Lenka Wernerová, 2. 6. 2020

Ve vztahu, a to jakémkoliv, ať už partnerském či pracovním, je nejdůležitější jedna věc. Komunikace. Díky komunikaci vztahy začínají a kvůli ní vztahy končí. Jak tedy komunikovat s druhými, na co si dávat pozor a čeho naopak využít?

Komunikace jako základ každého vztahu

Hned po prvním dojmu je komunikace mezi lidmi naprosto zásadní ve vytvoření a následném udržení vztahu. Zatímco první dojem trvá chvíli, onu „komunikaci“ ve vztahu potřebujeme neustále. Potřebujeme si s druhým rozumět, potřebujeme, aby nás chápal a my jeho. Ze začátku vztahu jsme jedno velké ucho a snažíme se. Ať už v práci nebo v partnerství druhému hodně nasloucháme, čímž se o něm také hodně učíme. Jenže postupem času se přestáváme ptát, domýšlíme si a často druhého nenecháme ani domluvit. Je to dáno naším pocitem, že už nemusíme, že ho známe a že přece už všechno víme, dokonce i to, co si myslí! V práci jsme prošli zkušební lhůtou, v partnerském, možná už manželském vztahu jsme dlouho. Jenže na vztahu je potřeba pracovat. Pořád.

Proč to na začátku bylo tolik jiné?

Když se sami sebe ptáte, jaktože šlo na začátku vztahu všechno tak hladce a teď dumáte, proč si s partnerem vůbec nerozumíte, zamyslete se, jak jste spolu mluvili na začátku vztahu a jak dnes. Nejspíš si uvědomíte, že zatímco tehdy jste jeden druhého vydrželi poslouchat hodiny, teď druhému nenecháte ani minutu.

Dejte druhému prostor

Nechte druhého mluvit, dejte mu prostor zamyslet se a vyjádřit své myšlenky nahlas. Neskákejte mu do řeči, a když něco nechápete, ptejte se. Nepředjímejte, co vám řekne, nedomýšlejte si a nedokončujte za druhého věty, byť byste tisíckrát chtěla. Ničemu to totiž nepomůže. Partner bude mít pocit, že vám tedy vlastně nic říkat nemusí a vy se na oplátku vůbec nic nedozvíte.

Omluva je začátek

Nikdo učený z nebe nespadl a v každém vztahu jsou hádky z nepochopení se naprosto normální. Nepranýřujte se za to. Energii raději věnujte do omluvy za chybu, kterou jste učinili. Omluvy jsou totiž začátkem diskuzí. Tam, kde je diskuze, bývá nakonec i pochopení. A kde je pochopení, nemůže být konec.