Redakce Le Chaton, 19. 3. 2020

Roušky všem! Roušky pro všechny! Dostali jsme nařízeno nevycházet bez zakrytého nosu a úst. Proto jsme si pro vás připravili krátký návod, jak si takovou roušku ušít, pokud ji ještě nemáte nebo stále hledáte ten nejvhodnější střih!

Na úvod tohoto článku vám přikládáme pozdrav a povzbuzení od té nejpovolanější, Heleny Konarovské! Držte se a nasaďte si roušku s úsměvem!

A jak si takovou roušku vyrobit?

Uvedeme si rozměry varianty pro děti i pro dospělé:

  • Děti: obdélník o rozměrech 21 × 13 cm, který si rozměříme podle obrázku viz níže (21 cm včetně 2,5 cm na ohyby na každé straně)
  • Dospělí: obdélník o rozměrech 24 × 14 cm, který si rozměříme podle obrázku viz níže (24 cm včetně 3 cm na ohyby na každé straně)

Druhý kus látky, který nám v tomto případě slouží jako podšívka si rozměříme a ustřihneme podle střihu, který jsme si vytvořili, ovšem bez ohybů (látka bude tedy menší).

Nyní máme 2 kusy – svrchní část a podšívku. Vezmeme každou část zvlášť a sešijeme v oblasti vystřižených trojúhelníků – vznikne nám tak místo na nos a ústa.

Nyní sesadíme díly lícovou stranou k sobě.Vnitřní menší kus látky nezapomeneme po stranách začistit. Poté sešijeme oba díly nahoře a dole k sobě.

Otočíme/převlečeme lícovou stranou navrch a přežehlíme.

Nyní máme hotovou roušku s kapsičkou na filtr (pokud nemáte provizorně postačí papírový kapesník). 

Vnější látku na bocích zahneme (přizpůsobíme velikosti gumičky/šňůrky a vzniknou nám tak dutinky na šňůrky či gumičky. Je na vás, zda si zvolíte vázání za hlavou nebo gumičky za uši.

Gumičku či šňůrku provlečete, upravíte na délku, která vám bude vyhovovat a rouška je připravena k nošení!

Jak o roušku pečovat:

  • před manipulací s rouškou si důkladně umyjte své ruce
  • při nasazování roušky se nedotýkejte obličeje ani látky
  • roušku noste co nejkratší nutnou dobu (ideální je samozřejmě zůstat doma)
  • roušku sundávejte jen za provázky/gumičky a opět se nedotýkejte látky ani obličeje
  • je nutné ji po každém použití sterilizovat
  • tzn. vyprat ji alespoň na 60 stupňů a ještě za vlhka ji vyžehlit nebo nechte roušku projít varem alespoň po dobu 10 minut, usušte a párou vyžehlete.

Berte tento návod pouze jako doporučení a dobrou radu v nelehké situaci, kterou všichni zažíváme.