Lenka Wernerová, 6. 3. 2022

Tričko pod dvě stě korun, kabát pod tisíc a boty za pět set. Krásné ceny, které se na první pohled zdají být tolik lákavé. Vždyť tak můžeme mít několik desítek triček, nejméně pět kabátů a plný botník zdánlivě nejnovějších trendů. A až nás přestanou bavit, nebude nás tolik mrzet vše zahodit. Ale…

Udržitelnost na prvním místě

… tento způsob nakupování není vůbec udržitelný. Ani pro naši peněženku a už vůbec ne pro planetu, na které žijeme. Dnes už všichni víme, že je naše planeta zahlcena plastem a dalším zbožím, se kterým nikdo neví, co udělat. Proč tedy přikládat další polínko do ohně. Je to občas sice těžké rozhodnutí nekoupit si další věc, která se nám momentálně líbí (jenže až tak moc ji vlastně nepotřebujeme), ale je to rozhodnutí zodpovědné. Když jsem nedávno dělala můj pravidelný úklid ve skříni, opět jsem si uvědomila, kolik peněz dávám pryč. Vždyť by to klidně mohl být jeden opravdu drahý kabát z přírodního materiálu, který by mi vydržel několik dlouhých let.

Jak začít šetřit na drahé věci?

Také byste si chtěla dovolit si koupit drahé krajkové spodní prádlo, designovou kabelku a boty z francouzského módního domu? Zřiďte si na svém bankovním účtu speciální místo nazvané například „vysněné věci“. Při dalším impulzivním nakupování se zkuste místo placení štípnout do ruky a peníze za neuskutečněný nákup si odložte do složky „vysněné věci“. Za prvé budete mít už po měsíci jasnou představu o tom, kolik dohromady běžně utrácíte za věci, které jednotlivě stojí „málo“, a za druhé si našetříte na to, po čem skutečně toužíte. Ať je to drahá kabelka nebo víkend v Neapoli. A nejen to. Ve skříni se vám budou pomalu ale jistě kupit kvalitní kousky, které vás neomrzí a budete je nosit několik sezón po sobě. Nebo si ve stylové italské trattorii dáte tu nejlepší pizzu v životě.

Shopping is my cardio

Trávit čas v obchodech je takovým naším sportem. Vždyť „shopping is my cardio“ je také jedním z nejoblíbenějších citátů o nakupování. Kolikrát chodíme po obchodech ve snaze odpočinout si? A kolikrát si z obchodů v té stejné snaze odneseme další a další věci, které, ruku na srdce, vůbec nepotřebujeme? Kolikrát v obchodech zaháníme špatnou náladu levným topem? A kolik peněz bychom z takových nákupů asi měli v bankovní položce „vysněné věci“? Tisíce, desítky tisíc? Tak už tedy víte, proč jste si stále nenašetřila na tu drahou kabelku?

Více žijte, méně nakupujte

Tím, že přestaneme chodit do obchodů odpočívat a zahánět splíny, naučíme se neutrácet stovky a tisíce za další zdánlivě levné, ale nepotřebné věci. Kromě toho, že si naspoříme na dražší kousky, po kterých už nějakou dobu skutečně toužíme, se naučíme i něco důležitějšího. Trávit čas kvalitně. Protože, i když říkáme, že si jdeme do města (=nakupováním) odpočinout, rozhodně tomu tak není. Náš mozek, naše hlava v obchodech pracuje na plné obrátky. Vidí svetry, trika, kalhoty, bundy, mnoho barev. Přemýšlí, vybírá, selektuje, počítá.

Nebylo by přece jen příjemnější jít si sednout do kavárny a vytáhnout si z té luxusní kabelky, na kterou jste si před časem našetřila, knihu od oblíbené autorky a místo dalšího trička si dát dvojku kvalitního Montepulciana?