Redakce Le Chaton, 11. 1. 2019

Odličování žínkou a vodou je pro pleť nejlepší! Když nesvítí sluníčko, opalovací krém není potřeba! A krémy proti vráskám? Zbytečnost, dokud vám není čtyřicet! Vše řečené jsou nesmysly ze světa kosmetiky a krásy, kterým bohužel ženy stále ještě věří… Tak nám dovolte vyvést vás ze sedmi tradičních omylů.

Mýtus č. 1: Nejlépe vás odlíčí žínka a voda

Pravda: „Make-up, a to jakýkoli, obsahuje kromě jiného složky jako vosk, olej anebo silikon, což jsou látky ve vodě nerozpustné,“ vysvětluje profesionální vizážistka Linda Chudomelová s tím, že je tudíž nemožné je vodou z pokožky smýt. „Důkaz vidíte, například když zaprší nebo vám na obličej spadne sněhová vločka: asi byste se stejnými líčidly už podruhé nenalíčily, kdyby vám po každé kapce zůstala cestička, která vám ještě obarví límec,“ popisuje vizážistka. Připouští ovšem, že lze třením žínkou skutečně většinu make-upu odstranit, ale za cenu podráždění a ničení kůže, která pak vyplýtvá všechny zdroje na opravení sebe sama, a následně vyčerpáním rychleji stárne.

Mýtus č. 2: Peeling je pro citlivou pleť nevhodný

Pravda: Exfoliace, tedy odstraňování odumřelých buněk z povrchu pokožky, pleti prospívá, a to i té citlivé. Zapomeňte jen na mechanický peeling, tedy ten se zrníčky, který by opravdu vaši tvář podráždil a možná do ní zasel několik malých zánětů, a sáhněte po enzymatickém peelingu. Pleť s ním nemasírujete ani nedřete, jen ho nanesete, necháte působit jako pleťovou masku, a následně opláchnete. Pokud máte citlivou pleť, také rovnou zavrhněte podomácku vyrobené peelingy, které vám mohou spíše uškodit kvůli nevhodnému poměru dávkování, špatnému pH nebo i možné kontaminaci při výrobě. V obchodech se porozhlížejte přímo po peelingu pro citlivou pleť.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus č. 3: Denní používání řasenky způsobuje vypadávání řas

Pravda: „Řasenky jako takové řasy neničí, jejich složení by naopak mělo řasy chránit, případně vyživovat,“ vyvrací předsudek vizážistka Linda Chudomelová. Řasám spíše škodí nedostatečné nebo nešetrné odlíčení, kdy je příliš drhnete, čímž je polámete. „Nedostatečné odlíčení vnímám jako nejčastější problém, a to nejen u řas. Pokud vám po řasence vypadávají, je možné, že máte alergii na některou z jejích složek,“ popisuje vizážistka.

Mýtus č. 4: Anti-aging kosmetika je až pro ženy 40+

Pravda: Samozřejmě záleží na vaší genetické výbavě a životním stylu, ale většinou už okolo věku 30 let (někdy i 25!) začíná vaše pleť pomalu ztrácet schopnost regenerace. Kůže se ztenčuje, přichází o pružnost, tělo produkuje méně kolagenu a elastinu, které pomáhají pleti udržovat hladký a mladistvý vzhled. Začít bojovat proti vráskám až ve chvíli, kdy se objevují více a více, může být pozdě. Studie ukazují, že účinnými „anti-age“ látkami jsou peptidy, alfa hydroxy kyseliny (AHA), retinol, resveratrol a antioxidanty. Problém je, že každé pleti svědčí jiná z látek, takže je nutné zkoušet, dlouhodobě sledovat, případě se poradit s odborníkem. Čím dříve, tím lépe.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus č. 5: Stárnutí pleti je geneticky dané, nelze ovlivnit

Pravda: Samozřejmě jsou některé aspekty stárnutí vaší pleti předurčené, ale spoustu z nich můžete ovlivnit. Berte to tak, že vám později pleť spočítá všechny hříchy, kterými ji zanedbáváte. Vliv má pitný režim, pečlivé každodenní čištění pokožky a její odličování, dostatečná ochrana před slunečním zářením, případně i vaše vášeň pro cigarety a pití alkoholu. K nápravě pak pomáhá i změna jídelníčku. Dodejte tělu vitaminy B6 a B12 (ryby, drůbeží maso, cizrna) a myslete i na vitamin E (prospějí vám mandle či slunečnicová semínka) nebo omega-3 mastné kyseliny (například avokádo).

Mýtus č. 6: Make-up zacpává póry a vaše pleť trpí

Pravda: Většina dnešních make-upů je vytvořena na bázi silikonů, které simulují olej, ale jsou stabilnější, nebo jde o mix silikonů a vody. „Molekula silikonu je větší než lidský pór, tudíž do něj ani dost dobře nemůže vlézt a ucpat jej,“ vysvětluje vizážistka Linda Chudomelová. Možná ale přesto máte pocit, že vás make-up ucpává. „To může způsobit přílišné zapudrování, které z kůže vytahuje vodu a navozuje tím pocit, že kůže nedýchá nebo pod make-upem trpí. Opak je ale pravdou: make-up vytvoří fyzickou bariéru mezi kůží a vlivy okolního světa, tedy prachem, mrazem nebo sluncem, a přispívá k její ochraně,“ dodává vizážistka.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus č. 7: Opalovací krém nepotřebujete, když je pod mrakem

Pravda: Mraky sice sluneční svit nepropustí, ale UV záření ano, a to celoročně. UVA paprsky pronikají hluboko do kůže a mohou způsobovat nejen vrásky, ale i vznik nádorů. UVB jsou ty, které vám vytvoří na kůži spáleniny a vyrážky. Tyto paprsky pronikají i skrz bavlněné oděvy, proto je nutné mazat se i pod oblečením. A myslete také na to, že například na horách je intenzita slunečního záření vyšší. Možná vlastníte make-up s ochranným faktorem – raději si pak přečtěte na etiketě, jestli skutečně chrání i proti UVA paprskům.

Věřily jste některým z těchto mýtů?