale také budou mít menší tendenci se rychle obnosit či prodřít.

Několik rad ohledně výběru správné velikosti můžete najit v našem videu.

Stejně jako u prádla i u plavek vám nabízíme možnost nechat si upravit velikost obvodu u naší šikovné švadleny.