Redakce Le Chaton, 7. 8. 2019

Celý rok se těšíte na povalování u moře nebo relax v rozkvetlé zahradě u babičky. Jenže pak se sice dočkáte, ale hned první den se spálíte, dostanete úžeh nebo vám otečou nohy. Naštěstí existují léty prověřené záchranné rady stejně jako šikovné preparáty, které se vyplatí mít sbalené v toaletní taštičce. Co funguje na podráždění od žiletky, žahnutí medúzou nebo třeba popálení obávaným bolševníkem?

Alergie na slunce? Ano, existuje

Vyskákala vám několik hodin poté, co jste se slastně rozvalily na lehátko a nastavily kůži slunečním paprskům, nepříjemná vyrážka? Výskyt svědivých zarudlých pupínků svědčí bohužel o tom, že máte alergii na sluneční záření. Není to nic neobvyklého, a bohužel není výjimkou ani to, že se alergie na slunce časem vyskytne i u lidí, kteří se dřív slunili zcela bez problémů. Většinou se objevuje na začátku jara či léta, kdy vaše kůže po zimě ještě není připravená na sluneční paprsky. Mezi příčinami ale může být i užívání některých léků, třeba antibiotik, nebo váš oblíbený parfém či krém, které v kombinaci s UV zářením vedou k polymorfní světelné erupci, jak se vyrážce odborně říká. Rudé pupínky se nejčastěji objevují na místech, která jsou slunci nejvíc vystavená – v dekoltu, na hřbetech rukou či nohách. Do války proti sluneční alergii můžete vytáhnout už pár dní před dovolenou. Asi tři dny před odjezdem začněte užívat betakaroten, což je velmi silný antioxidant, který kůži chrání před poškozením UV zářením (a navíc vám díky němu déle vydrží opálení!). Můžete začít užívat i antihistaminika (třeba volně prodejný Zyrtec nebo Xyzal).

Během samotné dovolené pak kůži zvykejte na sluníčko postupně, neopalujte se přes poledne, kdy je záření nejintenzivnější, a rozhodně nezapomínejte na opalovací prostředky s dostatečně vysokým ochranným faktorem. V případě, že se vám nepodařilo alergii vyhnout, doporučujeme studené obklady, které kůži zchladí a vám uleví od svědění, stejnou službu vám prokáže i dětský zásyp, tekutý pudr nebo třeba zinková mast. Pokud jste tak ještě neučinili, nasadit můžete i zmíněná antihistaminika. Na trhu už navíc najdete i opalovací přípravky určené speciálně pro pleť se sklonem k alergiím, například Ladival.

Zdroj: Shutterstock

„Dostalo“ vás sluníčko?

Těšily jste se na dovolenou u moře tak moc, až jste trochu pozapomněly na bezpečnostní opatření a vaše kůže teď připomíná vařeného humra? Pokud jste se nespálily tak, že vám na těle vyskákaly puchýře, případně má vaše kůže tmavě červenou až purpurovou barvu (v takovém případě utíkejte rovnou k doktorovi), zvládnete léčbu samy. Uleví vám ledový obklad i chladivá sprcha, jen během ní na postižená místa nepoužívejte žádnou kosmetiku, mohla by kůži ještě víc podráždit. Vaše další kroky by měly vést do lednice – hledejte bílý jogurt, tvaroh, podmáslí nebo třeba kefír. Obklady z nich vám uleví od bolesti, kyselina mléčná navíc urychluje hojení postižené tkáně. Podobný efekt jako mléčné výrobky má i některá zelenina, třeba okurka nebo rajče. Pomoci může i aloe vera nebo kokosový olej, které mají schopnost hloubkově hydratovat. A rozhodně se vyplatí vzít na dovolenou aspoň jednu lahvičku panthenolu nebo jiného SOS přípravku po opalování. Kůži zchladí, zklidní a urychlují její hojení. Vyzkoušet můžete například sprej po opalování Bioderma Photoderm SOS nebo mléko po opalování Nivea Sun SOS.

Úpal, nebo úžeh?

A slunce do třetice. Kromě toho, že vás může spálit, vás totiž může i přehřát. Úpal je celkové přehřátí organismu, za které může vysoká okolní teplota a nedostatečný příjem tekutin. Přehřát se tak můžete klidně i v autě nebo v místnosti. Při úpalu dochází k poruše termoregulace a projevuje se nevolností, zvýšenými teplotami, slabostí, bolestí hlavy nebo zvracením, případně i křečemi. V případě těžkého přehřátí může člověk i zkolabovat. Tělo je dehydratované a pokožka vysušená. Úžeh oproti tomu vzniká při pobytu na slunci – když do vás „žhne“ dost dlouho, dostanete „úžeh“. Pokud máte podezření, že jste se ve vedru přehřály, může vám být jedno, zda je to úpal, úžeh nebo obojí dohromady. Příznaky i první pomoc jsou totiž u obou stejné. Pokud jste se přehřály, okamžitě vyhledejte stín nebo chladnou místnost a pomalu začněte s ochlazováním – pokud byste si hned stouply pod ledovou sprchu, dojde naopak k podchlazení. Hodí se průvan, puštěný větrák, můžete si také svléct vyhřáté oblečení. Pomohou studené obklady, sprchování vlažnou vodou a především dostatečný přísun tekutin (ideální jsou minerálky).

Zdroj: Shutterstock

Stehna jako v bavlnce

Pokud jste majitelkami plných tvarů, určitě to znáte. Letní procházka, kůže se potí a stehna se o sebe nepříjemně otírají. Výsledkem je podrážděná a opruzená kůže. Naštěstí i na tento problém existuje pár vychytávek. Prvním trikem je antiperspirant – když ho použijete i na vnitřní stranu stehen, zmírníte pocení, které celý problém zhoršuje. Antiperspirant můžete mimochodem použít i pod prsa, což je další partie, která je v horku extrémně namáhaná. Druhou možností je natřít stehna lubrikantem nebo dětským pudrem, díky kterým bude kůže při kontaktu hladká a bude o sebe klouzat, nebude se třít. A třetí tip zní – zamezte kontaktu! Existuje na to skvělá vychytávka, které se říká bandaletka. Jde o úzký pás látky, který stehna ochrání před nepříjemným odíráním (v krajkové variantě jsou bandaletky i velmi sexy!). Pokud nic nezabralo a problém je na světě, sáhněte po některé z mastiček na dětské opruzeniny (skvělý je třeba Sudocrem), měsíčkové masti, vazelíně nebo gelu z aloe vera, které kůži dezinfikují, zklidňují a napomáhají jejímu hojení.

Hladké nožky i třísla. Nebo ne?

Žiletka je v létě nepostradatelnou pomocnicí každé ženy. Jenže co když si oholíte nohy, třísla nebo podpaží, a místo krásně hladké a jemné kůže vám naskočí vyrážka? Obzvlášť v oblasti bikin zarudlou kůži plnou pupínků v létě nejspíš moc neoceníte. I tady naštěstí existuje pár prověřených rad. V první řadě na podrážděná místa nepatří žádná kosmetika s parfemací nebo alkoholem, které by jejich stav akorát zhoršily (takže ani parfém!). Sáhněte naopak po přípravcích, které obsahují panthenol, měsíček, aloe nebo heřmánek, případně po některém z přírodních olejů. Geniálním, a přitom levným tipem je i dětský olejíček s azulenem, který seženete v každé drogerii a který má úžasné zklidňující účinky. Podráždění kůže má často za následek i zarůstání chloupků, proto v dalších dnech nezapomínejte na peeling, který funguje jako jeho prevence.

Vodní nepřátelé

Snadno si ji spletete s plovoucím igelitovým sáčkem. Ovšem jen do chvíle, než vás žahne. Kůže, která přišla do kontaktu s medúzou, je začervenalá a bolí. Někdy se mohou objevit i malé puchýřky. Důležité je zbavit pokožku zbytečků chapadel a opláchnout ji slanou mořskou vodou (sladká voda by bolest jen zhoršila). Pak ránu namočte do teplé vody smíchané s octem, použít můžete i Fenistil gel (ten se vám bude hodit i po štípnutí hmyzem). Vodu s octem využijete i pro zklidnění rány, kterou vám způsobí mořský ježek. Pokud už na některého šlápnete, opatrně pinzetou vytáhněte všechny bodliny, a nohu namočte do vody s octem. Nakonec ji pořádně vydezinfikujte.

Zdroj: Shutterstock

Oteklé nohy jako letní klasika

Možná jste zdravé a nemáte nadváhu, ale přesto vám v létě natékají nohy. Není to nic výjimečného, obzvlášť pokud v zaměstnání většinu času sedíte nebo stojíte. Horké počasí totiž víc zatěžuje oběhový systém, krev se hromadí v nohách, žilní systém ji nestíhá pumpovat zpět k srdci, a výsledkem jsou oteklé, často i bolavé nohy. Pomáhá, když během dne nohy trochu procvičíte. Zvedněte se každou hodinku od počítače a trochu se projděte po kanceláři. S chodidly můžete cvičit i během práce – otáčejte kotníky a hýbejte prsty u nohou. Nezapomínejte na sport, třeba běh nebo plavání, při kterých si nohy „máknou“. Zkuste si také pravidelně dopřávat masáže (ideální jsou lymfatické, které podporují správné proudění lymfy). Večer u televize si nohy podepřete tak, abyste je měla výš, než je srdce, případně jim dopřejte studenou sprchu a masáž francovkou nebo gelem s obsahem mentolu. Sáhnout můžete i po volně prodejných přípravcích, které ulevují od pocitu těžkých nohou.

Nebezpečná setkání s bolševníkem

Bolševník velkolepý je impozantní, několik metrů vysoká kytka, která hlavně děti láká k průzkumům a hrám. Problém je v tom, že když jeho část ulomíte, vytéká z rostliny čirá šťáva, která obsahuje fototoxické furanokumariny. Pokud se vám tato tekutina dostane na kůži, do které se následně opřou sluneční paprsky, spustí se chemická reakce, jejímž výsledkem mohou být i vážné popáleniny. Pokud tedy vaše kůže přijde do kontaktu se šťávou bolševníku, důležitá je rychlost – kůži co nejdříve omyjte mýdlem a vodou (v první fázi klidně jen vodou, ale zato pořádně!), a ihned skryjte před sluníčkem. Následujících několik dní mějte postižená místa zakrytá, kůže bývá citlivá na slunce delší dobu. Jestli se kromě mírného podráždění a přecitlivělosti nic dalšího neděje, máte vyhráno. Pokud ale váš zásah přišel pozdě a kůže rudne, případně naskakují puchýře, vyrazte neprodleně k lékaři.